Dlaczego: "skrzynka" ?

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

EGON
Bywalec

Re: Dlaczego: "skrzynka" ?

Post autor: EGON » piątek 24 sierpnia 2012, 20:29

marwaldor pisze:
EGON pisze:Założyć skrytkę, sądzę że się da.
Zakładam skrzynkę czyli: kupuję pojemnik, oklejam/opisuję go, wypełniam logbookiem i fantami następnie ukrywam.

A jak założyć skrytkę?

:D
Skrytkę ja rozumiem jako jakieś miejsce w którym mogę umieścić pojemnik. Więc skrytką będzie dziupla lub własnoręcznie wykopana dziura w ziemi. Czy wobec tego wykopując dziurę nie zakładam właśnie skrytki? Lub oczyszczając w tym celu dziuplę nie robię z niej skrytki?

Ale oczywiście to tak dla wyjaśnienia, bo sam jestem za określeniem "skrzynka", "kesz" lub "cache".

Awatar użytkownika
marwaldor
Forumator

Post autor: marwaldor » piątek 24 sierpnia 2012, 20:55

EGON pisze: Skrytkę ja rozumiem jako jakieś miejsce w którym mogę umieścić pojemnik. Więc skrytką będzie dziupla lub własnoręcznie wykopana dziura w ziemi. Czy wobec tego wykopując dziurę nie zakładam właśnie skrytki? Lub oczyszczając w tym celu dziuplę nie robię z niej skrytki?
A co wkładasz w ową skrytkę ?
Ostatnio zmieniony piątek 24 sierpnia 2012, 21:16 przez marwaldor, łącznie zmieniany 2 razy.

EGON
Bywalec

Post autor: EGON » piątek 24 sierpnia 2012, 21:10

Kesza, skrzynkę lub jak tam to nazwiesz.

Awatar użytkownika
marwaldor
Forumator

Post autor: marwaldor » piątek 24 sierpnia 2012, 21:18

No i gitara - sprawa wyjaśniona.

Choć czasem nurtuje mnie stwierdzenie:
"Skrytka ukryta jest..."

I czy można schować skrytkę w skrytkę?

EGON
Bywalec

Post autor: EGON » piątek 24 sierpnia 2012, 22:34

Według mnie to skrytki nie można ukryć, bo gdyby nie była ukryta to nie byłaby skrytką.
Również schowanie skrytki w skrytkę jest co najmniej dziwne.

Awatar użytkownika
Wanoga
Forumator

Post autor: Wanoga » sobota 25 sierpnia 2012, 07:54

Skrytkę można natomiast "wykonać", "zrobić", a potem także "zamaskować". A w niej można ukryć skarb, bibułę, itd.
Język polski nie jest ubogi... ;)
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
Obrazek

Awatar użytkownika
marwaldor
Forumator

Post autor: marwaldor » sobota 25 sierpnia 2012, 12:21

Wanoga pisze:Skrytkę można natomiast "wykonać", "zrobić" [...]
Właśnie jakoś mi nie pasuje "wykonanie" skrytki.

Można wykopać dziurę, wyjąć np cegłę z muru itp, a dopiero to miejsce wykorzystać/zastosować jako skrytkę.
Powtarzam "wykorzystać", "zastosować" a nie nie "zrobić".

Fakt, to miejsce można później nazwać skrytką, ale nie przez to że ktoś je wykonał, ale przez to że ktoś znalazł dla niego takie zastosowanie.
Wanoga pisze:[...] a potem także "zamaskować".
Skrytka sama w sobie jest miejscem skrytym, niewidocznym, więc jej maskowanie to jak masło maślane.
Co ciekawe, jakby nie była zamaskowana to by nie była skrytką.
Więc maskować można miejsce, które dopiero ma być skrytką, nie samą skrytkę.

I ciągle uważam, że nazwanie samego pojemnika na logbook i fanty mianem skrytka jet semantycznym nieporozumieniem.
Skrytka to miejsce na schowania czegoś, nie pojemnik który dopiero chowamy do skrytki.

Reasumując: Skrzynka a skrytka to dwie inne rzeczy i nie można tych określeń stosować zamiennie.

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator

Post autor: Krysiul » sobota 25 sierpnia 2012, 14:37

Napiszcie do Miodka albo do załogi słownika internetowego PWN, a raz na zawsze rozwieją Wasze wątpliwości ;) Jest taki dział na slownik.pwn.pl, w którym językoznawcy odpowiadają na pytania czytelników ;)
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
marwaldor
Forumator

Post autor: marwaldor » sobota 25 sierpnia 2012, 15:21

:wink:

McGregory
Nowy na forum

Post autor: McGregory » niedziela 26 sierpnia 2012, 08:27

EGON pisze:Ale oczywiście to tak dla wyjaśnienia, bo sam jestem za określeniem "skrzynka", "kesz" lub "cache".
No ... tutaj to mnie kompletnie zaskoczyłeś!
Byłem przekonany, że przeciwnicy używania określenia "skrytka", unikają też oryginalnego "cache", bo przecież "cache" to skrytka a nie skrzynka.
Żadne ze znaczeń tego angielskiego (ale także i francuskiego) określenia nie odnosi się do "skrzynki". "Cache" to kryjówka - wszystkie słowniki tak to ujmują, z klasykiem Stanisławskiego na czele. W żargonie informatycznym oznacza jeszcze pamięć podręczną - i to wszystko.
Oczywiście, że miejsce ukrycia to skrytka, a pojemnik to raczej "skrzynka" niż "skrytka". Przekonują mnie te wszystkie argumenty.
Chodzi o to, czy całość (czyli to, co się kryje pod przyznaną nazwą, numerem, i na co wskazują kordy) nazywać tak, czy tak. Czyli o to, czy położyć nacisk bardziej na miejsce ukrycia, czy na sam pojemnik.
Widocznie prekursorzy zabawy położyli nacisk na miejsce ukrycia, skoro wybrali: "CACHE" a nie "CASE".
Używanie w miejsce "skrytki" - "skrzynki" może być całkiem uzasadnione (jeśli np. komuś więcej frajdy przynosi sporządzanie pojemnika, niż jego ukrywanie :) )
Natomiast używanie zamiast "skrytki" - "skrzynki" LUB "CACHE", jest absurdem bądź nieporozumieniem.
Wszystkie powyższe (sensowne zresztą) zarzuty co do "skrytki" odnoszą się oczywiście także i do "cache" czy "kesza".
Na marginesie: niezbyt szczęśliwy wydaje mi się fonetycznie spolszczony "kesz", bo identyczną wymowę ma także "cash" (forsa, gotówka). No ale trudno uniknąć spolszczenia tak popularnego określenia, a poza tym kontekst jest jednoznaczny (choć zdarza się i cash w cache - czyli kesz w keszu :D )

McGregory
Nowy na forum

Post autor: McGregory » niedziela 26 sierpnia 2012, 08:31

Krysiul pisze:Napiszcie do Miodka albo do załogi słownika internetowego PWN, a raz na zawsze rozwieją Wasze wątpliwości ;) Jest taki dział na slownik.pwn.pl, w którym językoznawcy odpowiadają na pytania czytelników ;)
Warto też zagadnąć załogę słownika angielsko-polskiego :wink:

Awatar użytkownika
snp
Stały bywalec

Post autor: snp » niedziela 26 sierpnia 2012, 08:33

McGregory pisze: Byłem przekonany, że przeciwnicy używania określenia "skrytka", unikają też oryginalnego "cache", bo przecież "cache" to skrytka a nie skrzynka.
Żadne ze znaczeń tego angielskiego (ale także i francuskiego) określenia nie odnosi się do "skrzynki". "Cache" to kryjówka - wszystkie słowniki tak to ujmują, z klasykiem Stanisławskiego na czele.
za wiktionary: "A container containing treasure in a global treasure-hunt game." Więc kontekst ma znaczenie.
Natomiast sama dyskusja nie ma sensu, każdy mówi jak mu pasuje, a i tak wszyscy wiedzą o co chodzi.
ObrazekObrazek

EGON
Bywalec

Post autor: EGON » niedziela 26 sierpnia 2012, 10:28

McGregory pisze:
EGON pisze:Ale oczywiście to tak dla wyjaśnienia, bo sam jestem za określeniem "skrzynka", "kesz" lub "cache".
No ... tutaj to mnie kompletnie zaskoczyłeś!
...
Odpowiem tak: nie mam aż tak filozoficznych zapędów na temat semantyki tych określeń. Nie przywiązuję wagi do tego. Używam określenia na jakie się natknąłem rozpoczynając zabawę w te wszystkie skrytki, skrzynki czy kesze. :)
Podstawą jest tu dobra zabawa i tego wszystkim życzę. :)

McGregory
Nowy na forum

Post autor: McGregory » niedziela 26 sierpnia 2012, 11:47

EGON pisze:Podstawą jest tu dobra zabawa i tego wszystkim życzę. :)
Tego chyba nikt nie kwestionuje :D
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Wanoga
Forumator

Post autor: Wanoga » niedziela 26 sierpnia 2012, 19:41

Jak kiedyś mówił Zulu Gula (obecnie poseł na Sejm RP):
"Polska język - trudna język"
:wink:
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
Obrazek

ODPOWIEDZ