Przesunięcia koordów na foto satelitarnych, a opis skrzynki

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
perunvit
Bywalec

Przesunięcia koordów na foto satelitarnych, a opis skrzynki

Post autor: perunvit » sobota 29 grudnia 2012, 16:45

Witam

Nurtuje mnie jedna sprawa, postanowiłem więc zapytać o Wasz punkt widzenia.

Miesiąc temu założyłem skrzynki (konkretniej trzy składające się na nietypowe multi) i mam zagwozdkę odnoście koordynatów. Niestety nie byłem w stanie skorzystać z GPS podczas zakładania skrzynek (zepsuty moduł GPS w smarcie). Skorzystałem więc z "Mapy skrzynek V3" i tą drogą określiłem przybliżone koordynaty. Współrzędne nie są bardzo dokładne, ale i nie muszą takie być, gdyż obiekty są bardzo charakterystyczne, a wraz z opisem i foto nie będzie wątpliwości gdzie szukać skrzynki. Niewielkim problemem było określenie skrzynki finałowej, bowiem obiekt mieści się w lesie i troszkę trudno było odnaleźć jego zarys na foto sat. (na nic zdało się ORTO). Poradziłem sobie z tym, jak się jednak okazało parę dni temu... chyba nie całkiem poprawnie.
Kilka dni temu zauważyłem, że została zaktualizowana mapa satelitarna mojej okolicy i przesunięcie wynosiło ok... 80 metrów (sic!). Mimo, że obiekt jest dość dobrze widoczny w terenie, a jego charakterystyka w 100% zgodna z opisem, to nie chciałbym być posądzony o wprowadzanie w błąd.

Mając na uwadze to, że nikt tej skrzynki jeszcze nie podjął edytowałem koordynaty na dokładniejsze. I tutaj mam kilka pytań;

- co z osobą, która miała skrzynkę dodaną do obserwowanych? Czy dostanie info o zmianie koordów, czy ta opcja jest tylko zaznaczeniem bez szczegółów typu współrzędne?
- nadal nie mam pewności, czy koordynaty są prawidłowe, bowiem różnica odległości na nowszych i starszych zdjęciach jest/była porażająca. Zamieściłem więc info o edycji i prośbę do znalazcy, że jeśli posiada GPS przesłał mi dokładniejsze koordy.

Jak widzicie takie edycje i prośby? Do założenia tych skrzynek przyłożyłem sporo uwagi (poza tym nieszczęsnym GPS) i chciałbym, aby ich jakość cieszyła tak mnie, jak i znalazce. Tym bardziej, że to moje pierwsze skrzynki.

Korzystając z tego wątku mam nadzieję nie popełnię OT jeśli spytam, czy macie jakieś pomysły skąd w ogóle takie przesunięcia w zdjęciach satelitarnych?? 80 metrów to naprawdę dużo. Do podglądu dodaję link do mojego kesza (z poprawionymi współrzędnymi) i drugi link do wikimapii - można zobaczyć, że to naprawdę sporo. Obecny zaznaczony obszar na wikimapii absolutnie nie odzwierciedla tego, co było widoczne jeszcze kilkanaście dni temu. Można było wtedy (przy wpatrzeniu się) zobaczyć kolisty zarys obiektu. Teraz zupełnie nic tam nie widać(?)

http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=24034

http://wikimapia.org/#lat=53.1158941&lo ... 9&l=28&m=b

Pozdrawiam
Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce, byłbym już tak bogaty, że już nic nie musiałbym robić

Awatar użytkownika
Cebulka
Wyjadacz

Re: Przesunięcia koordów na foto satelitarnych, a opis skrzynki

Post autor: Cebulka » sobota 29 grudnia 2012, 17:30

Cześć!
perunvit pisze: - co z osobą, która miała skrzynkę dodaną do obserwowanych? Czy dostanie info o zmianie koordów, czy ta opcja jest tylko zaznaczeniem bez szczegółów typu współrzędne?
W zakładce "Obserwowane" wyświetla się lista skrzynek - kiedy klikniesz w którąś, wchodzisz do aktualnej wersji kesza.
Jeżeli chodzi Ci o osoby, które już zgrały kesza na urządzenia mobline, nie przejmuj się: zazwyczaj aktualizują sobie bazę przed każdym wyjściem na skrzynki.
perunvit pisze: - nadal nie mam pewności, czy koordynaty są prawidłowe, bowiem różnica odległości na nowszych i starszych zdjęciach jest/była porażająca. Zamieściłem więc info o edycji i prośbę do znalazcy, że jeśli posiada GPS przesłał mi dokładniejsze koordy.
To jest bardzo dobra praktyka. Z jednej strony informujesz poszukiwaczy, że powinni się spodziewać kopniętych koordów, z drugiej zapewniasz sobie pomoc. Na pewno ktoś pomoże, bo wysoka jakość skrzynek jest w interesie wszystkich :wink:
perunvit pisze: Korzystając z tego wątku mam nadzieję nie popełnię OT jeśli spytam, czy macie jakieś pomysły skąd w ogóle takie przesunięcia w zdjęciach satelitarnych?? 80 metrów to naprawdę dużo.
Nie znam się, więc Ci nie odpowiem. W każdym razie mapy nigdy nie są aż tak dokładne, jak piesze GPS-y i wskazują koordy tylko orientacyjnie. Dlatego tak ważne jest, by dokonać pomiaru na miejscu.

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Kontakt:

Post autor: Żywcu » sobota 29 grudnia 2012, 18:18

Osoby "obserwujące" kesza nie dostają powiadomień o edycji, czy zmianie współrzędnych. Jeśli dodasz taką informację w logu, wtedy zostaną powiadomieni.
Odnośnie wyznaczania współrzędnych polecam zapoznanie się z wątkiem: http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=7&t=6511
"jaki tu spokój, la la la la..., nic się nie dzieje la la la la... ;) "
Obrazek

Awatar użytkownika
perunvit
Bywalec

Post autor: perunvit » sobota 29 grudnia 2012, 18:21

Dzięki za szybkie i rzeczowe wyjaśnienie :) Przede wszystkim chodziło mi o zaoszczędzenie irytacji osobom, które mogły już zgrać niefortunne koordy. Wychodzi na to, że o skrzynkę mogę być teoretycznie spokojny.

Wracając do różnic między zdjęciami satelitarnymi tego samego miejsca na przestrzeni czasu, to naprawdę, tak jak po trochu interesuję się starymi mapami, lubię przeglądać foto satelitarne, tak nie widziałem jeszcze, aby obiekt "przewędrował" prawie 100 metrów. Być może znajdzie się kiedyś na to odpowiedź, a póki co ciekaw jestem skonfrontowania owych zdjęć satelitarnych z koordynatami pobranymi z terenu. Mam nadzieję, że żadne kwiatki nie wyskoczą, a pozostanie jedynie kosmetyka na współrzędnych.

Raz jeszcze dzięki za wyjaśnienie.
Żywcu pisze:Osoby "obserwujące" kesza nie dostają powiadomień o edycji, czy zmianie współrzędnych. Jeśli dodasz taką informację w logu, wtedy zostaną powiadomieni
Póki co moją skrzynkę obserwowała jedna osoba. Być może warto popełnić mi wpis do logu i poinformować tę osobę o niewielkiej, ale jednak zmianie koordów? Tak jak napisałem, zmiana współrzędnych jest może i znaczna, ale obiekt znajduje się w lesie i trudno pomylić go z jakimkolwiek innym, jak i przeoczyć (naprawdę trzeba by się postarać).

Temat i poradnik zakładania współrzędnych znam. Studiowałem go właśnie z racji braku/defektu GPS. Tak się jednak składa, że obiekt "skrywający" skrzynkę znajduje się w lesie i nie ma sposobu dokładnego jego zlokalizowania z map satelitarnych. Na nic zdaje się tutaj ORTO. Prędzej już po rastrze by się zdało, ale i ten nie gwarantuje dobrego oznaczenia.

Raz jeszcze podkreślę, iż nie chciałbym być posądzony o brak dokładności. Te obiekty (jak i ukończenie etapu multi) nie wymagają dokładności co do metra. W zupełności wystarczyłaby dokładność do 10 metrów, dlatego zdałem się na "mapę skrzynek v3". Nie sądziłem jednak, że możliwe są aż takie przesunięcia.
Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce, byłbym już tak bogaty, że już nic nie musiałbym robić

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Kontakt:

Post autor: lavinka » niedziela 30 grudnia 2012, 15:49

Jeśli nie jesteś pewien kordów z satelity, odpal sobie mapę geoportalu(z poziomu pełnego ekranu). Sporo obiektow i dróg jest tam dokładniej zaznaczonych, dzięki czemu możne lepiej złapać wirtualne współrzędne. BTW kilka razy udało mi się lepiej namierzyć właściwe kordy z mapy niż z giepsa w terenie, bo były nisko chmury i pływał (inna sprawa, że miałam wtedy kiepski gps).
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
markpm
Nowy na forum

Post autor: markpm » wtorek 04 marca 2014, 19:31

Witam,
czy ktoś mógłby mi pomóc? Po kradzieży kesza postanowiłem przenieść go parę metrów dalej, tym samym zmieniając współrzędne jego położenia.
Czy ktoś mógłby mi pomóc zmienić jego współrzędne na takie akceptowane przez Opencaching.pl?
Link do skrzynki: http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=11485
Link do pliku gpx ze współrzędnymi: http://wyslijto.pl/plik/tyzu1jmki6
Pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
lupi
Wyjadacz

Post autor: lupi » wtorek 04 marca 2014, 19:56

Tu można przeliczać współrzędne z różnych formatów. http://www.aprs.radom.pl/index.php?opti ... Itemid=98.
Obrazek Obrazek

Kto chce, szuka sposobów - kto nie chce, szuka powodów.

ODPOWIEDZ