Skrzynka PirateBox - uwagi, pytania, opinie

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

omen1975
Bywalec
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Skrzynka PirateBox - uwagi, pytania, opinie

Post autor: omen1975 »

Czy posiada ktoś już taką skrzyneczkę ? Przygotowuję się do uruchomienia swojej (stacjonarnej) . W sumie wszystko jest już gotowe, dzisiaj kurier ma dostarczyć dodatkowe anteny do routera żeby zasięg był większy i być może jutro skrzyneczka ruszy.

Zainstalowałem standardowy soft w postaci OpenWrt + PirateBox ale mam w związku z tym pytanie dot zabezpieczeń przed włamami i bezpośrednim dostępem do routera. Przeczytałem wszystko co dotyczy tego tematu na forum PB ale nie ma tam żadnych konkretnych informacji na ten temat. Instalacja softu nie zajmuje zbyt wiele czasu ale szkoda byłoby czasu na reinstalki co chwilę w razie gdyby oryginalne zabezpieczenia okazały się dziurawe. Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z tym związane ?

Kolejne pytanie dotyczy zasilania. Kesza wyposażyłem w baterię słoneczną i układ ładowania akumulatora - testowałem to przez ostatnie tygodnie w domu na balkonie. Ze względu na spory koszt tej zabawy skrzynka będzie umieszczona w trudno dostępnym miejscu ale co zrobić w przypadku kiedy z powodu kijowej pogody aku się nie naładuje ? Router ma niby opcję połączenia się z siecią zewnętrzną i możnaby zdalnie kontrolować stan zasilania ale nawet jeśli zastanę baterie rozładowane to dostęp do kesza będzie bardzo trudny. Zastanawiam się nad zwiększeniem pojemności akumulatora z 3,5Ah do 7 ale wtedy może się okazać że ciężko będzie zastać go naładowanym w pełni ze względu na ograniczenia mocy baterii słonecznej. Mam tu dylemat jak to rozegrać. PB są z zasady skrzynkami przenośnymi ale nie włóczę się zbyt często po kanjpach tak, żeby to nosić ze sobą i nadać np status "own" - stąd decyzja o PB stacjonarnym.

Jeśli ma ktoś jakiekolwiek doświadczenia z PB to zapraszam do wymiany informacji.
ObrazekObrazek

oletka13
Nowy na forum
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Skrzynka PirateBox - uwagi, pytania, opinie

Post autor: oletka13 »

Witam,

odważny pomysł... pewnie spora inwestycja i nie obawiasz się, że ktoś to ukradnie? Chyba że chcesz to ukryć na terenie jakiejś prywatnej posesji. Albo że zniszczy się od czynników atmosferycznych?
A co do samego pytania to nie mam pomysłu, bo np. nielegalne podpięcie się do słupa latarni nie wchodzi w grę, prawda? ;-)

omen1975
Bywalec
Kontakt:

Wychodzę z założenia ,że tak na prawdę to utrata każdego najprostrzego nawet kesza jest bolesna bez względu na to ile czasu , pracy i kasy się w niego zainwestowało . Lubię różnego rodzaju nowinki techniczne i stąd pomysł na stacjonarny PB.
Nie mam niestety możliwości ukrycia tego na prywatnej posesji. Od czynników atmosferycznych urządzenie jest dobrze zabezpieczone jak na mój rozum. Problemem było oczywiście wybranie dogodnej i bezpiecznej lokalizacji ale do obecnej bez sprzętu alpinistycznego nie będzie opcji dostania się więc będę spał spokojnie.

...hmm do słupa latarni to bym się podpiął chętnie. Wystarczyłoby kilka metrów kabla :mrgreen:
ObrazekObrazek

omen1975
Bywalec
Kontakt:

Skrzyneczka znajduje się tutaj ---> http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=19616
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
pan_ryba
Wyjadacz
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Post autor: pan_ryba »

Właśnie chciałem napisać, że dostałem powiadomienie. Postaram się jutro podjechać i zobaczyć cóż to jest :) Niestety muszę być przygotowany bo oprócz ponad 3 kilowego laptopa nie mam nic innego co złapie WiFi ;)
Obrazek Obrazek
Mówię stanowcze nie: zakopywaniu, workom oraz rdzewiejącym pojemnikom!

omen1975
Bywalec
Kontakt:

Oto garstka przydatnych linków dla chętnych chcących zmontować podobną zabawkę:

Główna strona projektu OpenWrt - https://openwrt.org/
Polska strona poświęcona OpenWrt - http://openwrt.pl/
Opis budowy, instalacji i konfiguracji PirateBox-a - http://wiki.daviddarts.com/PirateBox_DIY_OpenWrt
... a jeśli podczas wymiany softu w routerze przytrafi się komuś go zawiesić a podczas instalacji OpenWrt jest to wielce prawdopodobne to polecam Blog Słonia na którym krok po kroku opisane jest jak przywrócić system do działania - http://blog.sloniupl.cba.pl/?p=335 (Drobna uwaga z mojej strony to podczas flashowania lepiej jest zastosować zwykłego windowsowego Hyperterminala ponieważ w puttym trzeba niekiedy ustawiać ręcznie sposób kodowania znaków - jeśli się tego nie zrobi to podczas botowania wyświetlają się "krzaki"). Na blogu opisana jest procedura reanimacji routera Linksys WRT160NL ale metoda działa z każdym innym. Wyprowadzenia złącza mogą się nieco różnić ale zazwyczaj na PCB są opisane. )
To byłoby na tyle.
Gdyby ktoś chciał się bawić w budowę PB to służę pomocą.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
chinczyk
Wyjadacz
Podziękował;: 146 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy
Kontakt:

Post autor: chinczyk »

A właśnie o to chciałem Cię pytać :) Dzięki , w razie czego mogę pytać?
Obrazek

omen1975
Bywalec
Kontakt:

Jasne, pytaj :mrgreen:
ObrazekObrazek

omen1975
Bywalec
Kontakt:

Z takich ciekawostek dot. PB to udało mi się własnie uruchomić małe forum dyskusyjne dostępne przez PB. Oczywiście nie jest to moja indywidualna przeróbka tylko jedna z dodatkowych opcji autora skryptu PirateBox. Niełatwo było to poprawnie skonfigurować ale w końcu się udało.
Aktualnie montuję drugi - tym razem przenośny PB ;-)
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
chinczyk
Wyjadacz
Kontakt:

Właśnie robię PB , i pytanie polega na tym czy da się założyć klucz sieciowy na taką sieć zrobioną na OpenWRT ?
Obrazek

omen1975
Bywalec
Kontakt:

dorzuczasz pakiet z serii "openwrt wpa client" i masz ,co chcesz.

spróbuj też "openwrt wpa" wpisać w gogle to znajdziesz mnówtwo opcji.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
cichy
Forumator
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Post autor: cichy »

Fajny bajer. Dużo pracy i pieniędzy musiał kosztować ale jak dla mnie jest to skrzynka częściowo wirtualna.
Nie żebym nie miał w swoim dorobku kilku skrzynek wirtualnych ale osobiście wolę znaleźć "pudełeczko".
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
chinczyk
Wyjadacz
Kontakt:

Ale @Cichy nie ma problemy , ja też planuję takiego kesza, i nie jest powiedziane że w pirateboxie nie będzie informacji o ukryciu pudełka z logbookiem :)
Obrazek

ODPOWIEDZ