"opencachingi" z innych krajów

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Dombie
Nowy na forum

"opencachingi" z innych krajów

Post autor: Dombie » czwartek 08 stycznia 2015, 22:36

Witajcie!
Nie wiem, czy to dobre miejsce na takie pytanie i czy nie pojawiło się już wcześniej (jak znam życie, to pewnie tak). Jeśli ten temat powinien się pojawić w innej części to proszę o jego przeniesienie, a jeśli takie pytanie się już pojawiło to proszę o pomoc w zlokalizowaniu, bo ja mam niestety do tego dwie lewe ręce :(
Chodzi mi o to, czy będąc zarejestrowanym w opencaching.pl mogę podejmować i logować tutaj kesze z innych "opencachingów" - na przykład de albo uk?
Pozdrawiam,
Dombie
Obrazek Obrazek & Obrazek & Obrazek

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Kontakt:

Re: "opencachingi" z innych krajów

Post autor: Żywcu » czwartek 08 stycznia 2015, 23:33

Jeśli są tu zarejestrowane, to tak...

... ale raczej nie są :(

Awatar użytkownika
meteor2017
Wyjadacz

Post autor: meteor2017 » piątek 09 stycznia 2015, 13:11

Inne portale opencachingowe są bratnimi, ale jednak osobnymi serwisami. W każdym musisz się osobno zarejestrować żeby skrzynki w nim logować (będziesz wtedy mógł sobie dodatkowe buttony wstawić w sygnaturce :D )... no są oczywiście wyjątki, bo na przykład IT czy ES są w zasadzie tylko takimi nakładkami na DE, ale w stosunku do PL wszystkie inne OC są autonomiczne.
ObrazekObrazekObrazek

Elvis7
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: Elvis7 » piątek 09 stycznia 2015, 13:39

meteor2017 pisze: ale w stosunku do PL wszystkie inne OC są autonomiczne.
A szkoda.

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » poniedziałek 12 stycznia 2015, 10:05

Elvis7 pisze:
meteor2017 pisze: ale w stosunku do PL wszystkie inne OC są autonomiczne.
A szkoda.
Niekoniecznie. Bo przy kilku wiadomych plusach ewentualnego zintegrowania, byłyby też i minusy - bo np. taki Regulamin - czyj by obowiązywał, polski, niemiecki czy hiszpański? A może strozyć jeden wspólny? Ale co wtedy ze zgodnością z prawem ustanowionym w danym kraju? a co językiem - w jakim języku ten Regulamin? Itd. itp. A jesli integrowac tylko bazę keszy, to jak oceniać przynalezność kesza - prawem krwi (czyli keszer z jakiego OC ją założył), czy prawem ziemi (czyli gdzie jest umiejscowiona)?
To nie prościej założyć sobie konto na OC.de? ;)

Elvis7

Post autor: Elvis7 » poniedziałek 12 stycznia 2015, 11:39

Pewnie, że w takiej sytuacji prościej. Jednak nie ukrywam, że fajnie byłoby pojechać do Niemiec i pokeszować na polskim koncie.

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » poniedziałek 12 stycznia 2015, 13:00

Elvis7 pisze:Pewnie, że w takiej sytuacji prościej. Jednak nie ukrywam, że fajnie byłoby pojechać do Niemiec i pokeszować na polskim koncie.
Na to też jest sposób, choć nieco bardziej wymagający - trzeba pojechac do Niemiec i pozakładać tam skrzynki zarejetrowane na polskim OC ;)
Wiem, wiem, miejscówki pozajmowane...

Awatar użytkownika
r00t7

Post autor: r00t7 » poniedziałek 12 stycznia 2015, 13:13

na poziomie bazy skrzynek może być problem z integracją. Fajnie jakby się udało - ale to wymaga odpowiednich przygotowań. Punkt 2 to właśnie regulamin.
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » poniedziałek 12 stycznia 2015, 15:21

Nie trzeba integrować (synchronizować) bazy, w najprostszym rozwiązaniu można ssać dane w czasie rzeczywistym, przez interfejs xml albo okapi. Natomiast do pracy mapy czy wyszukiwarki chyba wystarczyło by ID skrzynki, Id serwera macierzystego i współrzędne.
Struktura bazy danych OC i kodu była przemyślana do integracji wielu serwerów, tylko potem o tym zapomniano. Chyba nikt nie próbował, wprowadzić w system obcą skrzynkę, ale MSZ system to łyknie, tylko trzeba będzie dopisać to i owo w paru miejscach.

A co jest nie tak z regulaminami? Z tego co się orientuję, wszelkie dane wprowadzone przez użytkowników są na licencji CC3 - mogą być kopiowane, dystrybuowane w celach niekomercyjnych bez ograniczeń. Czyli możemy je pobierać z dowolnego OC (nawet z tego garminowego bo on też śmiga na licencji CC) i wyświetlać w naszym serwisie. (wymogiem jest tylko podanie źródła danych - żaden problem dodać automatycznie do opisu kesza, że dane pochodzą z _adres serwera_ ).

Taka integracja to nie jest jakieś wielkie wyzwanie, tylko czasochłonne. Jakby się znalazł ktoś komu się chce poświęcić kilkadziesiąt / set godzin to mogę podpowiedzieć jak to zrobić od strony technicznej.

Awatar użytkownika
meteor2017
Wyjadacz

Post autor: meteor2017 » poniedziałek 12 stycznia 2015, 15:38

A właśnie miałem napisać to co Łza :-) Dorzucę swoje trzy grosze:

Stara wersja mapy bez integracji baz danych miała opcję włączenia skrzynek z innych OC (niektórych), a kliknięcie w skrzynkę z innego OC przenosiło na jej opis w tamtym serwisie. Wiadomo, że to dodatkowo obciążałoby serwer, ale domyślnie mogłaby ta funkcja być wyłączona .

Pozostawiając pełną niezależność serwisów z osobnymi kontami w każdym, regulaminów można praktycznie w ogóle nie tykać (może tylko przetłumaczyć by ułatwić wielo-OC-serwisowość), na zasadzie że geokeszera i skrzynkę zarejestrowanych w danym OC obowiązuje regulamin tego OC.

Można jeszcze na przykład dołożyć w zakładce "Moje statystyki" dodatkową podstronę "Statystyki wspólne różnych OC", gdzie po podaniu nicku czy ID w innych OC, podłączane by były statystyki z tamtych serwisów i generowany zbiorczy button.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » poniedziałek 12 stycznia 2015, 16:53

Wszystko to pewnie prawda, i być może kiedyś kiedyś coś takiego się stanie (pewnie kiedy już nie będzie pilniejszych spraw do ogarnięcia), ale może uproścmy - zaczęło sie od pytania (ja tak to odczytuję): "czy będąc zarejestrowanym w opencaching.pl mogę podejmować i logować tutaj kesze z innych "opencachingów" - na przykład de albo uk?", czyli nie mam konta na .de ale:
1. widzę tamtejsze kesze na mapce na oc.pl
2.mogę zgrać poprzez oc.pl gpxa z keszami z .de
3.iść i szukać to mogę, to jasne.
4.mogę nie przechodząc z oc.pl na .de kliknąc w "Dodaj wpis" i zalogować znalezienie.
Czyli tak jak pisze Łza - pierwsze dwa punkty (zasysanie danych) możnaby opędzić stworzonym interfejsem. Pytanie co z pkt 4 - zapodanie w drugą stronę - czyli czy oc.de przyjęłoby do siebie loga wpisanego przez stronę oc.pl. (i pewnie vice versa) Tak, interfejs to raz, ale też zasady robienia wpisów, zasady logowania. I tutaj wchodzimy wtedy w kwestie organizacyjno-regulaminowe. Zgadza się, możnaby jak Meteor pisze stosować prawo ziemi - gdzie kesz zarejestrowany, tego są zasady.
Tak czy owak, na chwilę obecną interfejsu nie ma.

Awatar użytkownika
r00t7

Post autor: r00t7 » poniedziałek 12 stycznia 2015, 18:04

maryush pisze: Tak czy owak, na chwilę obecną interfejsu nie ma.
no właśnie - nie ma, ale fajnie jakby sie pojawiło. Trzeba też tylko zapytać inne opencachingi co oni na to ?

co do kwestii technicznych - sam na pewno tego nie napiszę - programistycznie za cienki bolo jestem - ale pomóc osobie chętnej mogę. W ten sposób możemy jakoś odcisnąć OC chociażby na mapie europy, żeby dla ludzi podróżujących za granicę - gc nie było jedynym wyborem.
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Dombie
Nowy na forum

Post autor: Dombie » czwartek 15 stycznia 2015, 13:00

Dziękuję wszystkim za bardzo interesujące odpowiedzi (na moje pytania) i wypowiedzi. Przyznam, że nie spodziewałem się nawet że temat wywoła tak duże zainteresowanie, ale z drugiej strony właściwie wcale się nie dziwię - w końcu chodzi o to, żeby było jeszcze więcej przyjemności z poszukiwania skarbów bez nadmiernej biurokracji.
Skoro już wsadziłem kij w mrowisko i pojawiły się bardzo konkretne pomysły rozwiązań, to dodam od siebie, że gdyby ruszył taki projekt integracji różnych opencachingów to ja chętnie się zaangażuję - na tyle na ile czas pozwoli. Technicznie to ja jestem cienki bolek, ale mógłbym wziąć na siebie sprawy związane z tłumaczeniami - tymi, które byłyby potrzebne i tymi, które byłyby przydatne. Tłumaczenie logów to pewnie przesada, ale jakieś kluczowe informacje w opisach może dobrze byłoby udostępniać w kilku językach, albo przynajmniej zadbać, żeby były po angielsku, bo to chyba obecnie najbardziej dostępny język dla ludzi z różnych stron świata...
Nie wiem jak to wygląda od strony formalnej - czy uruchomienie takiego projektu zależy od decyzji RR, ale chętnie się w to włączę.
Myślę, że takie cele na pierwszy etap bardzo dobrze podsumował maryush, więc właściwie zacytuję (z drobną redakcją):
1. Użytkownicy rejestrują się tylko w jednym OC i to automatycznie pozwala im mieć dostęp do keszy z innych OC, w tym:
- wyświetla je na mapie
- wyświetla opisy
- pozwala zgrać GPXa
2. Po znalezieniu (nieznalezieniu) użytkownik loguje się w swoim rodzimym OC i loguje, a wpis do logu widoczny jest w jego statystykach i automatycznie zapisuje się w macierzystym OC danego kesza.
3. Mechanizm wyszukiwania w danym OC obejmuje również kesze z innych OCów
A gdyby wdało się pomyślnie zrobić to, co powyżej, to w kolejnym etapie można by zastanowić się na możliwością tworzenia różnych wersji językowych opisów. Teraz to tylko głośno myślę i nie oceniam, czy to dobry pomysł, czy zły, ale może zastosować mechanizm podobny do Wikipedii i dać możliwość edytowania opisów w innych językach użytkownikom (pod warunkiem, że będzie to tłumaczenie opisu oryginalnego tak, żeby nie spojlerować). Ktoś z PL znajduje fajnego kesza w DE; opis jest po niemiecku; ten ktoś zna trochę niemiecki i logując znalezienie wpisuje też tłumaczenie. Taki pomysł na szybko...
Co o tym myślicie?
Obrazek Obrazek & Obrazek & Obrazek

Awatar użytkownika
brasia

Post autor: brasia » czwartek 15 stycznia 2015, 14:01

Jestem za, ale oprócz problemów wymienionych wyżej są jeszcze problemy takich samych nicków. Np. nick XXXX może być zarejestrowany w różnych systemach i rodzi się pytanie, czy jest to ta sama osoba, czy różne. Jeśli ta sama jest problem weryfikacji, czy na pewno, ale łatwy do przeprowadzenia. Jeśli są to różne nicki to kto ma prawo do tego nicka? Co zrobić z drugą (trzecią, czwartą) osobą używającą tego nicka? Co zrobić z osobą, która ma w różnych serwisach różne nicki (bo pierwotny był zajęty)?
Myślę, że rozwiązaniem może być zastosowanie nicków z nazwą macierzystego kraju, czyli w Polsce jestem "brasia" a w innych systemach "brasia_PL" ewentualnie "brasia_OP". Przy okazji w de też mam konto ze swoim nickiem (i jedno znalezienie).
Sprawa tłumaczeń jest najmniejszym problemem, myślę, że w większości przypadków wystarczy google translator.
Skrzynki też są dwusystemowe, np.OCA993 i OP2960.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » czwartek 15 stycznia 2015, 14:09

Decyzja RR sama w sobie nie dokona wdrożenia w życie :-)

Więc najpierw trzeba by znaleźć kogoś, kto się za to zabierze :-)

ODPOWIEDZ