Wyimki

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował: 187 razy
Otrzymane podziękowania: 218 razy

Wyimki

Post autor: brasia » piątek 25 sierpnia 2017, 08:00

Widzę, że choroba wyimkowa dotarła już na Śląsk :(
Moim zdaniem przeczą one idei, że dzięki skrzynkom można zobaczyć ciekawe miejsca. Niby te miejsca pokazują, ale o ile tradycyjne zabierają przyjezdnego w ciekawe miejsce to tutaj nie wiadomo gdzie to jest. Owszem, może być to fajna zabawa ale głównie dla garstki miejscowych. Przyjezdni będą woleli poświęcić czas na szukanie tradycyjnych keszy niż bieganie po mieście i szukanie ornamentu wśród setki zdjęć. A można to zrobić całkiem inaczej, pokazać ciekawie, z podniesioną głową.
Całkowicie serio pytam, jaki jest sens zakładania takich quizów a nie tradycyjnych, ewentualnie nietypowych skrzynek pokazujących te ciekawe miejsca?
Jeśli ktoś uważa, że zamiejscowi znajdą np. na street view to proponuję odnaleźć w Poznaniu taki element Pochodzi z quizu, który należy rozwiązać na inny sposób i takie było założenie autora.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi brasia za post (razem 5):
parlandopawelkoabigeodallaserykradek
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

rapotek
Stały bywalec
Podziękował: 100 razy
Otrzymane podziękowania: 63 razy

Re: Wyimki

Post autor: rapotek » piątek 25 sierpnia 2017, 08:30

Na wstępie taka uwaga: to głównie dzięki wyimkom zacząłem traktować opencaching bardziej na poważnie, a nie "uzupełniająco", dlatego będę ich w miarę możliwości bronił.
brasia pisze:Moim zdaniem przeczą one idei, że dzięki skrzynkom można zobaczyć ciekawe miejsca. Niby te miejsca pokazują, ale o ile tradycyjne zabierają przyjezdnego w ciekawe miejsce to tutaj nie wiadomo gdzie to jest. Owszem, może być to fajna zabawa ale głównie dla garstki miejscowych. Przyjezdni będą woleli poświęcić czas na szukanie tradycyjnych keszy niż bieganie po mieście i szukanie ornamentu wśród setki zdjęć.
Odrobinę chyba przeczysz sam sobie. Ja zauważyłem, że pewne miejsca stają się ciekawe właśnie dzięki wyimkom - patrzy się uważniej na coś, co wcześniej omijało się wzrokiem i nagle widzi się to coś w zupełnie innym świetle. Trochę to przypomina szukanie pojemnika w terenie: wszystko wygląda zwyczajnie, ale gdy wiesz, że gdzieś tam coś może się kryć, pewne szczegóły stają się bardziej istotne.

Wyimki to są quizy. Z założenia większość quizów można rozwiązać nie ruszając się sprzed komputera, chociaż może to potrwać nawet bardzo długo. To, że wśród wyimków pojawiają sie takie, których wirtualne znalezienie jest prawie lub całkowicie niemożliwe, jest wynikiem przede wszystkim rosnącego zaawansowania "poszukiwaczy", którzy w pewnym momencie do tego stopnia znają teren, iż trudno ich czymś zaskoczyć.

Co do przyjezdnych: podejrzewam, że sporo jest keszerów, którzy przyjeżdżają w dany teren z listą rozwiązanych quizów, aby je w ciągu kilku dni podjąć. Dotyczy to również wyimków. Sam wymieniałem parę uwag z osobą zamiejscową, która przyjeżdża do trójmiasta co jakiś czas. W szukaniu wyimków jest lepsza ode mnie.
brasia pisze: A można to zrobić całkiem inaczej, pokazać ciekawie, z podniesioną głową.
Można i w ten sposób, tylko zarówno idea, jak i skala trudności jest chyba trochę inna.

I jeszcze taka uwaga co do różnych idei: co wspólnego z ideą geocachingu mają np. owny? A jednak istnieją, mają się dobrze i niektóre są nawet wysoko oceniane.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi rapotek za post:
karom

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 25 sierpnia 2017, 08:34

Nawet nie wiem, czy takie kesze się kwalifikują do typu quiz. To są chyba zadania typu "kto ma wiedzieć, ten wie". Według definicji rozwiązanie ma dać współrzędne, albo dokładne wskazówki. Tutaj jakoś tego nie widzę.
Podany przykład idealnie obrazuje sytuację z perspektywy zamiejscowego - wyszukiwanie obrazem nic nie daje, zapytanie typu "poznań+lotka+mur|elewacja" także. No i po takich próbach po prostu zignorowałbym takiego kesza:)

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 25 sierpnia 2017, 09:10

parlando pisze:Nawet nie wiem, czy takie kesze się kwalifikują do typu quiz. To są chyba zadania typu "kto ma wiedzieć, ten wie". Według definicji rozwiązanie ma dać współrzędne, albo dokładne wskazówki.
W przypadku wyimków instrukcja znalezienia kesza najczęściej rozpoczyna się od frazy "Stań przed wyimkiem" lub podobnej, po czym następuje dokładny opis kolejnych kroków. Czyli rozwiązanie quizu, które równoznaczne jest z lokalizacją wyimka w miejscowości, razem z opisem kesza dają wyniku dokładne wskazówki jak znaleźć pojemnik w terenie.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 25 sierpnia 2017, 09:19

rapotek, to gdzie w takim razie jest obiekt ze zdjęcia z posta brasii?:)

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 195 razy
Otrzymane podziękowania: 473 razy

Post autor: deg » piątek 25 sierpnia 2017, 09:37

Mam mieszane uczucia co do wyimków, ale nie wrzucałbym ich do jednego worka.
Sam mam w planie zrobić specyficzne wyimki - z góry ograniczone do JEDNEJ jasno określonej ulicy, na której jest wiele wspólnych, arcyciekawych elementów. Takie "wyimki" jest w stanie zrobić przyjezdny bez żadnego googlowania czy przygotowania, z "prędkością" niewiele mniejszą niż podejmowanie normalnych skrzynek.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post:
kociewie
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 25 sierpnia 2017, 09:54

parlando pisze:rapotek, to gdzie w takim razie jest obiekt ze zdjęcia z posta brasii?:)
Którego zdjęcia? Tego z upload? Nie mam pojęcia, ale być może jak bym się przyłożył to za parę miesięcy bym go zlokalizował wirtualnie, o ile jest to możliwe. A czy Ty znasz rozwiązanie każdego quizu od razu jak tylko zostanie opublikowany?

Ja niektórych wyimków szukałem w internecie przez kilka miesięcy, niektórych nie znalazłem do tej pory. Niektórych quizów niewyimkowych też nie potrafię rozwiązać i to od lat. Czy to znaczy, że należy je wyrzucić?

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 25 sierpnia 2017, 11:24

rapotek pisze:Czy to znaczy, że należy je wyrzucić?
Myślę, że to powód by zastanowić się, czy jest sen je zakładać. Ewentualnie można wypracować jakieś stałe wymogi, by znalezienie nie nastręczało takich kłopotów. Nie wiem - może dodanie obowiązkowego waypointa do 100 metrów od miejsca?
Tak jak to było z tym "geocachingiem" leszczynskie.net, czy z wirtualami i ownami - wyobrażam sobie, czy zabawa składająca się ze 100% takich skrzynek zawojowałaby świat. Tutaj odpowiedziałem sobie, że nie. Nawet GPS nie jest tu za bardzo wymagany. Stąd mój brak entuzjazmu, czy nawet niechęć do takich keszy.

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 25 sierpnia 2017, 11:39

parlando pisze:
rapotek pisze:Czy to znaczy, że należy je wyrzucić?
Myślę, że to powód by zastanowić się, czy jest sen je zakładać. Ewentualnie można wypracować jakieś stałe wymogi, by znalezienie nie nastręczało takich kłopotów. Nie wiem - może dodanie obowiązkowego waypointa do 100 metrów od miejsca?
Tak jak to było z tym "geocachingiem" leszczynskie.net, czy z wirtualami i ownami - wyobrażam sobie, czy zabawa składająca się ze 100% takich skrzynek zawojowałaby świat. Tutaj odpowiedziałem sobie, że nie. Nawet GPS nie jest tu za bardzo wymagany. Stąd mój brak entuzjazmu, czy nawet niechęć do takich keszy.
Chyba nie do końca mnie zrozumiałeś. Pytałem (retorycznie) czy należy wyrzucać s serwisu jakiś quiz, gdy ja (lub jakaś inna osoba) nie potrafi go rozwiązać przez dłuższy czas. Rozwijając: czy wszyscy użytkownicy powinni rozważyć założenie danej skrzynki, bo może się ona dla mnie okazać bardzo trudna lub zbyt trudna? Niezależnie od tego, że są tacy, którzy nie mają problemu z rozwiązaniem danego quizu czy znalezieniem w terenie.

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » piątek 25 sierpnia 2017, 11:43

deg pisze:Sam mam w planie zrobić specyficzne wyimki - z góry ograniczone do JEDNEJ jasno określonej ulicy,...
Plagiatuj do woli: ul. Dąbrowskiego :lol: Zwróć uwagę na ilość znalezień przez 7 lat :(
parlando pisze: Ewentualnie można wypracować jakieś stałe wymogi, by znalezienie nie nastręczało takich kłopotów. Nie wiem - może dodanie obowiązkowego waypointa do 100 metrów od miejsca?
To jest super pomysł, tylko co zakładający na to?
Zawsze byłem zdania, że rozwiązanie quizów powinno być w pobliżu kordów startowych (może nie koniecznie 100 m). Jeśli kordy quizu są 20 km od miejsca umieszczenia pojemnika, to trochę słabo się szuka. Z drugiej strony Adwentowy od rozwiązania to setki km...
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 25 sierpnia 2017, 12:02

rapotek pisze:Pytałem (retorycznie)
No nie bardzo, bo jednak rozmawiamy;) Moja odpowiedź jest taka, że jak najbardziej każdy zakładający MUSI wziąć pod uwagę "zdobywalność" kesza. Jak zauważył brasia - takie kesze są głównie dla miejscowych. Mnie wyimki grzeją tak samo jak np. kesze w budynkach, gdzie trzeba kogoś poprosić o wydanie skrzynki. Wyimki są jeszcze świeże, ale myślę że już można obserwować spadek znalezień w porównaniu z sąsiednimi, tradycyjnymi. To chyba nie przypadek? Dla przykładu statystyka pierwszego wyimka:
pobrane.jpg
pobrane.jpg (12.37 KiB) Przejrzano 2213 razy
brasia pisze:tylko co zakładający na to?

A co COG na to?:)
Co do AKQ - to chyba właśnie z tego powodu powstają (szkoda, że nie obligatoryjnie) skrzynki lokalnych finałów.

Żeby nie było, to ja nie jestem jakiś mega przeciwnikiem takich keszy, gdyby był obligatoryjny punkt zaczepienia, to może nawet bym sam coś takiego założył (choć na prawdę nie palę się do miejskich keszy).

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » piątek 25 sierpnia 2017, 12:06

brasia pisze:
deg pisze:Sam mam w planie zrobić specyficzne wyimki - z góry ograniczone do JEDNEJ jasno określonej ulicy,...
Plagiatuj do woli: ul. Dąbrowskiego :lol: Zwróć uwagę na ilość znalezień przez 7 lat :(
Nie taką formę miałem na myśli. Sam nie lubię quizów z zakręconymi wzorami i pewnie ten omijałbym z daleka.
Chciałbym zrobić "tradycyjne" wyimki (czyli 1 wyimek = 1 skrzynka), bez liczenia i z ściśle ograniczonym obszarem poszukiwań (ulica, kilkaset metrów).
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

rapotek
Stały bywalec

Post autor: rapotek » piątek 25 sierpnia 2017, 13:29

parlando pisze: Moja odpowiedź jest taka, że jak najbardziej każdy zakładający MUSI wziąć pod uwagę "zdobywalność" kesza.
Ja też niby biorę, a potem się okazuje, że to co dla mnie jest proste, innym sprawia kłopot i na odwrót :wink:
parlando pisze: Jak zauważył brasia - takie kesze są głównie dla miejscowych.
Spróbuję odpowiedzieć na to własnym przykładem z gdańskich wyimków (tych z geościeżki). Udało mi się zlokalizować wystarczającą liczbę wyimków, żeby po znalezieniu pojemników w terenie zaliczyć geościeżkę. Przy czym z jednej strony jestem w zasadzie miejscowy, z drugiej strony więcej niż połowa wyimków jest w miejscach, do których z różnych przyczyn osobistych raczej nie mam szans dotrzeć w najbliższym czasie, w tym około 1/3 (jeżeli nie więcej) - w miejscach, w których nie byłem nigdy w życiu. Pomimo to udało się je zlokalizować i to bez pomocy innych keszerów. Chyba tylko w jednym przypadku prosiłem wcześniejszego znalazcę o potwierdzenie, czy to o ten wyimek chodzi.
parlando pisze:Wyimki są jeszcze świeże, ale myślę że już można obserwować spadek znalezień w porównaniu z sąsiednimi, tradycyjnymi. To chyba nie przypadek?
Wg mnie tradycyjna skrzynka ukryta w ruchliwym miejscu statystycznie zawsze będzie miała więcej znalezień od pobliskiego quizu. Dlaczego? Temat chyba na osobną dyskusję. Nie prowadzę takich statystyk, ale wydaje mi się, że raczej normą jest spadek liczby znalezień trudniejszego kesza po pierwszym "boomie", który robią osoby najbardziej aktywne w okolicy.

Wyimki są dla pasjonatów, to prawda. Tak samo jak dla pasjonatów są kesze wymagające umiejętności i sprzętu wspinaczkowego. Czy to znaczy, że nie należy zakładać takich keszy, bo przecież pojemnik można ukryć u podnóża filara zamiast na jego szczycie? ( - wolno odpowiadać :wink: )
parlando pisze: Żeby nie było, to ja nie jestem jakiś mega przeciwnikiem takich keszy, gdyby był obligatoryjny punkt zaczepienia, to może nawet bym sam coś takiego założył (choć na prawdę nie palę się do miejskich keszy).
To wygląda na to, że bardzo pasujecie do GC, gdzie od pewnego czasu finał quizu nie może być dalej niż około 3.2 km (2 mile) od współrzędnych oficjalnych. Co dość mocno ogranicza pewne przedsięwzięcia :)

Mieciu-B
Nowy na forum

Post autor: Mieciu-B » piątek 25 sierpnia 2017, 23:00

Generalnie skrzynki tupu "Quiz" mają to do siebie, że szuka ich, w większości przypadków, lokalna społeczność, jak np. tu:
https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=7383#
To chyba fajnie, że zwykły "keszer", a nie COG lub RT, wpadł,na jakiś pomysł i inni "keszerzy" to podchwycili. A może pomyśleć nad nowym typem skrzynki coś a'la "quest", lub po prostu "wyimek"?

parlando
Forumator

Post autor: parlando » sobota 26 sierpnia 2017, 08:36

Generalnie geocaching to zabawa z GPS, ewentualnie z mapą.
Na wyimki często nie ma metody i zamiast zagadki jest zgadywanka i trzeba liczyć na pomoc innych, lub znaleźć miejsce przypadkowo.
Ostatnio pojawiały się kesze "Częstochowa z góry", które wg mnie są dużo ciekawszą ideą i dają takie same szanse wszystkim na znalezienie.

ODPOWIEDZ