Projekt Zawieszony Na Czas Nieokreślony

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

szy_mat
Bywalec
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Projekt Zawieszony Na Czas Nieokreślony

Post autor: szy_mat »

Ze względu na brak czasu i zmianę realii rynkowych projekt został zawieszony na czas nieokreślony.

Jeżeli chodzi o realia rynkowe, na Aliexpress pojawiły się lokalizatory GPS/GSM (chociażby seria TK1XX) w cenie około 7$ (działa, sprawdzone).
Ostatnio zmieniony wtorek 05 stycznia 2016, 22:21 przez szy_mat, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Podziękował;: 64 razy
Otrzymał podziękowań: 62 razy

Post autor: Rob »

Ciekawy pomysł lecz cena zestawu jest za duża w stosunku do wartości kesza. Dodatkowo przy zainstalowaniu w keszu, który z jakiegoś powodu i tak zginie zwiększa kosz reaktywacji. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie gonitwy za kimś kto podprowadził kesza:)
ObrazekObrazek

szy_mat
Bywalec

Re: Kradzież skrzynek, nieuprawnione przemieszczanie itd.

Jestem w stanie zrobić coś w rodzaju programu "Zabezpiecz swojego kesza" - gdy odeślecie do mnie stare pojemniki śniadaniowe za 7zł wysyłam w zamian "kesza mikroprocesorowego". Proszę też o jednoznaczne jestem zainteresowany kupnem takiego kesza/nie jestem.

Robię to niemalże po kosztach :)

Jest też możliwość dodania funkcji "zdalny kop" - ktoś powiedzmy ucieka z keszem, naduszamy w smartfonie guzik i na obudowie pojawia się 50V - napięcie w pełni bezpieczne, ale czuć. :)

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Post autor: ronja »

Jak każdy pierwszy pomysł, tak i ten wzbudzi początkowo wiele wątpliwości, pytań, wyzwoli moc komentarzy, itd... (przypomnijcie sobie np. FTFSHOP). Na ten moment nie bardzo potrafię zająć własne stanowisko w kwestii, czy potrzebuję takich pojemników czy nie, ale zauważcie, że być może otwiera on przestrzeń dla nowej grupy keszy "meshowych", różniących się od ownów i mobilniaków, przemieszczających się (uciekających) i "gonionych" na wzór zwierzyny z założonymi nadajnikami GPS. Może się okazać, że da się wymyślić na bazie "oznakowania" całkiem ciekawą grę keszerską np. na event. Wydaje mi się, że dotąd nie spotkałem się z podobnym pomysłem (monitoringu i ewentualnych nowych zastosowań). Może więc warto na spokojnie pogadać o tym ?
Jedna uwaga: jak dla mnie "odbiornik" powinien być także dostępny dla platformy WindowsPhone :)

A na marginesie - w ten sposób wejdziemy w posiadanie cennej wiedzy o potencjalnych złodziejach. Taki skubaniec zabiera pojemnik do chaty i nieświadomie przekazuje nam jej namiary. I wtedy ... jedzie tam grupa realizacyjna :twisted:
Obrazek Obrazek

szy_mat
Bywalec

Oj będzie dostępny też dla WP, w rękę książka i C# sobie przypomnę... :) (kilka lat pracy z javą zrobiło swoje).

Oto ostateczny cennik (gdy uzbiera się 5 chętnych):

- 21 zł za mikroprocesorowego kesza
- 7 zł za wymianę kesza standardowego na mikroprocesorowy

Do cen trzeba doliczyć wysyłkę.

- Możliwość dopłaty +5 zł za funkcję "kop" - konieczna wtedy jest metalizacja obudowy i przetwornica napięciowa. Chodzi o pojawiające się na obudowie napięcie w przypadku alarmu i zdalnego "kopa" z poziomu telefonu.

Odbiornik to będzie mała wtyczka do portu Jack.

Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 133 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy

Post autor: ronja »

Spojrzałem w Twoje logi - mogą sugerować, że jesteś z Poznania. Jeżeli tak, to wpadnij dzisiaj na WIO na piwo #11. To dobre forum do wymiany różnych pomysłów w realu, zawsze możesz tam spotkać ludzi "wiedzących" (czytaj: mających wiedzę i doświadczenie w programowaniu, elektronice i wszystkich innych dziwnych dziedzinach) :wink:
Obrazek Obrazek

szy_mat
Bywalec

Sorry, niestety się nie zjawię - mam inne plany na weekend.

Moim zdaniem pomysł jest świetny, poza funkcją antykradzieżowo-lokalizacyjną mogłoby to pełnić funkcję np antybobrową - kop prądem skutecznie odstraszy zwierzynę (akcelerometr wykrywa ruchy typowe dla zwierzyny i kopie). Tak samo mogłoby być przydatne na eventach - jest 50 ludzi, jeden z nich w plecaku ma kesza - który to?

Potencjalnych zastosowań jest mnóstwo.

Tak w ogóle zdecydowałem się na stworzenie takiego twora z takiego powodu, że wszystkie dostępne na rynku tego typu rzeczy są:

- drogie, nikt nie włoży wartego 170zł czipa do kesza

- zamknięte - ma takie a takie zastosowania i koniec

- bateria działa (np w takim garmin chirp) może 3mies...

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Za ten post autor szy_mat otrzymał podziękowanie:
chinczyk

szy_mat
Bywalec

A gdyby w geokrecie zaszyć taki nadajnik... Ho ho ho, statystyki typu gdzie dokładnie przebywał kret w momencie gdy był poza skrzynkami, czym był wieziony (jestem w stanie rozpoznać na podstawie próbek z akcelerometru czy kret siedzi w aucie, czy jedzie autobusem, tramwajem, pociągiem itd)...

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 78 razy

Post autor: Krysiul »

Co do keszy - mi by się nie chciało bawić w coś takiego, ale jeśli będą chętni - ich sprawa. Problem w tym, że żeby system działał, trzeba mieć kilka skrzynek posiadających ten system w okolicy, więc albo dana osoba musi przekonać parę innych osób, albo sama założyć kilka skrzynek z tym systemem w danej odległości. Co do kretów, to rażąco naruszyłbyś prywatność osób je przenoszących, więc nie radzę rozwijać tego pomysłu.
Moim zdaniem pomysł jest świetny, poza funkcją antykradzieżowo-lokalizacyjną mogłoby to pełnić funkcję np antybobrową - kop prądem skutecznie odstraszy zwierzynę (akcelerometr wykrywa ruchy typowe dla zwierzyny i kopie).
Nie wierzę, że akcelerometr nie pomyli "ruchów typowych dla zwierzyny" z ludzkimi. Poza tym nie przypuszczam, żeby zwierzyna odpowiadała za znaczący procent znikających keszy.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 121 razy
Otrzymał podziękowań: 403 razy

Post autor: krystiant »

Krysiul pisze:
Moim zdaniem pomysł jest świetny, poza funkcją antykradzieżowo-lokalizacyjną mogłoby to pełnić funkcję np antybobrową - kop prądem skutecznie odstraszy zwierzynę (akcelerometr wykrywa ruchy typowe dla zwierzyny i kopie).
Nie wierzę, że akcelerometr nie pomyli "ruchów typowych dla zwierzyny" z ludzkimi. Poza tym nie przypuszczam, żeby zwierzyna odpowiadała za znaczący procent znikających keszy.
Nie musi rozróżniać, przecież "bobrowanie" to czynność wykonywana przez ludzi :lol:
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Podziękował;: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: Lza »

szy_mat pisze:A gdyby w geokrecie zaszyć taki nadajnik... Ho ho ho, statystyki typu gdzie dokładnie przebywał kret w momencie gdy był poza skrzynkami, czym był wieziony (jestem w stanie rozpoznać na podstawie próbek z akcelerometru czy kret siedzi w aucie, czy jedzie autobusem, tramwajem, pociągiem itd)...
40 statków i 28 samolotów od 3 dni nie może znaleźć boeniga z elektroniką za 200 000 000 $ (150 ton, 65x65 metrów) a twoja elektronika za 2$ wykryje gdzie jest spinacz od bielziny z etykietką..

Może powinienś poszukać klientów w branży lotniczej? :lol:

szy_mat
Bywalec

Nie, wymiany fantu nie jest w stanie zarejestrować, ale jest w stanie zarejestrować samo podniesienie/wykopanie skrzynki. Owszem, zaszywanie takiego czegoś w geokrecie nie jest zbyt fajnym pomysłem, kopanie prądem też raczej nie, ale monitoring skrzynki lub skrzynka uciekające - już tak.

Dobra, widzę, że się tu mały offtop robi. Proszę trochę opanować emocje.

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Podziękował;: 113 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy
Kontakt:

Re:

Post autor: miklobit »

Rob pisze:Ciekawy pomysł lecz cena zestawu jest za duża w stosunku do wartości kesza.
7 zł za moduł to biorąc pod uwagę funkcjonalność i początkową wielkość produkcji to jest bardzo przyzwoita cena.
Ale oczywiście żeby to było użyteczne, to musi być sieć kilku skrzynek w okolicy. Czyli trzeba stworzyć "masę krytyczną" która zachęci kolejnych.
Rob pisze: Dodatkowo przy zainstalowaniu w keszu, który z jakiegoś powodu i tak zginie zwiększa kosz reaktywacji. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie gonitwy za kimś kto podprowadził kesza:)
Największy koszt w reaktywacji kesza oddalonego o więcej niż kilka km to jest dojazd a nie sam kesz, nawet z modułem.
Żeby nie było zachęty do kradziezy kesza dla samego modułu to jego konstrukcja (i soft) musi wykluczać użyteczność do innych celów.
Za ten post autor miklobit otrzymał podziękowanie:
rredan

szy_mat
Bywalec

Odp: Kradzież skrzynek, nieuprawnione przemieszczanie itd.

Temat obecnie wygląda tak:

- Obecnie pracuje nad prototypem. Za jakiś miesiąc prototyp będzie gotowy, wtedy rozpocznę masową produkcję. Cena 7 zł nie jest jeszcze ceną pewną, do czasu rozpoczęcia sprzedaży może ulec wachaniom np. ze względu na wachania kursowe lub wzrost ceny podzespołów.

- Kwestia softu będzie wyglądała tak:

Oryginalnie będzie miał funkcję alarmowania, śledzenia współrzędnych skrzynki i konfiguracji w zakresie kiedy alarmować itd.

Soft będzie oczywiście opensource. Zostanie również udostępnione API do instalacji dodatków - każdy będzie mógł napisać dodatek i zainstalować go na swoją skrzynkę. Do każdej skrzynki będzie dołączony 15-cyfrowy klucz, bez którego instalacja dodatków będzie niemożliwa.

Dzięki temu możliwości są nieskończone.

szy_mat
Bywalec

Dostęp do współrzędnych skrzynki i innych danych również może być zabezpieczony kluczem.

ODPOWIEDZ