Nietypowo o bezpieczeństwie

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
JackT
Nowy na forum
Kontakt:

Nietypowo o bezpieczeństwie

Post autor: JackT » sobota 18 października 2014, 23:45

Natknąłem się przed chwilą na takiego newsa:

http://sport.wp.pl/kat,1715,title,Mysli ... aid=113a56

i po prostu spadłem ze stołka... Czy wam czasem nie przeszło przez myśl będąc w lesie lub na polu, że możecie dostać kulkę od jakiegoś pajaca schowanego na ambonie? Bo to wydaje się całkiem realne. Ja idąc do lasu zakładam odzież raczej mało rzucającą się w oczy. Raczej nie chcę się rzucać w oczy dziczyźnie czy też ptactwu, które lubię obserwować i słuchać. Ale chyba czas na zmianę przyzwyczajeń...
Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Re: Nietypowo o bezpieczeństwie

Post autor: ronja » niedziela 19 października 2014, 12:21

Kiedyś na spotkaniu w Toruniu, na Wielkiej Niedźwiedzicy, znaleźliśmy się między nagonką a strzelającymi. Wg. leśniczego mieli polować po drugiej stronie drogi - pomyliły mu się kierunki :twisted: Gleba, przeczekanie, kontakt z naganiaczami i korekta planów. Ustrzelili jednego dzika, nam się udało. Mamy setki keszy w lasach, wiele z nich zostawiono na ścieżkach zwierzęcych, w pobliżu ambon, punktów dokarmiania. Sami przecinamy linie strzału, często o tym nie wiedząc. Szansa kontaktu z myśliwymi jest ogromna. W podobnej sytuacji są także "zwykli" ludzie, odwiedzający las. Jedyne, co daje jako takie zabezpieczenie (po naszej przygodzie widać, że nie zawsze) to informowanie się w pobliskich leśnictwach, czy nikt nie lata z gwintówką po krzakach. Polujący mają obowiązek zgłaszania faktu. W realiach bywa czasem inaczej.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » niedziela 19 października 2014, 16:59

ronja pisze:Polujący mają obowiązek zgłaszania faktu. W realiach bywa czasem inaczej.
Jeśli taki obowiązek wynika z przepisów to może gdzieś jest (albo kiedyś będzie) informacja online gdzie i kiedy.

Jano
Wyjadacz

Post autor: Jano » niedziela 19 października 2014, 17:24

ronja pisze:... informowanie się w pobliskich leśnictwach, czy nikt nie lata z gwintówką po krzakach.
Żartujesz, prawda?
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » niedziela 19 października 2014, 19:07

Ajger pisze:
ronja pisze:... informowanie się w pobliskich leśnictwach, czy nikt nie lata z gwintówką po krzakach.
Żartujesz, prawda?
Nie, nie żartuję. Polowania zbiorowe, bo o takim pisałem, są obwarowane sporymi wymogami - także obowiązkiem poinformowania leśnictwa, na którego terenie będą się odbywały. Polowania indywidualne zapisywane są w książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym, dostępnej w obwodach łowieckich. W tym drugim przypadku jest gorzej z identyfikacją, w terenie :twisted: , jednak rozsądni myśliwi informują o swoich działaniach leśników. Jak potrzebujesz szczegółowych zapisów, to masz je w "Prawie łowieckim".
Obrazek Obrazek

Jano
Wyjadacz
Podziękował: 125 razy
Otrzymane podziękowania: 83 razy

Post autor: Jano » niedziela 19 października 2014, 20:07

Ja to wszystko wiem, ale nie wyobrażam sobie sytuacji, że przed wejściem do lasu (wszystko jedno z jakiego powodu) jadę do leśnictwa czy obwodu łowieckiego, aby dowiedzieć się, czy akurat ktoś w tym rejonie nie poluje. Przecież to nierealne.
To prawo łowieckie mówi, że myśliwy nie może oddać strzału, jeśli nie jest pewny celu. Pewny celu, to znaczy, że jest w jest 100% pewny, że wie do czego strzela. Często bywa inaczej, ale to nie powód, abym bał się wejść do lasu.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Jano za post:
subo
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Leśne oko
Stały bywalec

Post autor: Leśne oko » niedziela 19 października 2014, 20:42

Jestem leśnikiem i znam problem . Zdarzają się wypadki ale bardzo rzadko . Przy odrobinie rozsądku z obydwu stron powinno być spokojnie . Po pierwsze jeżeli wchodzisz do lasu po zmierzchu zapal jakąś latarkę , światełko coś co cię odróżni od zwierzyny . Nie skradaj się jak ona . Po drugie jeżeli wiesz że jest w rejonie polowanie poprzez zasięgniecie wiadomości w nadleśnictwie lub leśnictwie , słysząc strzały nie pchajcie się w ten rejon .I na koniec pamiętajcie że jesteście tak samo uprzywilejowani pod względem wchodzenia do lasu jak i oni . Nie mogą was wyprosić chyba że jest to polowanie zbiorowe . Dobre korelacje są tu jak najbardziej wskazane , wojenki typu ja im przeszkodzę bo mogę burzą spokój jednym i drugim .
Nie rozdziobią nas kruki ni wrony ....

Awatar użytkownika
ronja
Forumator

Post autor: ronja » niedziela 19 października 2014, 21:21

Ajger pisze:...ale nie wyobrażam sobie sytuacji, że przed wejściem do lasu (wszystko jedno z jakiego powodu) jadę do leśnictwa czy obwodu łowieckiego, aby dowiedzieć się, czy akurat ktoś w tym rejonie nie poluje. Przecież to nierealne...
Nikt tego nie wymaga. Jednak jadąc do lasu i mijając leśniczówkę lub widząc w lesie "ludzi lasu" warto zapytać, czy coś wiedzą. Z drugiej strony - nasza toruńska przygoda pokazała, że czasami lewa strona drogi to ta druga lewa ;) Każdy więc będzie robił jak mu wygodniej :)
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » niedziela 19 października 2014, 21:38

Właściwie nasuwa się pytanie, czy myśliwi mają jakieś badania wzroku? No chyba że...
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
JackT
Nowy na forum
Kontakt:

Post autor: JackT » poniedziałek 20 października 2014, 18:27

heh, no nie wiem czy się śmiać czy płakać.

kiedyś też słyszałem, że gość zastrzelił na polu szabrownika... niby pomylił ze zwierzyną :? jak chodzę po lasach, to bardzo często zdarza mi się chować tak, żeby właśnie inni obecni mnie nie widzieli, a ja ich owszem ;) zdarzyło mi się raz trafić na polowanie w lesie, ale przyznam, że były kartki na drzewach i było jasne gdzie iść, a gdzie nie.
Obrazek

Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Podziękował: 88 razy
Otrzymane podziękowania: 148 razy

Post autor: dallas » wtorek 21 października 2014, 20:45

JackT pisze:jak chodzę po lasach, to bardzo często zdarza mi się chować tak, żeby właśnie inni obecni mnie nie widzieli, a ja ich owszem ;)
Człowiek skrzynka :lol:
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi dallas za post:
lavinka

Jano
Wyjadacz

Post autor: Jano » wtorek 21 października 2014, 21:06

dallas pisze:
JackT pisze:jak chodzę po lasach, to bardzo często zdarza mi się chować tak, żeby właśnie inni obecni mnie nie widzieli, a ja ich owszem ;)
Człowiek skrzynka :lol:
I to mobilna :). Ciekawe czy ma w kieszeni logbook :lol:
Pozdrawiam
Jano

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
JackT
Nowy na forum
Kontakt:

Post autor: JackT » sobota 25 października 2014, 23:20

haha, bardzo śmieszne :P :D

dzisiaj wchodzę na onet, a tam: http://wiadomosci.onet.pl/poznan/tragic ... lege/xck5y
Obrazek

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Kontakt:

Post autor: lavinka » sobota 01 listopada 2014, 15:35

Kiedyś trafiłam na faceta, który strzelał ze swojej posesji w las. W lesie był cmentarz, na który chcieliśmy się udać z Meteorem. Odpuściliśmy z wizyty na nim tego dnia, ale on nas zobaczył i przestał strzelać. Czasem witki opadają.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Wanoga
Forumator

Post autor: Wanoga » sobota 01 listopada 2014, 21:48

"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
Obrazek

ODPOWIEDZ