Skrzynka w lesie

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
3po3
Stały bywalec

Skrzynka w lesie

Post autor: 3po3 » niedziela 07 lutego 2016, 08:20

Podczas zabawy w geocaching w lesie trzeba pamiętać o jednej, bardzo ważnej sprawie. Skrzynek nie można zakopywać! Rozkopywanie gruntu, a nawet rozgarnianie ściółki to niszczenie lasów. Jest to wykroczenie karane grzywną.
Więcej http://www.knyszyn.bialystok.lasy.gov.p ... rbvbRjhCt8
Pozdrawiam

kojoty
Rada Techniczna

Re: Skrzynka w lesie

Post autor: kojoty » niedziela 07 lutego 2016, 09:49

Czy może ktoś z czytających wie jakie jest uzasadnienie tego przepisu - bo, że jest to wiadomo.

Kilka myśli, które mi po głowie chodzą:

Od strony prawnej:
mamy chyba trochę przepisów zrobionych na zasadzie: zakazać wszystkiego na wszelki wypadek, a później "organy ścigania" podejmą decyzję co ścigać warto, a co nie

Od strony dbałości o przyrodę:
większość lasów w Polsce to chyba lasy "przemysłowe" - posadzone po to by "wyprodukować" drewno, a jak już drzewa urosną to się je wycina, a przy okazji ściółka jest zaorana hektarami.

A jakie spustoszenie robi stadko dzików - i jakoś przyroda od tego nie ginie...
Samo schodzenie ze ścieżki w lesie to chyba już niszczy ściółkę...

Co do kopania dołów w rezerwatach, parkach narodowych, na osuwiskach i w innych miejscach gdzie to ma "realne" znaczenie - oczywiście nie mam uwag.

No i nie popadajmy w argumenty typu: "gdyby każdy wykopał dołek...", bo nie każdy kopie dołki na szczęście.

Jeśli ktoś potrafi mi to wytłumaczyć, to bym prosił, bo ja jakoś lubię przestrzegać te zasady, których sensowność rozumiem. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
3po3
Stały bywalec

Post autor: 3po3 » niedziela 07 lutego 2016, 11:28

Znalazłem to przypadkowo, więc zamieściłem. Mi kiedyś zwrócono uwagę, właśnie ze Straż Leśnej, abym usunął skrzynkę z lasu.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Leśne oko
Stały bywalec

Post autor: Leśne oko » niedziela 07 lutego 2016, 20:26

Ustawa o lasach mówi wyraźnie . Sam przepis ma chronić las przed dewastacją . Oczywiście można się z tym nie zgadzać ale wtedy trzeba zmienić zapis ustawy aby można było kopać legalnie . Osobiście zakopki uważam za nieróbstwo zakładającego . Jest tyle możliwych miejsc do ukrycia i pomysłów na maskowanie że można stworzyć super skrzynkę . Ziemia nie jest najlepsza dla plastykowych pudełek bo pracuje w dużej wilgotności , po za tym widziałem miejsca gdzie szukano zakopków i zryto ziemię gorzej niż stadko dzików . Wiedza niektórych o roślinności i miejscu chronionym jest bardzo mała , często mało kto wie że coś jest chronione . Takie skrzynki przygotowują argumenty ludziom którzy geocaching traktują jak następne zło jakie można sprowadzić na lasy . Nie dajmy im powodu do tego .
Co do twojej wypowiedzi o sensowność niektórych przepisów , wybacz ale ktoś je ustanowił aby pewne normy były przestrzegane , a że my Polacy mamy z tym problem to już chyba wina historii naszego narodu .
Nie rozdziobią nas kruki ni wrony ....

Aris
Wyjadacz

Post autor: Aris » niedziela 07 lutego 2016, 21:08

3po3 pisze:Znalazłem to przypadkowo, więc zamieściłem. Mi kiedyś zwrócono uwagę, właśnie ze Straż Leśnej, abym usunął skrzynkę z lasu.
Jak duża była jej ingerencja w naturę?

Sam mam dwie skrzynki w lekkich dołkach przysypane ściółką albo maskowane jakąś kłodą. Nawet nie musiałem kopać. Grunt to dobrze oznaczyć i w ewentualnie zaspojlerować, masakra jak ludzie potrafią przeorać teren. Tu jest problem.

Oj sporo skrzynek by poleciało jakby się tak zabrać za te ingerujące w ściółkę. Rozumiem wykroty też odpadają?

Tu o nieco większych dołkach.
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pol ... 98550.html

Awatar użytkownika
3po3
Stały bywalec

Post autor: 3po3 » niedziela 07 lutego 2016, 21:36

Jak duża była jej ingerencja w naturę?
Tyle aby schować fiolkę po lekarstwach bez łopaty, ale była :) Dopatrzyli się, więc zwrócili uwagę, bo musieli coś z tym zrobić. Prawdopodobnie zwierzątka wykopały a że znali mnie, więc zwrócili uwagę. W zasadzie zostałem ukarany upomnieniem, nie zwróceniem uwagi.

Stogi to ciekawe miejsce. Jest tam ośrodek wypoczynkowy do którego kiedyś trafiłem. Gdy wiatr jest od lądu słychać pompy i unosi się zapach benzyny podkradanej z rurociągu. Gdy wiatr jest od morza unosi się zapach spalonego oleju po smażonych frytkach i smażonej pół zgniłej ryby z Kaliningradu. A za czyste powietrze trzeba zapłacić :( Ale to tak, na marginesie.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hern
Forumator
Podziękował: 38 razy
Otrzymane podziękowania: 40 razy

Post autor: Hern » poniedziałek 08 lutego 2016, 02:40

kojoty pisze:Czy może ktoś z czytających wie jakie jest uzasadnienie tego przepisu - bo, że jest to wiadomo.
A jakie to w ogóle ma znaczenie ?
Znowu zacznie się szukanie sposobu by powiedzieć: "tak, ale mnie to nie dotyczy, bo przepis jest ....." ?
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Hern za post:
deg
ObrazekObrazekObrazek
NIE wyhaczam, NIE zaliczam, po prostu znajduję. A reszta o drzewo ...

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » poniedziałek 08 lutego 2016, 11:14

Hern pisze:
kojoty pisze:Czy może ktoś z czytających wie jakie jest uzasadnienie tego przepisu - bo, że jest to wiadomo.
A jakie to w ogóle ma znaczenie ?
Znowu zacznie się szukanie sposobu by powiedzieć: "tak, ale mnie to nie dotyczy, bo przepis jest ....." ?
Najpierw to ja bym spojrzał na mape (geoportal - warstwa działki ) czyj ten las jest.
Bo jak jest prywatny ( a to 1/5 lasów w Polsce) to tylko od właściciela zależy czy pozwoli zrobić zakopka.

got100
Wyjadacz

Post autor: got100 » poniedziałek 08 lutego 2016, 13:48

miklobit pisze: Najpierw to ja bym spojrzał na mape (geoportal - warstwa działki ) czyj ten las jest.
Bo jak jest prywatny ( a to 1/5 lasów w Polsce) to tylko od właściciela zależy czy pozwoli zrobić zakopka.
Miklobit, a w jakiej warstwie na geoportalu sprawdzasz właściciela?

Awatar użytkownika
Leśne oko
Stały bywalec

Post autor: Leśne oko » poniedziałek 08 lutego 2016, 15:21

Po prostu lasy państwowe najlepiej podejrzeć na BDL dostępnym serwisie Lp są opisy do kogo należy działka czy do Lp czy prywatna.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » poniedziałek 08 lutego 2016, 19:10

got100 pisze:
miklobit pisze: Najpierw to ja bym spojrzał na mape (geoportal - warstwa działki ) czyj ten las jest.
Miklobit, a w jakiej warstwie na geoportalu sprawdzasz właściciela?
Warstwa kataster.
Oczywiście tam tylko numery działek są ALE:
- jeśli działki na mapie są poszatkowane jak papier z niszczarki czyli paski od 0.1 do 1-2ha to na 100% to są prywatne lasy
- jeśli mamy numer działki to dzwonimy do urzędu gminy i pytamy o właściciela

got100
Wyjadacz

Post autor: got100 » poniedziałek 08 lutego 2016, 19:39

miklobit pisze: - jeśli mamy numer działki to dzwonimy do urzędu gminy i pytamy o właściciela
Niestety, w myśl ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 (Dz. U. z 1997 r. Nr 133, poz. 883) i jej nowelizacji 10 lipca 2015, nie ma takiej opcji :wink:

Awatar użytkownika
Leśne oko
Stały bywalec
Podziękował: 15 razy
Otrzymane podziękowania: 19 razy

Post autor: Leśne oko » poniedziałek 08 lutego 2016, 20:26

Dla zainteresowanych strona Banku Danych o Lasach jest tam mapa która po powiększeniu pokazuje lasy państwowe i prywatne . Trochę o nich danych . Po za tym polecam pobrać WMS np na Lokusa fajnie to działa . Tu strona http://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Leśne oko za post (razem 2):
krystiantabigeo

Aris
Wyjadacz

Post autor: Aris » poniedziałek 08 lutego 2016, 21:13

Tak z ciekawości, zakopywać i rozgarniać ściółki nie można. W wykrotach można? W pieńkach można? A co jeśli pieniek rozryją zwierzaki i wejdzie w skład ściółki. :D Pytam poważnie.

Awatar użytkownika
Leśne oko
Stały bywalec
Podziękował: 15 razy
Otrzymane podziękowania: 19 razy

Post autor: Leśne oko » poniedziałek 08 lutego 2016, 22:04

No to ja ci odpowiem jako że jestem leśnik . Wykrot , pieniek , głaz , kłoda jest charakterystyczna i przy dobrze zrobionym spojlerze oraz wskazówce jak się do tego dobrać tylko maskowanie skrzynki będzie ruszane . Nikt nie będzie kopał jak wskażesz że to nie zakopek , albo szukaj drewna o pięknych słojach itd . Jeżeli tego nie dodasz do opisu to wybacz ale dokładność najbardziej dokładnych GPS turystycznych w lesie jest między 6-12 m w różne strony policz ile to jest ziemi i wyobraź sobie jak 20 ludzi szuka . Teraz dodaj dodatkowy błąd twojego GPS i jeszcze słabszy GPS innych użytkowników to ta strefa jeszcze się powiększa . Ściółka po pewnym czasie się odbuduje ale nie koniecznie w takiej formie jaką zastałeś . Zakładam że skrzynka w lesie musi coś pokazywać ciekawego i takie miejsce zryte przez geocacherów nie będzie już tym samym ciekawym miejscem tak jak butelka po napoju czy papier wyrzucony na ziemie . Po za tym zakopki nie są fajne , brudzą , wilgotnieją jest z nimi problem . Najprostszym maskowaniem ja używam poprzez rozłupanie kłody, gałęzi na dwie cześć wydłubanie środka scyzorykiem i umieszczenie w nim kesza . Gwarantuje ci że twoje maskowanie będzie doceniane przez innych i świetnie chroni skrzynke.
Odpowiadając na twoje pytanie dlaczego zwierzyna kopie w tym miejscu , powody są dwa albo pojemnik jest nasiąknięty jakimś zapachem jedzenia albo rozgrzebanie ściółki wskazuje inteligentnemu zwierzęciu że jakieś inne tu zwierzę szukało pokarmu dlatego jest rozgrzebane . Pień jest martwym drewnem które ma swoje przyrodnicze znaczenie ale wtórne polegające że stworzy martwy materiał w lesie , i więcej go już nie uśmiercisz jak zrobisz w nim dziurę i wsadzisz pojemnik .
Jak do zakładania kesza dodasz trochę rozsądku i pomysłowości to wierz mi każdy to doceni .
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Leśne oko za post:
PeCha

ODPOWIEDZ