"opencachingi" z innych krajów

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Re: "opencachingi" z innych krajów

Post autor: łowca » czwartek 15 stycznia 2015, 14:27

Lza pisze: Więc najpierw trzeba by znaleźć kogoś, kto się za to zabierze :-)
I po napisaniu 80% kodu nie stwierdzi, że ma to w "mrocznej murzyńskiej" :twisted:
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

Awatar użytkownika
meteor2017
Wyjadacz

Post autor: meteor2017 » czwartek 15 stycznia 2015, 15:39

Regulamin, nicki, istniejące już konta... a sądzę że jeszcze parę problemów wyjdzie przy koncepcji wspólnego konta w macierzystym OC (komplikacje te potęguje fakt, że jest kilka innych OC a nie tylko jedno). Dlatego myślę, że rozwiązaniem części problemów jest samodzielne zakładanie przez użytkownika konta w odpowiednim OC (to nie jest jakoś ekstremalnie trudne, sam mam konta w większości OC) z akceptacją ichniejszego regulaminu i podłączanie go do macierzystego OC.

Kiedyś było tak, że po kliknięciu na mapie w link obcej skrzynki, przenosiło użytkownika na jej stronę w tamtym OC i mając tam konto tam można było zalogować... można iść oczywiście w kierunku większej integracji i wtedy działoby się to z poziomu macierzystego OC - tu by się wyświetlało, tu by można logować, a system zapisywałby nasz log w tamtym OC - w imieniu podłączonego konta (a stamtąd zaciągał statystyki). Pytanie tylko czy takie przygotowanie wyświetlania obcej skrzynki u nas nie byłoby zbyt pracochłonne? Bo np. są tam typy skrzynek, które u nas nie występują, inny system atrybutów (które czasem bywają dokładane) itp.

Przy koncepcji średniej integracji (z kontem samodzielnie zakładanym w obcym OC i podłączanym tutaj), nie trzeba by całości robić od razu, można podzielić pracę na etapy i wystartować już w wersji minimum (czyli że nie mamy wszystkiego tutaj, tylko nas przekierowuje na inne OC). A jeśli potem znalazłby się ktoś kto pociągnie to dalej, to można by stopniowo dalej integrować.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » czwartek 15 stycznia 2015, 17:42

A ja może tak zapytam - kochani, którzy pragniecie takiej integracji/funkcjonalności - ile znaleźliście na obcych OC keszy, których brakuje Wam w statystykach? Mówimy o setkach, tysiącach znalezień, czy o kilku?

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 15 stycznia 2015, 19:46

maryush, trzeba spojrzeć też na drugą stronę. W Polsce póki co popularniejszy jest OC, a wielu zagranicznych turystów keszuje tylko w GC. Myślę, iż wielu rezygnuje ze swojego krajowego OC ze względu właśnie na to, że nie może keszować za pomocą jednego konta.
Patrząc zatem na globalną popularność GC pytanie trochę jest niezasadne.

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Przyznam się, że chyba nie zakumałem co chcesz powiedzieć ;)
Chcesz zintegrowania OC z GC? Bo akurat ten scenariusz to wg mnie szans na ziszczenie nie ma żadnych.
Ja np. Jestem bliższy rezygnacji z GC a nie z OC, ale nie ma to związku z ilością keszy, ale z ich jakością, oraz z zasadami panującymi tutaj i tam. Jadąc za granicę, fakt, rzucę okiem czy na mapce GC jakiś kesz sam się nie będzie pchał w łapy, ale po wielokroć bardziej skupiam się na próbie zakładania keszy polskiego OC w tym zagranicznym miejscu.
Czy może uważasz, że jeśli bazy keszy, a przynajmniej mapki i logowanie znalezień były dla różnych OC wspólne, to OC byłoby silniejszą konkurencją dla GC? Ale po co być konkurencją? Oni mają z tego kasę, ale my żadnej, jesteśmy projektem non profit, i myślę że wielkość popularności GC ani nas ziębi ani grzeje. Kto lubi tamtejsze podejście będzie tam, kto woli nasz, bardziej liberalne i darmowe,mten zostanie tutaj. Mamy ten komfort w Polsce, że jest tyle keszy OC, że życia keszerskiego nie starczy żeby je wszystkie zdobyć ;). I póki Groundspeakowi nie przyjdzie do głowy wysadzać w powietrze naszego serwera to ja w GC żadnego zagrożenia nie widzę.

Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: r00t7 » czwartek 15 stycznia 2015, 22:59

moim zdaniem chodzi o to że mało ludzi ma do zalogowania kesze z innych oc bo nie rejestruje się tam z prostej przyczyny - takie konto nie byłoby czesto używane. połączenie kont na pewno spowodowałoby czestsze logi z keszy zagranicznych
Obrazek Obrazek Obrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » czwartek 15 stycznia 2015, 23:18

maryush,
To może inaczej. Zadałeś pytanie, którym chciałeś pokazać, że ewentualne "połączenie bazy" miałoby jakieś śladowe skutki (nie piszę korzyści, bo różnie może być:)). Ale to pytanie uwzględnia tylko naszą tutaj perspektywę. Natomiast dla kogoś z zewnątrz, kto porusza się po Europie, świecie taka rzecz staje się fundamentalna i kiedy ma do wyboru zarejestrować się raz na GC i keszować na całym naszym globie lub kilka razy w poszczególnych OC i na każdym OC mieć oddzielne statystyki (może też oddzielne nicki), to wybór raczej jest jasny - GC.
Inaczej nie potrafię sobie wytłumaczyć popularności GC...
Często podnoszona jest kwestia tego, że OC ma nie być konkurencją dla GC, ale to jest tylko próba nienazywania rzeczy po imieniu. Nie wiem czego tu się bać?
Żeby nie było, to nie jestem tu jakimś bojownikiem integracji całego OC, po prostu chciałem zwrócić uwagę na rzeczy, które były pominięte. Wg mnie na integrację jest już za późno (powody były już wymienione wcześniej).
Edycja: r00t7, słuszna uwaga:)

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » piątek 16 stycznia 2015, 09:02

A ja myślę, że barierą nie jest to że trzeba sobie założyć konto na obcym OC, tylko to, że po pierwsze trzeba pojechać do innego kraju po te kesze (a to nie jest to samo co pójść za róg po bułki), oraz język - ile keszy zagranicznych ma swoje opisy po polsku? Albo ile z polskiego OC ma opisy po angielsku i niemiecku dla naszych gości? Ja jeszcze po angielsku poczytam co trzeba, ale niemieckie kesze mnie osobiście niespecjalnie interesują, bo po prostu nie przeczytam opisu/spojlera itd. I tak samo w drugą stronę - co z tego że jakiś Niemiec, czy Anglik będzie mógł zalogować polskiego kesza (pomijając już ilu Anglików przyjeżdża do Polski na kesze OC), jeśli go nie znajdzie, bo nie zrozumie opisu i wskazówek dotarcia do kesza?
Parlando, pytasz o popularność GC. Odpowiedź jest prosta - to wynik tego że natywnym językiem tego serwisu jest agielski - esperanto XXI wieku.
Zaczęlismy rozmowy o integracji od pytania"JAK?" , a ja zapytuję "PO CO, DLA KOGO?" - czyli ile jest przypadków, którym to coś pomoże? Piszecie że są takie przypadki, że na pewno byłoby ich więcej. Ale ILE, pięć? Sto? Dwa tysiące? Wiecie, jak się zabierać do pracy, szczególnie tak dużej jak ta ewentualna integracja, to trzeba wiedzieć jaki będzie z tego na końcu zysk. I to jest moim zdaniem własnie nazywanie rzeczy po imieniu - czy gra jest warta świeczki po prostu.
Dlatego ja bym zaczął od czegoś innego - od przetłumaczenia na angielski i niemiecki (a może i na czeski i inne języki?) samych keszy - ich opisów, a potem myślał nad ułatwianiem logowania.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » piątek 16 stycznia 2015, 09:28

Mariusz, chyba rzeczywiście nigdy nie keszowałeś za granicą. Jeśli właściciele skrzynek zakładają je w miejscach popularnych turystycznie, angielski w opisie to (niepsiany) standard! Wiadomo, że w miejscach nietusrystycznych jest inaczej, ale w końcu jak już jedziemy za granicę i mamy czas na kesze, to zazwyczaj w miejsca turystyczne. Znalazłem za granicą setki skrzynek a nie znam żadnego innego języka niż PL i EN, czyli się da.

natoamist oferta zagraniczncyh OC jest tak mała, że wątpię by była zauważona

Dla GC to może byliśmy konkurencją 3 lata temu, ale teraz to już jesteśmy jak kajak przy lotniskowcu, hehe, Jeszcze w PL jakieś niedobitki pływają tym kajakiem, ale coraz mniej. Nawet jeśli zaimportujemy skrzynki z NL i RO to co najwyżej zrobi się z nas kajak ciągnący 2 gumowe kaczuszki na sznureczku. A jak dodamy niemieckie, to będzie kajakowy katamaran, z dwoma gumowymi kaczuszkami na sznureczku. Ci z lotniskowca i tak raczej nas nie zauważą :-)

Zresztą i tak nie ma nikogo komu chciało by się wdrożyć w życie ten temat więc dyskusja i tak jest jałowa.

parlando
Forumator

Post autor: parlando » piątek 16 stycznia 2015, 09:31

maryush pisze:jaki będzie z tego na końcu zysk
Sorry za wyrwanie z kontekstu (robię to tylko po to, żeby perfidnie manipulować:)), ale znowu w innym miejscu przypominasz, że OC jest organizacją non profit...
Znowu też nie wiem, czy stawianie pytania "Jak wielu na tym skorzysta" jest właściwe. Wydaje mi się bardzie zasadne takie: "Czy są keszerzy, którzy na tym skorzystają?"
Jeżeli już o liczbach mowa, to niedawno mieliśmy dyskusję o geościeżkach - tam nikt się nie zreflektował nad tym, że ograniczono swobodny dostęp do modułu dla bardzo wielu keszerów.
Jeszcze trochę demagogii - mamy w nazwie ten prefiks "open", a jesteśmy jednak trochę "closed"...

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » piątek 16 stycznia 2015, 10:02

Łza, widać miałeś więcej szczęścia ode mnie, albo ja jeżdżę w te mniej turystyczne miejsca, bo kesze trafiały mi się albo po włosku, albo po hiszpańsku ;) Tak, po angielsku też (w Anglii), ale czy wszyscy znamy ten język? Czy opis po angielsku rozwiązuje sprawę dla wszystkich polskich keszerów? Dla wielu tak, ale nie dla wszystkich. I w druga stronę - żeby obcokrajowiec korzystał z polskiego OC i naszych keszy to albo on musi umieć po polsku (jaaaaasne... ;)) albo kesz musi "umieć po angielsku", a to już nie jest u nas standard, nawet w miejscach turystycznych. Piszesz że da się keszować za granicą. Czyli co, mozna bez integracji? Można, sam jesteś żywym dowodem ;)
Twoje zdanie w kwestii porównania GC i OC znamy wszyscy od zawsze, ale dzisiejsze kajaki i kaczuszki mnie urzekły i rozbawiły do łez (sic!) ;D Znaczy nie mówię że nie masz racji, po prostu tak poetycko to tego jeszcze nie ujmowałeś ;)
Globalnie nas może i nie zauważy ten lotniskowiec, ale za to na pewno nas nie rozjedzie, bo pływamy po innych akwenach. A nawet jeśli GC wyśle (znaczy się już wysłał) swoją motorówkę do naszej zatoczki, to wody jest dosyć dla każdego, a zasada prawego halsu jest w większości przypadków respektowana i nikt tu chyba nikogo zatapiać nie będzie. No, może jakieś lokalne mini-regaty od czasu do czasu ;)
A z chceniem to jest bardziej skomplikowana rzecz - musi czyć człowiek którem się chce i musi być człowiek który to potrfai. I to musi być ten sam człowiek ;)

Parlando, "zysk" w rozumieniu "wartość dodana".
Pytanie "Czy są keszerzy, którzy na tym skorzystają?" jest o tyle śliskie, że np. są też keszerzy, którzy skorzystaliby na wyłączeniu weryfikacji trzech pierwszych skrzynek, ale czy to jest wystarczający powód żeby ją wyłączyć? ;)
I szczypta demagogii - nie mylmy "open" z "global" ;)
Bo "open" to my jesteśmy" - KAŻDY może się u nas zarejestrować, bez względu na narodowość. Nie jesteśmy "closed" dla nikogo.

Ja nie jestem przeciwnikiem integracji, ja po prostu staram się patrzeć realnie na szanse, na nasze możliwości i na potrzeby. Bez hurra-optymizmu, który może prowadzić na manowce.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Podziękował: 83 razy
Otrzymane podziękowania: 307 razy
Kontakt:

Post autor: Lza » piątek 16 stycznia 2015, 10:25

maryush pisze:ja po prostu staram się patrzeć realnie na szanse, na nasze możliwości i na potrzeby
No i dobrze, pragmatycznie rzecz ujmując możliwość wyświetlania i logowania skrzynek z innych OC:

1. na pewno nikomu nie zaszkodziłaby, ten kto się nigdy za granice nie wybiera, nawet by tego nie zauważył, że jakieś inne skrzynki są w serwisie
2. Na pewno była by ciekawą rzeczą dla wyjeżdżających za granicę / przyjeżdżających do nas, mieszkańców miast przygranicznych.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Lza za post (razem 3):
art_noiseElvis7meteor2017

Awatar użytkownika
meteor2017
Wyjadacz
Podziękował: 31 razy
Otrzymane podziękowania: 29 razy

Post autor: meteor2017 » piątek 16 stycznia 2015, 13:12

maryush pisze:A ja myślę, że barierą nie jest to że trzeba sobie założyć konto na obcym OC, tylko to, że po pierwsze trzeba pojechać do innego kraju po te kesze (a to nie jest to samo co pójść za róg po bułki),
Podróż do innego kraju jest w tej chwili łatwiejsza niż kiedykolwiek, a jak ktoś mieszka przy granicy z krajem unijnym, to jest to przysłowiowy wypad po bułki :-) Zresztą geokeszerzy którzy szukają tylko na miejscu, zwykle szybko kończą swoją aktywność (choćby dlatego że im się kończą skrzynki, no może z wyjątkiem największych miast)...

JĘZYK - to może na przykładzie skrzynek GC - z wyjątkiem tych najstarszych, to faktycznie większość jest tylko w lokalnym języku (tutaj pozytywnie wyróżnia się Europa Środkowo-Wschodnia, gdzie duży procent opisów jest dwujęzyczny lub choćby z angielskim hintem... ale tu też im więcej jest skrzynek w ogóle, tym więcej tylko w lokalnym języku). I co? I zagraniczni turyści jakoś dają sobie radę... korzystając z takiego Google Translate można sobie przetłumaczyć choćby hint, może do quizów i bardziej skomplikowanych skrzynek to nie wystarczy, ale do tradycyjnych jak najbardziej.

Lokalne serwisy są zwykle jednojęzyczne... w tym także OC, mimo że w odróżnieniu od GC i innych są one przygotowane do obsługi opisów w wielu językach. I tu faktycznie nadchodzi refleksja, że pomysł był super ale taką integrację to trzeba było zrobić na samym początku.

PO CO i DLA KOGO? - a choćby dla tych którzy chcieliby czasem pokeszować za granicą, a chcieliby to mieć w jednym serwisie, a nie w kilku (inni już się zarejestrowali dodatkowo w GC, a czasem i w innych OC). Od pytania czy tak da się zrobić zaczęła się przecież ta dyskusja, a i wcześniej już były podobne głosy na forum. Oczywiście także dla tych, co już korzystają z innych OC.

Przy takiej dyskusji na sucho, to trudno ocenić czy dużo osób będzie z tego korzystało, czy mało... no to mam propozycję, zróbmy pilotażowo coś co powinno być proste do zrobienia stosunkowo małym nakładem pracy - ot podstronę w profilu "Znalezienia w innych OC", gdzie każdy mógłby podłączyć swoje konta z innych OC, gdzie wyświetlałyby się zebrane buttony z innych OC... plus może jakieś zsumowanie tych statystyk ze zbiorczym buttonem (coś w rodzaju tego jaki ma Łza). To by pozwoliło wstępnie ocenić, ile już teraz jest osób zainteresowanych tematem i można by ocenić czy warto integrować dalej (a wiadomo że każdy krok do przodu zwiększy nieco zainteresowanie).
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi meteor2017 za post (razem 2):
parlandoazhag
ObrazekObrazekObrazek

Elvis7
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: Elvis7 » poniedziałek 26 stycznia 2015, 09:19

Zapytam tu - co to jest ta mapa Floppa? Bo to chyba jakaś nowość?

tat11
Bywalec

Post autor: tat11 » wtorek 03 lutego 2015, 06:35

Elvis7 pisze:Zapytam tu - co to jest ta mapa Floppa? Bo to chyba jakaś nowość?
podbijam pytanie poprzednika
nietypowe mają taki sam znacznik jak owny ? czy się mylę ?

to się już integracja zaczeła czy jak ??

ODPOWIEDZ