Dlaczego oszukujecie samych siebie ?

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
PrincePolo
Stały bywalec
Podziękował: 22 razy
Otrzymane podziękowania: 25 razy

Re: Dlaczego oszukujecie samych siebie ?

Post autor: PrincePolo » poniedziałek 04 maja 2015, 08:27

Pozwolę sobie również na wyrażenie swojej opinii.
Myślę, że walka z wirtualnym logowaniem wirtuali nie ma sensu. Każdy z nas musi dokonać wyboru, czy bawi się dla statów, czy też może kieruje nim chęć poznania ciekawych miejsc. Jeśli ktoś keszuje dla statystyk, to bez względu na to, czy skrzynka jest wirtualna czy nie, nawet będąc fizycznie na miejscu poprzestanie na wpisie do logbooka, nie zauważając nawet gdzie był i co kesz pokazuje.
Uważam też, że błędem byłaby likwidacja skrzynek wirtualnych. Odwiedziłem ich kilkanaście i większość z nich pokazywała naprawdę ciekawe miejsca, warte odwiedzenia. To, że ktoś siedząc za biurkiem loguje sobie skrzynki, bo wygoglał hasło bądź też dostał od znajomego, zupełnie mnie nie interesuje.
Tak na koniec: jestem przekonany, że gdybym dziś założył jakieś fikcyjne konto i zalogował 25tys. wszystkich aktywnych skrzynek (no może 15tys., bo tylko te bez haseł), nie wspominając już o skrzynkach zarchiwizowanych czy niedostępnych, to negatywna weryfikacja logów zdarzyłaby się może w 10%, może w 20% przypadków. Tak czy tak byłbym pewnie liderem statystyk, tylko po co i co z tego?
Dla mnie to jest zabawa. Fajnie by było, gdyby wszyscy tak to traktowali i postępowali uczciwie, ale to że tak nie jest, zupełnie mnie nie zniechęca. Dziękuję za wypowiedź ;)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi PrincePolo za post:
Jano
Obrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Rob
Forumator

Post autor: Rob » poniedziałek 04 maja 2015, 13:47

PrincePolo pisze: Tak czy tak byłbym pewnie liderem statystyk, tylko po co i co z tego?
No raczej długo byś nie pobył. Statystyki to także część serwisu (dużo ludzi w nie zagląda), i oszustwo na tak masową skalę napewno by nie przeszło. Niektórzy weryfikują logi, niektórzy nie. Ci co to robią mają prawo do kasowania logów, których nie ma w papierowym logbook'u. Zaufanie, zaufaniem ale jakieś zasady muszą być.
ObrazekObrazek

parlando
Forumator
Podziękował: 332 razy
Otrzymane podziękowania: 175 razy

Post autor: parlando » poniedziałek 04 maja 2015, 14:34

A mnie problem dalej kuje:) Choćby z powodu, że rzutuje to na inne sprawy - możliwość założenia geościeżki, czy powiększanie puli rekomendacji.
Regułą jest, że wirtuale traktowane są jako twór drugiej kategorii - marny poziom logów (zwięzłe, skrótowe, lub nawet brak treści) i niskie oceny. Obecnie tylko zdarza się, że ktoś podejmie wirtuala realnie i będzie miał co napisać w logu.
Argument, że wirtuale pokazują ciekawe miejsca nie trafia do mnie zupełnie, bo taką samą rolę spełniają w większości inne, "stacjonarne" typy. Poza tym nie każde ciekawe miejsce jest okeszowane (i całe szczęście, bo jeszcze jest coś do zrobienia w tej terenowej zabawie). Przy okazji - geocaching to nie szukanie/odwiedzanie ciekawych miejsc, tylko szukanie skrzynek. Resztę wyrażamy za pomocą logów i ocen.
Nie rozumiem dlaczego ten niekeszerski typ i niekeszerskie logowania są tolerowane. Z ownami, czy mobilnymi zrobiono (jako taki) porządek, kiedy tylko stwierdzono rażące odstępstwo od definicji.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi parlando za post:
azhag

Awatar użytkownika
PrincePolo
Stały bywalec

Post autor: PrincePolo » poniedziałek 04 maja 2015, 15:36

parlando pisze:A mnie problem dalej kuje:) Choćby z powodu, że rzutuje to na inne sprawy - możliwość założenia geościeżki, czy powiększanie puli rekomendacji.
Przepraszam, ale jestem neofitą w świecie OC czy też szerzej cachingu i nie bardzo rozumiem.
1. Możliwość założenia geościeżki - z tego co wyczytałem w regulaminie, założycielem geościeżki może być ktoś, kto znalazł 500 skrzynek. Czy obawiasz się, że ktoś logujący wirtuale mógłby założyć geościeżkę? Dlaczego miałoby być to złe? Sam bardzo cenię pomysł geościeżek i nie uważam, byśmy cierpieli na nadmiar takich projektów, więc jeśliby ktoś chciał stworzyć kolejną, tylko bym mu przyklasnął, bo przecież to również dla mnie. Czy obawiasz się może, że ścieżka taka byłaby na miernym poziomie? Czy ktoś zna taki przypadek? Może się mylę (nie mam w tym względzie żadnego doświadczenia), ale wydaje mi się, że jeśli ktoś bierze na siebie taki projekt, to musi zainwestować swój czas, pracę i pieniądze, a w zamian ma jedynie (lub może aż) ewentualną satysfakcję z dobrego odbioru swojego projektu wśród braci keszerskiej. Jeśli ścieżka będzie słaba, to tej satysfakcji również zabraknie. W czym więc problem, czy są jakieś inne profity z tego tytułu, o których mi nie wiadomo?
2. Pula rekomendacji - tu też nie rozumiem problemu, dlaczego te uzyskane przez kogoś rekomendacje mogą Ci przeszkadzać. Czy chodzi znowu o statystyki ilości rekomandacji dla skrzynek? Czy obawiasz się, że ktoś może nieuczciwie te rekomendacje przyznawać (po znajomości)?

Przepraszam, że tak dopytuję, ale próbuję zrozumieć tło problemu. Mam nadzieję, że nikogo moja ignorancja nie obraziła ;)
Obrazek ObrazekObrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » poniedziałek 04 maja 2015, 16:16

Ad1. PrincePolo, o geościeżkach już pisałem w wątku dotyczącym tego ograniczenia właśnie. W skrócie chodzi o to, że liczba 500 jest wzięta z kosmosu, nie ma merytorycznego uzasadnienia. O paradoksach też pisałem - osoba będąca przewodnikiem nie może sobie założyć GŚ, a ktoś, kto trochę znajdzie, a trochę wygoogluje już tak. Bać się nie boję:) Po prostu swego czasu chciałem uzyskać odpowiedzi na kilka pytań, m.in. dlaczego reglamentowana jest funkcja, dzięki której można ułatwić komuś szukanie skrzynek spiętych jakiś (choćby) mały projekt? Dlaczego ktoś, kto się wykazał w szukaniu (tudzież googlowaniu, bo wirtuali jest chyba powyżej 500), ma tę możliwość, a ktoś, kto się wykazał w zakładaniu - już nie? To tak skrótowo, bo dyskusja już była i nie ma sensu tutaj pisać tego samego:)
Ad2. Kolejny raz - to nie kwestia strachu, czy obaw. To kwestia zasad, braku spójności, obłudy czy hipokryzji.

azhag
Wyjadacz
Podziękował: 155 razy
Otrzymane podziękowania: 46 razy

Post autor: azhag » poniedziałek 04 maja 2015, 16:34

PrincePolo pisze:2. Pula rekomendacji - tu też nie rozumiem problemu, dlaczego te uzyskane przez kogoś rekomendacje mogą Ci przeszkadzać. Czy chodzi znowu o statystyki ilości rekomandacji dla skrzynek? Czy obawiasz się, że ktoś może nieuczciwie te rekomendacje przyznawać (po znajomości)?
Ponieważ zasadniczo zgadzam się w tej kwestii z parlando, pozwolę sobie odpowiedzieć na tę część pytania — owszem, mam powody podejrzewać, że osoba, która w niezgodny z duchem zabawy sposób „znajduje” kesze, w niezgodny z duchem zabawy przyznaje gwiazdki.

I nawiasem mówiąc uważam, że bez sensu jest możliwość dawania gwiazek za znalezione (uczciwie bądź nie) wirtuale, wg mnie powinny one być wyłączone z „puli gwiazdkodajnej”. Bo rozumiem, że limit 1 gwiazdka na 10 znalezień ma odzwierciedlać doświadczenie w ocenianiu — znalazłem 10 keszy, więc wiem jak dobrze wykonany kesz powinien wyglądać. A tego przecież wirtuale nie dają.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi azhag za post:
parlando
Obrazek

Awatar użytkownika
DeepBlue
Stały bywalec

Post autor: DeepBlue » poniedziałek 04 maja 2015, 22:19

azhag pisze:(...)znalazłem 10 keszy, więc wiem jak dobrze wykonany kesz powinien wyglądać. A tego przecież wirtuale nie dają.
Śledzę z zainteresowaniem ten wątek, pozwolę sobie jednak na mały tylko wtręt: azhag, czasem nie oceniamy skrzynki - pojemnika jako takiego czy sposobu jego ukrycia, "patentu". Bywa, że gwiazdki dawane są za miejsce, które pokazuje mikromagnetyk czy tam przebrzydły dla części z nas wirtual.

To moje prywatne zdanie i nie musi ono być odzwierciedleniem stanowiska RR.
Obrazek

azhag
Wyjadacz

Post autor: azhag » poniedziałek 04 maja 2015, 23:21

No ja wiem, zresztą też dawałem gwiazdki „za miejsce” (co nie znaczy, że sama skrzynka była w jakikolwiek sposób zła). Może odrobinę źle się wyraziłem, ale ogólny przekaz podtrzymuję.
Obrazek

Awatar użytkownika
PrincePolo
Stały bywalec

Post autor: PrincePolo » wtorek 05 maja 2015, 00:43

Parlando, Azhag - dzięki za odpowiedź. Nie we wszystkim się zgadzam, choć rozumiem, że np kwestia limitu do ścieżki może się komuś wydać krzywdząca i być może podejście do tego limitu winno być bardziej elastyczne. Wciąż mam jednak wrażenie, że statystyki czasem przesłaniają inne, może nawet (przynajmniej dla mnie) ważniejsze kwestie. Tak sobie myślę, że gdyby Prima Aprilis zdarzał się częściej niż raz w roku, to z choć odrobinę większym dystansem traktowalibyśmy te wszystkie cyferki przy naszych loginach ;)
Jeszcze raz dzięki i dobrej nocy.
Obrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » wtorek 05 maja 2015, 08:58

Statystyki napędzają tą zabawę. Wyewoluowała z krajoznawczej już dawno, bardzo dawno temu. Owszem jest jeszcze jakaś część keszynek pokazujących to i owo, ale z drugiej strony powstają masowo geoskrzynki pokazujące środek lasu x100 albo trzepak przed blokiem x50 itp. Na szczęście można wybierać co się lubi. I chyba nie ma sensu zarzucać innym, że w tej grze mają radość z innych rzeczy niż ja. Jedni szukają dla ilości, inni żeby pozwiedzać, jeszcze inni żeby pobabrać się w psich **** i powąchać rynien oszczanych przez psy, koty i pijaczków. A jakaś grupa pewnie gdzieś jednocześnie odnajduje się w wszystkich tych zbiorach.

Awatar użytkownika
PrincePolo
Stały bywalec

Post autor: PrincePolo » wtorek 05 maja 2015, 20:48

Pełna zgoda, tyle że nie o to chodzi. Cała ta dyskusja dotyczy wirtuali i ich dalszego losu. Zdania są jak rozumiem podzielone i wydaje mi się, że być może to właśnie stosunek do statystyk może wyznaczać linię podziału. Zupełnie nie miałem zamiaru ani nikogo oceniać, ani też nikomu nic zarzucać. Chodzi mi tylko o to, że likwidacja wszystkich wirtuali a priori, bez analizy czy kesz jest fajny (np OP0CDA) czy bezsensowny (np OP056D) byłaby dla mnie wylaniem dziecka z kąpielą.
PS. Przykłady keszy pochodzą z moich osobistych skromnych doświadczeń. Rynny też wącham, w psich kupach... no dobra, nie brnijmy ;)
Obrazek ObrazekObrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » wtorek 05 maja 2015, 21:31

PrincePolo, ale po co bawić się w wirtuale w ramach geocachingu? Po co one w ogóle dalej tu funkcjonują? Jeśli odwiedzam ciekawe miejsce tylko dla miejsca, to jestem turystą, a nie keszerem. Nie jest to tylko kwestia nomenklatury, ale właśnie tej drobnej różnicy, że keszer ma na miejscu odszukać jeszcze pojemnik z logbookiem.
Jeśli nie chodzi o odszukanie pojemnika, o ten wpis na miejscu, to może idźmy dalej i zlikwidujmy log "nieznaleziona", no bo przecież liczy się tylko ciekawe miejsce. Ba, niech wystarczy, że się o tym miejscu poczyta, albo, że się było kiedyś tam (przejazdem np. w 1990r).

Awatar użytkownika
PrincePolo
Stały bywalec

Post autor: PrincePolo » wtorek 05 maja 2015, 22:16

parlando pisze:PrincePolo, ale po co bawić się w wirtuale w ramach geocachingu? Po co one w ogóle dalej tu funkcjonują? Jeśli odwiedzam ciekawe miejsce tylko dla miejsca, to jestem turystą, a nie keszerem. Nie jest to tylko kwestia nomenklatury, ale właśnie tej drobnej różnicy, że keszer ma na miejscu odszukać jeszcze pojemnik z logbookiem.
Bo można te rzeczy łączyć. Nie zawsze i nie wszędzie, ale można. Geocaching tak jak ja go rozumiem nie sprowadza się tylko do tutki z logbookiem, to często przecież jakaś historia którą kesz opisuje, jakieś miejsce które pokazuje, jakieś zadanie do zrobienia, szyfr do złamania, zagadka do rozwiązania... To wszystko w wirtualu bywa. Sam kesz jako pojemnik i jego znalezienie to wisienka na torcie i oczywiście w wirtualach tej wisienki mi brak, ale uważam że mimo wszystko to nie przekreśla sensu takiego kesza z definicji.
Jeśli nie chodzi o odszukanie pojemnika, o ten wpis na miejscu, to może idźmy dalej i zlikwidujmy log "nieznaleziona", no bo przecież liczy się tylko ciekawe miejsce. Ba, niech wystarczy, że się o tym miejscu poczyta, albo, że się było kiedyś tam (przejazdem np. w 1990r).
Przepraszam, ale to już demagogia.

Żeby była jasność: nie zamierzam umierać za wirtuale, nie są mi one do niczego szczególnie potrzebne, bo nie nabijam statów i odwiedzam je tylko przy okazji. Po prostu w mojej opinii likwidacja wszystkich wirtuali sprawi, że ileś miejsc być może przeoczę, ominę... Ale jeśli jestem odosobniony w tym sądzie, niech się dzieje wola nieba.
Obrazek ObrazekObrazek

parlando
Forumator

Post autor: parlando » wtorek 05 maja 2015, 22:54

PrincePolo pisze:
Znowu wrócę do nomenklatury... Moim zdaniem wirtuale to nie geocaching, ale ponieważ niestety ktoś kiedyś je tu wprowadził, to teraz i tak stoję na straconej pozycji, choćbym nie wiem jak klawiaturę strzępił. Jeszcze żeby były one zdobywane po keszersku, to problem pewnie w ogóle nie byłby zauważony. Być może nawet dalej byłaby możliwość ich zakładania?
PrincePolo pisze:[...]To wszystko w wirtualu bywa.[...]
Napisz szczerze, czego nie można zrobić za pomocą "realnych" skrzynek?
Co do likwidacji i ewentualnych konsekwencji...
Likwidacja to tylko jedna z opcji (być może nie prześledziłeś całego wątku). Z resztą to tylko rozważania teoretyczne - dyskusja już była i RR odniosła się do tego (patrz komunikat na blogu). Kiedyś proponowałem np. wyłączenie ze statystyki ogólnej wirtuali, oraz możliwość uzyskania gwiazdki po "znalezieniu" 10. Wtedy zostałyby na mapie.
Z drugiej strony wszyscy mamy możliwość ustawienia filtru na mapie, tak, żeby pokazywała kesze zarchiwizowane, także argument, że jakieś miejsce przeoczysz do mnie nie trafia. Swoją drogą, każdy z nas przeoczył kiedyś jakieś ciekawe miejsce, które nie jest okeszowane, czy oznaczone na mapie (lub w jakikolwiek inny sposób). Niektóre miejsca czekają na swoją kolej, odpowiednich ludzi itp. Niektóre miejsca kesza się nie doczekają, a już na pewno jedna osoba tych wszystkich miejsc w jednym życiu nie odwiedzi:)

Awatar użytkownika
PrincePolo
Stały bywalec

Post autor: PrincePolo » wtorek 05 maja 2015, 23:52

parlando pisze:Jeszcze żeby były one zdobywane po keszersku, to problem pewnie w ogóle nie byłby zauważony. Być może nawet dalej byłaby możliwość ich zakładania?
Zgoda
parlando pisze:Napisz szczerze, czego nie można zrobić za pomocą "realnych" skrzynek?
Pewnie nie ma takich rzeczy, ale przecież nie ma tematu zakładania nowych wirtuali, natomiast jest temat likwidacji/archiwizacji już istniejących. Nie czuję się odpowiedzialny za to, że one istnieją ;)
parlando pisze:Z drugiej strony wszyscy mamy możliwość ustawienia filtru na mapie, tak, żeby pokazywała kesze zarchiwizowane, także argument, że jakieś miejsce przeoczysz do mnie nie trafia.
Nie wiem jak jest w Garminach czy innych aplikacjach, ale na c.geo z którego korzystam, keszy zarchiwizowanych nie widzę i nie mogę/nie potrafię wyświetlić.
parlando pisze:Swoją drogą, każdy z nas przeoczył kiedyś jakieś ciekawe miejsce, które nie jest okeszowane, czy oznaczone na mapie (lub w jakikolwiek inny sposób). Niektóre miejsca czekają na swoją kolej, odpowiednich ludzi itp. Niektóre miejsca kesza się nie doczekają, a już na pewno jedna osoba tych wszystkich miejsc w jednym życiu nie odwiedzi:)
Znowu zgoda. Rzecz w tym, że dzięki keszom mam wrażenie, że mniej miejsc umyka mojej uwadze lub też że dowiaduję się o nich więcej.

Dla absolutnej jasności mojego stanowiska: nie jestem fanem wirtuali, odwiedzam je praktycznie wyłacznie przy okazji. Nie chcę też być samozwańczym rzecznikiem czy obrońcą wirtuali, a trochę tak się nieopatrznie ustawilem w tej dyskusji. Po prostu byłoby mi żal, gdyby z dnia na dzień zniknęło kilkaset miejsc z mojej mapy, z których z pewnością przynajmniej część warta jest tego, by je odwiedzić, zobaczyć i poznać. Dokładnie tak jak byłoby mi żal, gdyby zniknęło killkaset skrzynek tradycyjnych, multi, quizów czy nietypowych
Obrazek ObrazekObrazek

ODPOWIEDZ