Dlaczego: "skrzynka" ?

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

McGregory
Nowy na forum

Dlaczego: "skrzynka" ?

Post autor: McGregory » czwartek 23 sierpnia 2012, 11:32

To mój pierwszy post. Niniejszym witam szacowne grono Moderatorów i Użytkowników Forum.
I właśnie: skąd te "skrzynki" ? Kwestia jedynie nazewnictwa, więc może błaha, ale określenie dotyczy najważniejszego obiektu w całej zabawie.
"Cache" to skrytka, kryjówka. O ile to drugie określenie jest przydługawe i nieco trąci myszką, to "skrytka" jest nazwą wręcz wymarzoną. Jest krótka, jednoznaczna i niesie ze sobą subtelne emocjonalne zabarwienie obiecujące odkrywanie tajemnicy ...
A czym jest "skrzynka"? Daleką przenośnią dużego przemysłowego pojemnika transportowego, o kształcie niemal wyłącznie prostopadłościanu (np. skrzynka ziemniaków, skrzynka piwa). Jedyne sensowne skojarzenie można znaleźć ze skrzynką pocztową (czy kontaktową), ale jedynie dlatego, że niektóre SKRYTKI pocztowe taki właśnie mają kształt i gabaryty.
Szkoda, że tak bardzo upowszechniły się owe "skrzynki" i to one właśnie weszły do oficjalnego nazewnictwa.
Czy mamy jeszcze szansę na "skrytki" ? :)

etnamars
Forumator

Re: Dlaczego: "skrzynka" ?

Post autor: etnamars » czwartek 23 sierpnia 2012, 11:49

McGregory pisze:Szkoda, że tak bardzo upowszechniły się owe "skrzynki" i to one właśnie weszły do oficjalnego nazewnictwa.
Czy mamy jeszcze szansę na "skrytki" ? :)
Dzień dobry.

Wcale nie szkoda, tak naprawdę to ludzie kreują tą zabawę. Jak chcą na to wołać - tylko od nich to zależy.
Są ludzie którzy szukają "puszek", inni szukają "keszy", "skrytek" jeszcze inni "skrzynek" - wszyscy szukają tego samego. W końcu chodzi o zabawę, a nie o ustawę regulującą nazewnictwo.

A skąd wzięła się "skrzynka"? Prawdopodobnie pochodzi od logo cache'y tradycyjnych w odbiornikach, czyli właśnie skrzyni. W końcu to w skrzyni przechowuje się "skarby"

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Kontakt:

Post autor: Żywcu » czwartek 23 sierpnia 2012, 12:01

Witaj,
jak na debiut na forum, to dość mocno i mentorsko Ci wyszło...

Odpowiem, po mojemu - jakoś nielogicznie mi się chowa skrytki 8)

McGregory
Nowy na forum

Post autor: McGregory » czwartek 23 sierpnia 2012, 12:21

Ależ oczywiście, że wśród użytkowników panuje (na szczęście) pełna dowolność nazewnictwa.
Chodziło mi raczej o tę zinstytucjonalizowaną część całego zjawiska, jak choćby "Open Geo Wiki".
Absolutnie nie jestem zwolennikiem dekretowania czegokolwiek. Jednak np. portal "Opengeocaching.pl" czy właśnie "Wiki" to obszary mocno opiniotwórcze i określenia tam używane są chętnie (a czasem automatycznie) przyjmowane przez czytelników.
Spoczywa więc na nich niejako odpowiedzialność za lansowanie sensownych nazw.

McGregory
Nowy na forum

Post autor: McGregory » czwartek 23 sierpnia 2012, 12:27

Żywcu pisze:Witaj,
Odpowiem, po mojemu - jakoś nielogicznie mi się chowa skrytki
Chowasz pojemnik, skrytkę po prostu tworzysz a ktoś ją znajduje ...

Raczej nie mam ambicji zmieniać obyczajów. Ot, taka nostalgia za zdrowym rozsądkiem :)

Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Podziękował: 121 razy
Otrzymane podziękowania: 142 razy

Post autor: łowca » czwartek 23 sierpnia 2012, 12:39

Skrzynka to pojemnik, pudełko.
Skrytka to dziupla w drzewie (lub dziura w murze lub inne przekombinowane miejsce), w którym ten pojemnik siedzi.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi łowca za post:
McGregory
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator

Post autor: Krysiul » czwartek 23 sierpnia 2012, 12:58

Nie ma co dzielić włosa na czworo. Taka jest tradycja i chyba większości nie przeszkadza, skoro się utrzymała. Jak napisał jeden z poprzedników, zabawa polega na "poszukiwaniu skarbów" (wyrażenie nadużywane przez prasę), a więc skrzynia sama się nasuwa. Mi się takie określenie podoba dużo bardziej niż precyzyjniejsze typu "pojemnik". A co do skrytki, to niektórzy tak mówią, ale prawda jest taka, że ta sama skrzynka często zmienia miejsce ukrycia (skrytkę) parę razy, więc generalnie szuka się skrzynki, nie skrytki ;)
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Forumator

Post autor: Sebastian » czwartek 23 sierpnia 2012, 13:51

Żywcu pisze:Witaj,
jak na debiut na forum, to dość mocno i mentorsko Ci wyszło...
Kolega McGregory nowy na forum, to pewnie nie wie, że ktoś kiedyś miał zapędy zmienić skrzynki na skrytki i jak się to skończyło...

Pozdrawiam - Sebek
Obrazek

Awatar użytkownika
marwaldor
Forumator

Post autor: marwaldor » czwartek 23 sierpnia 2012, 18:22

A czy da się założyć/ukryć/schować/przenieść*** skrytkę?
Bo skrzynkę raczej się da...

Takie pytanie na lekką gimnastykę mózgu :)

A skąd się wzięło określenie skrytka?
Panowie z jedynie słusznego serwisu musieli mieć inną nazwę aby wyróżniać się od pospólstwa.
Niestety najodpowiedniejsze słowo było już zajęte :)

****niepotrzebne skreślić

EGON
Bywalec

Post autor: EGON » czwartek 23 sierpnia 2012, 22:35

Założyć skrytkę, sądzę że się da. Gorzej z jej ukryciem, schowaniem, przeniesieniem.
A tak na poważnie, to nie ma dla mnie znaczenia jak to ktokolwiek nazwie. Ważne żebym mógł znaleźć to co ktoś schował/ukrył.

Awatar użytkownika
marwaldor
Forumator

Post autor: marwaldor » piątek 24 sierpnia 2012, 06:49

EGON pisze:Założyć skrytkę, sądzę że się da.
Zakładam skrzynkę czyli: kupuję pojemnik, oklejam/opisuję go, wypełniam logbookiem i fantami następnie ukrywam.

A jak założyć skrytkę?

:D

McGregory
Nowy na forum

Post autor: McGregory » piątek 24 sierpnia 2012, 07:37

Krysiul pisze:A co do skrytki, to niektórzy tak mówią, ale prawda jest taka, że ta sama skrzynka często zmienia miejsce ukrycia (skrytkę) parę razy, więc generalnie szuka się skrzynki, nie skrytki
Ten argument (zresztą przytoczony także w innej formie powyżej) w dużym stopniu mnie przekonuje :)

McGregory
Nowy na forum

Post autor: McGregory » piątek 24 sierpnia 2012, 07:43

marwaldor pisze:A czy da się założyć/ukryć/schować/przenieść*** skrytkę?
Bo skrzynkę raczej się da...
Z tym się zgadzam. Jest to jeden z argumentów za "skrzynką". Całkiem sensowny.
A skąd się wzięło określenie skrytka?
Panowie z jedynie słusznego serwisu musieli mieć inną nazwę aby wyróżniać się od pospólstwa.
Niestety najodpowiedniejsze słowo było już zajęte :)
Polityki bym do tego nie mieszał :wink:
Albo określenie jest trafione, albo mniej. To, czy jest używane na komercyjnym (elitarnym niby) portalu, nie ma tu nic do rzeczy ...

McGregory
Nowy na forum

Post autor: McGregory » piątek 24 sierpnia 2012, 08:01

marwaldor pisze:Zakładam skrzynkę czyli: kupuję pojemnik, oklejam/opisuję go, wypełniam logbookiem i fantami następnie ukrywam.

A jak założyć skrytkę?

:D
Mniej więcej tak, jak to opisujesz ...
Wypełnić pojemnik czym trzeba i ukryć go w odpowiednim miejscu :D
Akurat z założeniem (i odnalezieniem) "skrytki" nie ma żadnego logicznego ani semantycznego problemu.
Gorzej, jak to już koledzy zauważyli, z jej przenoszeniem (choć można sensownie przenieść miejsce ukrycia czegoś).
A już najgorzej z chowaniem skrytki :)

Problem leży w tym, czy miano dotyczy samego pojemnika, czy całości - włącznie z miejscem ukrycia.
Jeśli tylko pojemnika - określenie "skrytka" nie ma większego sensu ...

Awatar użytkownika
Wanoga
Forumator
Podziękował: 20 razy
Otrzymane podziękowania: 18 razy

Post autor: Wanoga » piątek 24 sierpnia 2012, 09:34

Sebastian pisze:Kolega McGregory nowy na forum, to pewnie nie wie, że ktoś kiedyś miał zapędy zmienić skrzynki na skrytki i jak się to skończyło...
Hehe, pamiętam te dyskusje... :lol:

Ale też przytoczę jeden argument za "skrytkami" - to niemal dwa wieki tradycji tej nazwy, sięgającej czasów konspiracji Powstania Listopadowego i Styczniowego, POW na pocz. XX wieku, Polski Podziemnej w II wojnie światowej, wreszcie antykomunistycznej i solidarnościowej. Nasi przodkowie ważne rzeczy - dokumenty, bibułę, broń - ukrywali właśnie w "skrytkach", lokowanych w budynkach (meblach, ścianach, podłogach) i terenie (w dziuplach, elementach architektury, ziemi, itd.). Nawet mi w czasach "stanowojennych" zdarzało się ukrywać bibułę w takich terenowych skrytkach (a kumpel miał taką w swoim domu, rok powstania: 1943). Przyznacie, ze tradycja jest niebagatelna?

Sam używam nazw "skrytka" i "skrzynka" zamiennie, w zależności od kontekstu, tematu, także nastroju... :wink:
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Wanoga za post:
McGregory
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
Obrazek

ODPOWIEDZ