Artykuł o cachingu

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
KTHM
Stały bywalec

Artykuł o cachingu

Post autor: KTHM » środa 06 listopada 2013, 18:08

Cześć

Jestem w miarę nowym keszerem z mam nadzieję rosnącym doświadczeniem.
W zeszłe wakacje moi studenci zainteresowali mnie keszowaniem. No i wpadłem w nałóg.

Postanowiłem połączyć przyjemne (keszowanie) z pracą (geograf), dlatego pod koniec zeszłego roku przeprowadziłem ankietę wśród keszerów odwiedzających wyspę Wolin. Uzupełniłem ją o statystyki i opublikowałem http://www.turystykakulturowa.org/pdf/2013_11_02.pdf

Artykuł traktuje o keszowaniu na wyspie Wolin a teraz chcę zebrać materiał na kolejny artykuł, tym razem o zasięgu ogólnopolskim. Tworzę ankietę Internetową, którą chciałbym rozesłać/udostępnić wśród użytkowników OC.

Mam już kilka pytań do ankiety, ale tak sobie myślę "jest przecież forum".

Zatem prośba do wszystkich, którzy chcieli by mi pomóc:

Czego chcielibyście się o sobie dowiedzieć ? (o sobie w sensie "o keszerach")

Co wydaje się Wam ciekawe ?

Poniżej są pytania, które będą w ankiecie. Jeżeli masz jakieś propozycje to proszę napisz.
Co kilka głów to nie jedna.

Wiem, ankiety, ankieterzy, statystyki, promocje, marketing ... nuda, nuda, nuda.
Zatem wszystkich znudzonych przepraszam. Wszystkim zainteresowanym i chętnym pomocy z góry dziękuję.

Pozdrawiam

KTHM

Pytania, choć raczej ich streszczenia by Was na starcie nie zanudzić:

Płeć lub team
Dla teamu: ile osób, dlaczego team, czy zawsze keszujecie w grupie
Wiek (zakresy)
Województwo
Wielkość miejsca zamieszkania
Obecne zajęcie
Wykształcenie
Od kiedy keszujesz
Skąd informacja o keszingu
Jaki serwis najczęściej wybierasz(OC, GC, inny)
Jak często keszujesz
Dlaczego keszujesz
Jakim sprzętem dysponujesz
Łączna aktywność keszowania (przedziały)
W jakich okresach roku keszujesz
Jakich keszy szukasz
Za co je oceniasz
Czy używasz jakiś aplikacji do keszingu
Czy logujesz nieznalezienia
Czy zakładasz kesze
Dlaczego zakładasz kesze
Co robisz jak znajdziesz geokreta

Celem wiarygodności wyników badań ankietowych założyłem, że wielkość populacji wynosi 25000 (użytkowników), przyjąłem dopuszczalny błąd maksymalny jako 5%. Powyższe pozwoliło na wyliczenie minimalnej ilości przeprowadzonych ankiet by badania były wiarygodne. Po zaokrągleniu (w górę) potrzebuję 380 ankiet.

Awatar użytkownika
szanto
Wyjadacz
Kontakt:

Re: Artykuł o cachingu

Post autor: szanto » środa 06 listopada 2013, 18:26

Pytania jak pytania. Nic dodać, nic ująć.
Jak ma to Ci w czymś pomóc....
Wal śmiało - odpowiemy :D
Obrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
KTHM
Stały bywalec

Post autor: KTHM » środa 06 listopada 2013, 18:38

szanto pisze:Pytania jak pytania. Nic dodać, nic ująć.
Jak ma to Ci w czymś pomóc....
Wal śmiało - odpowiemy :D
Może sprecyzuję: "Podaj przykład pytań, które mógłbym umieścić w ankiecie"

Pozdrawiam KTHM

Awatar użytkownika
szanto
Wyjadacz
Kontakt:

Post autor: szanto » środa 06 listopada 2013, 19:30

Twoje ankieta, Twoje pytania
Natomiast jak by była to moja ankieta i chciałbym wiedzieć ilu keszerów jest łysych, ilu nosi okulary, czy szukają sami czy w grupach, czy z GPS'em em czy ze smarfonem, czy wolą szukać w dzień czy w nocy - to takie pytania bym przygotował.

Pozdrawiam
szanto
Obrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Post autor: łowca » środa 06 listopada 2013, 21:08

KTHM pisze:Cześć

Jestem w miarę nowym keszerem z mam nadzieję rosnącym doświadczeniem.
W zeszłe wakacje moi studenci zainteresowali mnie keszowaniem. No i wpadłem w nałóg.

Postanowiłem połączyć przyjemne (keszowanie) z pracą (geograf), dlatego pod koniec zeszłego roku przeprowadziłem ankietę wśród keszerów odwiedzających wyspę Wolin. Uzupełniłem ją o statystyki i opublikowałem http://www.turystykakulturowa.org/pdf/2013_11_02.pdf

KTHM
Kapitalny artykuł, merytoryczny i przystępny.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator

Post autor: Krysiul » środa 06 listopada 2013, 23:49

Panie Mariuszu, czy my się nie spotkaliśmy w gmachu UAM dzień przed Maratonem Poznańskim? Oglądałem wystawę o Polakach w Petersburgu, potem długo rozmawialiśmy o turystyce, historii Poznania i wielu innych rzeczach. Człowiek, z którym rozmawiałem, przedstawił się jako geograf, imię też się, o ile dobrze pamiętam, zgadza, stąd moje pytanie.
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » czwartek 07 listopada 2013, 09:49

KTHM pisze: Może sprecyzuję: "Podaj przykład pytań, które mógłbym umieścić w ankiecie"
Czy po kesze jeździsz z rodziną/sympatią itp?
Wolisz szukać skrzynek samemu czy w grupie keszerów? Odpowiedź krótko uzasadnij.
Bardziej cenisz słaby kesz w dobrym miejscu czy dobry kesz w środku "nigdzia"?
Często wymieniasz fanty w skrzynkach?

Kolejne pytania, ale jeśli pytań będzie dużo to z tymi 380 osobami może być problem...

Odpowiedź na poniższe pytania można łatwo uzyskać w profilu każdego z szukających:
Jedno z pytań bym zmienił:
Dlaczego zakładasz kesze/nie zakładasz keszy?
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
KTHM
Stały bywalec

Post autor: KTHM » czwartek 07 listopada 2013, 13:19

Krysiul pisze:Panie Mariuszu, czy my się nie spotkaliśmy w gmachu UAM dzień przed Maratonem Poznańskim? Oglądałem wystawę o Polakach w Petersburgu, potem długo rozmawialiśmy o turystyce, historii Poznania i wielu innych rzeczach. Człowiek, z którym rozmawiałem, przedstawił się jako geograf, imię też się, o ile dobrze pamiętam, zgadza, stąd moje pytanie.
Zatrudniony jestem na UAM w Poznaniu z tym, że mieszkam i pracuję w okolicach Międzyzdrojów. Mamy tu stację badawczą. Niestety w okolicach Maratonu nie było mnie w Poznaniu. KTHM

Awatar użytkownika
KTHM
Stały bywalec

Post autor: KTHM » czwartek 07 listopada 2013, 13:23

brasia pisze: ...
Odpowiedź na poniższe pytania można łatwo uzyskać w profilu każdego z szukających:
...
O tym wiem, ale nie wiem jak odpowiadać będzie "populacja" keszerów o aktywności w przedziale 0-10 a jak o aktywności 1000+.
Za pytania i propozycję zmian dziękuję. KTHM

Awatar użytkownika
Psikiszek
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: Psikiszek » czwartek 07 listopada 2013, 13:32

Nie wiem czy w pytaniu "Jakich keszy szukasz" mieści się też w jakim miejscu są schowane np miasto, las, opuszczone hale, itd. Czyli fajnie byłoby wiedzieć, gdzie keszerzy najchętniej wybierają się po skrzynki.

Belushi
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: Belushi » czwartek 07 listopada 2013, 15:34

Czy się mylę, czy na większość z tych pytań odpowie baza danych na serwerze Opencache ??
Na resztę faktycznie można zrobić ankietę. Ja bym zaczął jednak od adminów serwera.
Pozdrawiam
Belushi
http://www.rzeszuf.com

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » czwartek 07 listopada 2013, 17:33

Ciekawa rzecz taka ankieta. Jak trafi do mnie to wypełnię.
A komenty:
IMO błędem jest ankieta kierowana równocześnie do grup i pojedynczych keszerów. Bo czy członkowie grupy będą sie specjalnie spotykać żeby wspólnie wypełnić ankietę? Czyli pytanie "Dla teamu: ile osób, dlaczego team, czy zawsze keszujecie w grupie" uważam za niezasadne, bo kazdy członek grupy może odpowiedzieć inaczej. Ponadto jedna znkieta wypełniona przez drużynę (z X członków) nie jest równa jednej ankiecie wypełnionej przez jednego samotnego keszera. Jest to więc pomieszanie w jednej ankiecie dwóch rodzajów badanych zjawisk.
Oraz pierwsze pytanie "Płeć lub team", zastapiłbym dwoma: "Płeć", oraz "czy keszujesz grupowo/w teamie?".
Kolejne pytania są w miarę ok, zależnie jednak od konkretnych odpowiedzi do wyboru (czy np. zakresy wiekowe będą dobrze czy źle dobrane).
Brakuje mi jednak ogólnego celu tej ankiety. Tzn. nie bardzo widzę w czym mają pomóc wnioski wysnute z analizy odpowiedzi. Innymi słowy - co nam z tego że dowiemy się że najwięcej keszerów jest z dużych miast, ma wykształcenie średnie lub wyższe, keszuje od dwóch lat i ma GPSa? Do czego nam się ta wiedza ma przydać?
Jedyne pytanie jakie IMO daje jakieś informacje o tym "co tu zrobić żeby było lepiej" to pytanie o to za co oceniasz kesze. Ale własciwie to sformułowałbym je "co najbardziej cenisz w skrzynce?" albo "jakie cechy musi mieć wg ciebie skrzynka żeby była dobra?". I w drugą stronę - czego nie lubisz w skrzynkach? Za co obniżasz ocenę skrzynki?
Myślę że ciekawie byłoby usłyszeć odpowiedzi na pytanie "Co twoja rodzina/znajomi myślą o twoim keszerskim hobby? - kilka odpowiedzi do wyboru+pole na własną odpowiedź", "Co cię zniechęca do ruszenia na skrzynki?"

Aha, ankieta o Wolinie - porządny kawał statystycznego opracowania, rzeczowo, merytorycznie (i pod względem keszowym i statystycznym), ale tak jak pisałem wcześniej - po przeczytaniu można spytać - i co z tego? Tzn. co z tego dla keszera, bo jak rozumiem wnioski w temacie "Geocaching jako turystyka kulturowa" są jak najbardziej widoczne i bardzo ładnie opisane w Podsumowaniu. Ja się wcale ie czepiam, tylko to co najbardziej mi zostało z kilku semetrów statystyki opisowej i statystyki matematycznej na studioach to konieczność celowości badań - czy poprzez badanie próbujemy udowodnić jakąś tezę, lub ją obalić? Lub może odszukać jakąś tezę, wyciągając wnioski po badaniu? Jakie tezy czy jaki cel będzie miało badaie ogólnopolskie?

Awatar użytkownika
KTHM
Stały bywalec

Post autor: KTHM » czwartek 07 listopada 2013, 18:44

Psikiszek pisze:Nie wiem czy w pytaniu "Jakich keszy szukasz" mieści się też w jakim miejscu są schowane np miasto, las, opuszczone hale, itd. Czyli fajnie byłoby wiedzieć, gdzie keszerzy najchętniej wybierają się po skrzynki.
Tak, będzie to pytanie (prawdopodobnie wielokrotnego) wyboru.
Belushi pisze:Czy się mylę, czy na większość z tych pytań odpowie baza danych na serwerze Opencache ??
Na resztę faktycznie można zrobić ankietę. Ja bym zaczął jednak od adminów serwera.
Mam nadzieję, że na część pytań admini udzielą odpowiedzi. Na razie tworzę zestaw pytań do nich by nie zasypywać "dopytywankami" i nie zamęczyć przedwcześnie.
maryush pisze: ...
IMO błędem jest ankieta kierowana równocześnie do grup i pojedynczych keszerów. Bo czy członkowie grupy będą sie specjalnie spotykać żeby wspólnie wypełnić ankietę?
...
Oraz pierwsze pytanie "Płeć lub team", zastapiłbym dwoma: "Płeć", oraz "czy keszujesz grupowo/w teamie?".
...
czy np. zakresy wiekowe będą dobrze czy źle dobrane
...
Brakuje mi jednak ogólnego celu tej ankiety. Tzn. nie bardzo widzę w czym mają pomóc wnioski wysnute z analizy odpowiedzi. Innymi słowy - co nam z tego że dowiemy się że najwięcej keszerów jest z dużych miast, ma wykształcenie średnie lub wyższe, keszuje od dwóch lat i ma GPSa? Do czego nam się ta wiedza ma przydać?
...
sformułowałbym je "co najbardziej cenisz w skrzynce?" albo "jakie cechy musi mieć wg ciebie skrzynka żeby była dobra?". I w drugą stronę - czego nie lubisz w skrzynkach? Za co obniżasz ocenę skrzynki?
...
Myślę że ciekawie byłoby usłyszeć odpowiedzi na pytanie "Co twoja rodzina/znajomi myślą o twoim keszerskim hobby? - kilka odpowiedzi do wyboru+pole na własną odpowiedź", "Co cię zniechęca do ruszenia na skrzynki?"

...
Aha, ankieta o Wolinie - porządny kawał statystycznego opracowania, rzeczowo, merytorycznie (i pod względem keszowym i statystycznym), ale tak jak pisałem wcześniej - po przeczytaniu można spytać - i co z tego? Tzn. co z tego dla keszera, bo jak rozumiem wnioski w temacie "Geocaching jako turystyka kulturowa" są jak najbardziej widoczne i bardzo ładnie opisane w Podsumowaniu. Ja się wcale ie czepiam, tylko to co najbardziej mi zostało z kilku semetrów statystyki opisowej i statystyki matematycznej na studioach to konieczność celowości badań - czy poprzez badanie próbujemy udowodnić jakąś tezę, lub ją obalić? Lub może odszukać jakąś tezę, wyciągając wnioski po badaniu? Jakie tezy czy jaki cel będzie miało badaie ogólnopolskie?
Ankieta ma opcję (niewidoczną dla wypełniających) przekierowywania teamów na inny zestaw pytań niż "singli". Tak było w przypadku Wolina.

Grupy wiekowe są bardzo wąskie bym mógł połączyć kilka w wyniku analiz.

Wykształcenie, wiek, miasto, województwo - to są tak zwane pytania klasyfikujące ankietowanego. Po prostu niezbędne.

"Co najbardziej cenisz w skrzynce" - dobry pomysł, pójdę też w tą stronę.

"Co Twoja rodzina myśli o twoim keszerskim hobby" - dobra podpowiedź, choć boję się ją poznać, wiem co myśli moja rodzina o "niemal czterdziestolatku ganiającym po lesie za pojemniczkami z zabawkami" :lol:

Art o Wolinie miał na celu pokazać, że coś takiego jak keszing istnieje, że nie jest nieistotne i że są osoby, dla których nie tylko plaża, żubry czy inne hotdogi, ale też zapomniane militaria, lasy itp.

A jeżeli chodzi o sens tego badania to mam zarys, po zebraniu materiału (statystyki, ankiety) będzie bardziej jednoznaczny.

Na dziś mogę powiedzieć:
1) Co skłania do keszowania
2) Kim są (jesteśmy) keszerzy
3) Jaki odsetek zostaje, jaki odpada "z gry"

Jednak najważniejsze to czy uda mi się uzyskać / potwierdzić / obalić tezę, którą założyłem i jest roboczym tytułem: Geocaching jako źródło informacji o zapomnianych obiektach.

Może trochę "nadmuchany" tytuł, ale do moich aktualnych zainteresowań (Antropogeniczne przekształcenia środowiska geograficznego wyspy Wolin) znalazłem kilka ciekawych obiektów właśnie przez OC.

KTHM

Pyra
Wyjadacz

Post autor: Pyra » czwartek 07 listopada 2013, 20:20

Witam
"Znalazca skrytki wpisuje się do papierowego dziennika i w nagrodę może zabrać jeden ze znajdujących się w skrytce przedmiotów."

No to wiem dlaczego po kilku znalezieniach zastaję same logbooki... :lol:

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
KTHM
Stały bywalec

Post autor: KTHM » czwartek 07 listopada 2013, 22:33

Pyra pisze:"Znalazca skrytki wpisuje się do papierowego dziennika i w nagrodę może zabrać jeden ze znajdujących się w skrytce przedmiotów."
No to wiem dlaczego po kilku znalezieniach zastaję same logbooki... :lol:
Jest to informacja dla mugolów. Jak miałbym pisać jeszcze o wymianach fantów, reaktywacji, czasowej niedostępności ... Przyznaję się, że w kilku miejscach zastosowałem skróty. Przepraszam i dziękuję za uważną lekturę :mrgreen:
KTHM

Zablokowany