Propozycja zmian skrzynek wirtualnych (ankieta)

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

Czy jesteś za okresową weryfikacją skrzynek wirtualnych ?

Czas głosowania minął wtorek 03 lutego 2015, 12:13

Tak
41
76%
Nie
13
24%

Liczba głosów: 54

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Kontakt:

Re: Propozycja zmian skrzynek wirtualnych (ankieta)

Post autor: Żywcu » poniedziałek 26 stycznia 2015, 22:29

DeepBlue pisze:Zanim Rada Rejsu zajmie stanowisko... . Według stanu na 26.01.2015 powinno zadziać się to 482 razy...
To chyba ważne aby zdać sobie sprawę, ze skali "wydumanego" problemu! Ilu skrzynek dotyczy już wiemy.
Mechanizm ten poza problemami technicznymi, ma za zadanie wyeliminowanie ich z systemu :( - nikt, jednak nie mówi tego wprost...

Skrzynki tego typu nie powstają od siedmiu lat i tyle ich zostało. Pewnie nie każdy podchodzi do keszowania jak ja, jednak opowiem Wam dlaczego tak ich bronię.
Jadąc gdzieś dalej pobieram GPX'a z tradycyjnymi i wirtualami, jak mam więcej czasu to i multi się znajdzie. Quizy, nietypowe i inne wynalazki odpuszczam - ja tak podchodzę do geocachingu (kesz powinien być na kordach) i mam do tego prawo.

Teraz przykład na szkodliwość tego pomysłu

Jakiś czas temu znalazłem takie dwa wirty: Zaczarowana studnia i Barokowy ogród Ossolineum - bardzo mi się podobało i pewnie nigdy bym się w tych miejscach nie znalazł mimo przekonania, że znam Wrocław. Oba kesze są w miejscu, w którym skrzynki tradycyjnej się nie założy - oczywiście można jakiś wynalazek typu "nietypowa" ale wtedy bym tego miejsca nie odwiedził (bo jak pisałem, nie pakuję takowych do giepsa).
I teraz działanie tego kiepskiego pomysłu - od 1.01.2016 nikt taki jak ja tych miejsc nie odwiedzi... . Kesze mają się dobrze ale autor się dawno nie logował, a od pięciu lat żadnego wpisu w logach nie poczynił (wątpię aby je przywrócił po zadziałaniu automatu).
"jaki tu spokój, la la la la..., nic się nie dzieje la la la la... ;) "
Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował: 111 razy
Otrzymane podziękowania: 324 razy

Post autor: krystiant » poniedziałek 26 stycznia 2015, 22:55

Żywcu pisze:Jakiś czas temu znalazłem takie dwa wirty: Zaczarowana studnia i Barokowy ogród Ossolineum - bardzo mi się podobało i pewnie nigdy bym się w tych miejscach nie znalazł mimo przekonania, że znam Wrocław. Oba kesze są w miejscu, w którym skrzynki tradycyjnej się nie założy
Trochę nietrafione przykłady... Dziedziniec biblioteki uniwersyteckiej - OP4E92 w ogrodzie Ossolineum sam znalazłeś (co prawda teraz jest zarchiwizowany), a po Rondo im. Ossolińskich - OP73EC tuż obok Zaczarowanej studni możesz zrobić przy okazji kolejnej wizyty we Wrocławiu, bo ten kesz jest aktywny... :mrgreen:
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi krystiant za post:
Ranwers
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » poniedziałek 26 stycznia 2015, 23:03

Żywcu pisze:Pewnie nie każdy podchodzi do keszowania jak ja
Dokładnie, nie każdy :)
Żywcu pisze: ja tak podchodzę do geocachingu (kesz powinien być na kordach) i mam do tego prawo
Każdy ma prawo uważać cokolwiek wg własnego widzimisie. A ja i jeszcze przynajmniej 2 osoby uważamy, że w tej zabawie szukamy skrzynek w terenie. SKRZYNEK!!! Jest nas troje, czyli 3 razy więcej niż Was. Czy kiedyś dotrze to do zainteresowanych, że to zabawa w szukanie pojemników z logbookami? Jeżeli w tej wypowiedzi jest coś sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, to koniecznie trzeba zmienić info na wiki i stronie główniej dotyczące zabawy.
Żywcu pisze:Oba kesze są w miejscu, w którym skrzynki tradycyjnej się nie założy
Nie ma takiej możliwości. Można się jedynie kłócić, o rozmiar. Obecne rozwiązania umożliwiają przy dobrym maskowaniu zasadzenie tam co najmniej małej tradycyjnej. O nietypowych się nie wypowiadam bo można w ten sposób chować słonie. Wszystko zależy od zaangażowania właściciela. Jeżeli Żywcu uważasz że się nie da, to bez urazy, ale masz dokładnie takie samo podejście jak założyciel virtuala sprzed lat. Po prostu Ty i On woli wygodę i prostotę zamiast zaangażowane rozwiązania z maskowaniem, o które trzeba czasem dbać.
Żywcu pisze: oczywiście można jakiś wynalazek typu "nietypowa" ale wtedy bym tego miejsca nie odwiedził (bo jak pisałem, nie pakuję takowych do giepsa)
Tu niestety nie rozumiem dlaczego winić kogoś za to, że sobie coś kiedyś postanowiłeś. To jakby obarczać winą założyciela za to, że zrobił np. quiz, którego nie umiem rozwiązać zamiast wskazać koordy w tradycyjnej. I przez to nie zobaczę tego, czego inni mogli doświadczyć. Kompletny bezsens w argumentacji.
Żywcu pisze:Kesze mają się dobrze ale autor się dawno nie logował
I to po raz kolejny przykład nieśmiertelności tego typu przy kompletnym braku zainteresowania samego autora.

Rozumiem że Żywcu lubi virtuale (ma do tego prawo) ale po raz 22 powtórzę, że najmniejszy mikrus w terenie będzie ciekawszy niż coś czego nie ma.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » poniedziałek 26 stycznia 2015, 23:30

Żywcu pisze:To chyba ważne aby zdać sobie sprawę, ze skali "wydumanego" problemu! Ilu skrzynek dotyczy już wiemy.
Wirtual, to nie skrzynka...:(
Żywcu, przy Twoim sposobie keszowania równie dobrze możesz ominąć ciekawe miejsca, które okeszowane:
- jeszcze nie zostały
- są, ale tymczasowo niedostępne
- były, ale są zarchiwizowane
I tak z jednej strony żal Ci ewentualnego ominięcia ciekawego miejsca, z drugiej strony być może omijasz ciekawsze wybierając jedynie typy na kordach (nie czepiam się, jasno napisałeś i jest to Twoja metoda;)). Dlaczego zatem problem widzisz w ewentualnym wyłączaniu wirtuali?

Szukając innych rozwiązań, co byś powiedział o wyodrębnieniu wirtuali ze statystyki ogólnej znalezień? Chyba w planach jest wprowadzenie rang (odznaczeń, czy innych medali), więc może dałoby się zrobić rangę dla wirtuali i oddzielnie ich zliczanie? Byłby to jakiś ukłon w stronę historii OC, bez poważnych konsekwencji dla teraźniejszości.
Obecnie chyba przy 10 pierwszych znalezionych keszach, wśród których są wirtuale nie można założyć skrzynki i głosować w wyborach do RR. Czy byłbyś za tym, aby zbieranie 10 wirtuali nie dawało prawa do przyznania gwiazdki?
Wirtuale - idea słuszna, czy nie - nie będę oceniał. Jedno jest jednak pewne, że dziś jest archetypem i nijak się ma do pierwotnych założeń.
Niedawno była blokada mobilnych, wcześniej ownów. Zdaje się, że przyczyną było patologiczne odejście od definicji tych typów?
Nie dość, że odstąpiono od pierwotnej definicji typu, to w ogóle nie zawierają się w definicji geocachingu, która wita nas na stronie głównej:
Geocaching to gra terenowa użytkowników GPS polegająca na poszukiwaniu "skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników. Poszukiwane skarby, tzw. skrzynki to odpowiednio zabezpieczone, wodoszczelne pojemniki zawierające drobne upominki oraz dziennik, w którym kolejni znalazcy odnotowują swoje odkrycia.
Czy nie warto zrobić z nimi porządku?

tat11
Bywalec

Post autor: tat11 » wtorek 27 stycznia 2015, 16:50

zgadzam się ze zawieszenie = archiwizacja po 6 m
i o to chyba Żywcu pisze
że jest jakaś cząstka virtuali które nie powinny być kasowane
no więc może kompromis

zawiesić wszystkie słabe / poniżej przeciętnej + te pokazujące to samo miejsce co inna keszyna np tradycyjna

Awatar użytkownika
Silent A
Rada Techniczna

Post autor: Silent A » wtorek 27 stycznia 2015, 21:56

Nie wiem po co wyszły tu kwestie techniczne - to jest na obecnym etapie nieistotne, jak będzie decyzja to oczywiście wszystko trzeba będzie najpierw sprawdzić, przetestować, zmienić co trzeba itd.

Przykłady Żywca... hm.
Zaczarowana studnia - nie udało mi się dotrzeć bo zamknięte było czy coś a wirtualnie mi się nie chce.
Barokowy ogród Ossolineum - znalazłem, skrzynka dupy nie urywa, jakby jej nie było to nic by się nie stało, może w tym miejscu byłaby inna - tradycyjna, quiz, cokolwiek. Argument że gdyby był quiz to Żywcu by nie znalazł... no cóż może Żywcu d**a i szukać nie potrafi ;-) dobra, wiem że na wyjeździe się quizów nie robi ;-) no ale to nie jest argument - ile innych quizów nie znaleźliśmy a są w świetnych miejscach ?

Propozycja nie jest przeciwko wirtualom, niech sobie będą, tylko niech ktoś się nimi zajmuje!
Obrazek

Awatar użytkownika
pawelko
Bywalec
Podziękował: 37 razy
Otrzymane podziękowania: 16 razy

Post autor: pawelko » wtorek 27 stycznia 2015, 22:33

Silent A pisze:
Propozycja nie jest przeciwko wirtualom, niech sobie będą, tylko niech ktoś się nimi zajmuje!
Moim skromnym zdaniem akurat propozycja jest przeciwko skrzynkom wirtualnym. Miałem kiedyś taką, ale po zmianie zasad i mojej edycji opisu (rok 2009), nie udało się jej już zostawić jako wirtualnej - wybór zniknął, zmieniłem ostatecznie na badziewie (badziewie w sensie niedopracowania - bo np. ktoś nie ma urządzenia gps i pobiera współrzędne z mapy, albo che koniecznie mieć hasło w skrzynce) "inny typ" - śmietnik, gdzie wrzuca się wszystko co innym nie pasuje i nie pasuje do regulaminów. Rozumiem - sednem geocachingu jest pojemnik ukryty pod współrzędnymi, ale wiele wirtualnych skrzynek zostało ukrytych zgodnie z ówczesnymi zasadami panującymi w OC i nie powinny być automatycznie weryfikowane jako mniej równe wśród równiejszych. Prawo nie powinno działać wstecz.
Dlaczego akurat wirtualne skrzynki mają być weryfikowane - założone zgodnie z ówczesnym regulaminem, a nie inne? Niech czas i użytkownicy je zweryfikują, a nie jakieś odgórne regulacje.
P.S. I jeszcze kwestia wirtualnych znalezień - o której już w tym wątku wspominałem. Każdy może sobie sam zrobić krzywdę znajdując kesza wirtualnego wirtualnie , podobnie jak i każdego innego. I tak nikt tego z reguły nie weryfikuje :) / :(
Ostatnio zmieniony wtorek 27 stycznia 2015, 23:00 przez pawelko, łącznie zmieniany 1 raz.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi pawelko za post:
Żywcu

KEISOR
Stały bywalec
Podziękował: 32 razy
Otrzymane podziękowania: 24 razy

Post autor: KEISOR » wtorek 27 stycznia 2015, 22:53

DeepBlue pisze:Tu pojawia się problem – „system” nie pozwala już na opublikowanie jako GDSz skrzynki wirtualnej...
Stąd proponujemy, obok aktualnej dyskusji, zastanowić się nad propozycjami innych rozwiązań dotyczących skrzynek wirtualnych.
Taki problem to nie problem... :wink:
Ale kolejny powód aby zamienić virtuale na skrzynki z fizycznym pojemnikiem! Czyli w pierwszej kolejności je poarchiwizować a później tylko czekać na tradycyjne (w dobrym tonie byłoby też dać pierwszeństwo założenia tam skrzynki tradycyjnej właścicielowi virtuala).

Kiedyś Stefan Kisielewski powiedział, że: "Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju!"
Robicie dokładnie to samo! Zastanawiacie się jak poprawić, to co jest nie do poprawienia i za każdym razem proponujecie co najwyżej półśrodki, które na dłuższą metę i tak nie zdają egzaminu. Ewentualnie, na jakiś czas odsuną drażliwy temat, na później... Takie zamiatanie pod dywan. Nie tędy droga.

Czy może, ktoś podać chociaż jeden argument, który przemawiałby za pozostawieniem virtuali? Chociaż jeden, sensowny. :roll:
Że co? Że niektóre są stare? Że to tradycja? Że fajne miejsca?
Zapewniam, że w miejscach, które są warte okeszowania i tak zaraz pojawią się tradycyjne.
A to że kilka pójdzie do piachu? To co z tego? Znam dziesiątki skrzynek fizycznych, które zostały zarchiwizowane z tych czy innych względów. Ba, niektóre nawet były w czołówce najlepiej ogwiazdkowanych.I co? I nic. Nikt nie płakał na forum, że tak nie wolno... Bo to normalna kolej rzeczy.

Dopóki virtuale nie znikną z serwisu, dopóty będą toczone bezsensowne polemiki, z których i tak nic nie wyniknie dobrego a guglacze i tak będą dalej logować zza biurka, czy będą wymagane zdjęcie czy też nie. A przecież cała rozmowa dotyczy virtualnego logowania... Bo przecież tego chcemy ostatecznie uniknąć, prawda?
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi KEISOR za post:
parlando

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Kontakt:

Post autor: Żywcu » wtorek 27 stycznia 2015, 23:16

KEISOR pisze: A przecież cała rozmowa dotyczy virtualnego logowania... Bo przecież tego chcemy ostatecznie uniknąć, prawda?
Niestety, tak to jest rozumiane, nie tylko przez autora powyższych stwierdzeń :( Pewnie przy trzeciej stronie, to już nikt pytania w ankiecie i jej uzasadnienia nie czyta...

Jak już tak odbiegamy od tematu, to podzielę się refleksją - bardzo mnie cieszy, że na 48 keszerów co najmniej 13 znalazło wirtuala w terenie. Nie jest to łatwa sprawa, bo wirtuali jest nieco ponad 1% wszystkich keszy i może dlatego większość je googla (w okolicy nie mają, nie ruszają się zza biurka, a bardzo by chcieli mieć) :wink:
Obrazek

KEISOR
Stały bywalec

Post autor: KEISOR » wtorek 27 stycznia 2015, 23:26

Żywcu pisze:
KEISOR pisze: A przecież cała rozmowa dotyczy virtualnego logowania... Bo przecież tego chcemy ostatecznie uniknąć, prawda?
Niestety, tak to jest rozumiane, nie tylko przez autora powyższych stwierdzeń :( Pewnie przy trzeciej stronie, to już nikt pytania w ankiecie i jej uzasadnienia nie czyta...
Przecież od tego się zaczęło http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=1&t=8301
A obecny temat ("weryfikacja" virtuali - ankieta) jest tylko pochodną tego wcześniejszego wątku założonego przez TolBoya, prawda?

Żywcu pisze:Jak już tak odbiegamy od tematu, to podzielę się refleksją - bardzo mnie cieszy, że na 48 keszerów co najmniej 13 znalazło wirtuala w terenie.
Fakt, odbiegamy. :wink:
A tak z ciekawości, jakiż to virtual ma takie statystyki? Prawie 1/3 "uczciwych" znalezień. Toż to prawdziwa "perełka", ostoja uczciwości... :D

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Kontakt:

Post autor: Żywcu » wtorek 27 stycznia 2015, 23:31

KEISOR pisze:A tak z ciekawości, jakiż to virtual ma takie statystyki? Prawie 1/3 "uczciwych" znalezień. Toż to prawdziwa "perełka", ostoja uczciwości... :D
Ja wiem jaki ma 100% goglanych 8)
Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » wtorek 27 stycznia 2015, 23:44

KEISOR pisze:A tak z ciekawości, jakiż to virtual ma takie statystyki?
Tu chodzi chyba o aktualny wynik ankiety. Żywcu manipuluje korzystając z cyferek:) Dalsza część refleksji też trochę... dziwna.
Dane wejściowe niby dobre, ale wnioski fałszywe (dla mnie:)). Nie widzę związku przyczynowo-skutkowego, albo jestem za mało kumaty (to drugie bardziej prawdopodobne).

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz

Post autor: dallas » środa 28 stycznia 2015, 00:26

pawelko pisze:wiele wirtualnych skrzynek zostało ukrytych zgodnie z ówczesnymi zasadami panującymi w OC i nie powinny być automatycznie weryfikowane... Prawo nie powinno działać wstecz. Dlaczego akurat wirtualne skrzynki mają być weryfikowane - założone zgodnie z ówczesnym regulaminem, a nie inne?
Wyjątkowo się zgadzam i co lepsze - nawet zmieniłem swój punkt myślenia po tym wpisie.
Obecnie również jestem przekonany, że wybiórcza weryfikacja nie jest uczciwa...
Jestem za równą i sprawiedliwą archiwizacją wszystkich virtuali bez dodatkowych wariantów. pojawia się coraz więcej pomysłów na ratowanie "truchła" keszowego. Po co to komu? Nadal brak choćby jednego rozsądnego argumentu o który prosimy. :? Co stracimy usuwając virtuale czego nie da się nadgonić innym typem?

Art_Bi
Bywalec

Post autor: Art_Bi » środa 28 stycznia 2015, 10:02

Zgadzam się z dallasem, jeśli zwolennicy wirtuali nie chcą lajtowej weryfikacji, bo niesprawiedliwa, nieuczciwa i w ogóle nie teges, to trzeba zrobić sprawiedliwie: wszystkie wirtuale "do piachu" na zawsze i nie będzie już więcej biadolenia na ten temat.
- Odnośnie regulaminu, jest tam punkt 4.1, a w nim ostatnie zdanie:
4.1 ... Założyciel zobowiązany jest utrzymywać zarejestrowane przez siebie Skrzynki w dobrym stanie technicznym, a ich opis w Serwisie w stanie aktualnym.
Jak inaczej wyegzekwować ten zapis jeśli nie przez taką weryfikację, zwłaszcza w przypadku gdy skrzynka istnieje np. od 7 lat a założyciel nie bawi się od 5?
- Odnośnie możliwości technicznych: jeśli rzeczywiście nie można edytować (zapisywać zmian) opisu własnej skrzynki wirtualnej to należy chyba ścigać RT w tej sprawie.
Obrazek Obrazek

Piostu
Stały bywalec

Post autor: Piostu » środa 28 stycznia 2015, 10:48

A ja się cały czas zastanawiam, coście się wszyscy tak uparli na wirtuale, i czemu własnie na nie ?
W serwisie jest jeszcze np. 24 skrzynek webcamu, których też już nie można zakładać, a jakoś nikomu nie przeszkadzają.
Pomijam fakt, że po przejrzeniu paru losowych to są 100% wirtuale, a nie webcamy. I również są logowane, bez wymaganego zdjęcia .....
ObrazekObrazek

ODPOWIEDZ