Język w opisie/logach:wydzielone z Gracze na wielu serwerach

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

etnamars
Forumator

Re: Gracze na wielu serwerach

Post autor: etnamars » wtorek 03 kwietnia 2012, 20:44

Lza pisze:na taki argument żaden kontrargument nie przychodzi mi do głowy. :|
:D Przecież to sprawa tak naprawdę każdego użytkownika w jakim języku pisze. A taka dyskusja (argumenty/kontrargumenty) nie ma za bardzo sensu. Jako tradycjonaliści pozostaliśmy przy angielskim, bo w tym języku pisaliśmy na GC od początku.
Na OC piszemy po polsku. I już. Jak dotąd nikt nie protestował, a i my nie będziemy się obruszać jak ktoś nam napisze loga po elficku, albo w starocerkiewnosłowiańskim

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Kontakt:

Post autor: lavinka » wtorek 03 kwietnia 2012, 20:47

Pierwszy raz słyszę by mówienie/pisanie w obcym języku świadczyło o kompleksach. Angielski jest międzynarodowym językiem. Żałuję że w niemieckich czy francuskich skrzynkach nie ma skrótu po angielsku, łatwiej translować na guglach. Polski jest kiepsko przetłumaczalny na języki obce, dlatego staram się robić opisy na GC PL/ANG, nawet ciut z błędami, ale po polsku by nie dali przetłumaczyć z sensem połowy. Argument zrozumienia logu dla obcokrajowców-geokeszerów jest dla mnie w zupełności wystarczający. Często czytam logi w gpxie, zwłaszcza gdy nie mogę namierzyć skrzynki. Wolę je po angielsku niż w lokalnym narzeczu, choć nie mam oczywiście pretensji że Niemcy w Niemczech po niemiecku. W końcu są u siebie.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » wtorek 03 kwietnia 2012, 20:52

lavinka pisze: Angielski jest międzynarodowym językiem.
Nie jest.
Tylko wiele osób go rozumie. Parę setek lat temu takim językiem był francuski, jeszcze niedawno rosyjski - przynajmniej dla bloku wschodniego.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
pan_ryba
Wyjadacz

Post autor: pan_ryba » wtorek 03 kwietnia 2012, 20:55

Lza pisze:Jedź na taką wycieczkę, z pewnością uświadomi Ci conieco.
Miałem już wiele okazji opuścić nasz piękny kraj. I nigdy jeszcze nie usłyszałem, że mam się pier... bo nie znam ich języka. Ba, nawet we Francji dało radę porozumieć się w języku angielskim.
I zrozum to o czym piszę - śmieszne jest wymaganie od przyjezdnych by znali nasz język. Zalatuje mi to skoślawionym nacjonalizmem.

A logowanie skrzynek GC po angielsku? Czemu nie? Ja często staram się dwujezycznie, szczególnie jeśli mój log może pomóc przyszłym zdobywcom z zagranicy.
Ostatnio zmieniony wtorek 03 kwietnia 2012, 21:05 przez pan_ryba, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek
Mówię stanowcze nie: zakopywaniu, workom oraz rdzewiejącym pojemnikom!

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator

Post autor: Ranwers » wtorek 03 kwietnia 2012, 21:00

Niestety po "naszemu" art nie istnieje, ale może to trochę zmniejszy spory:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_lingua_francas
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » wtorek 03 kwietnia 2012, 23:30

pan_ryba pisze: I zrozum to o czym piszę - śmieszne jest wymaganie od przyjezdnych by znali nasz język. Zalatuje mi to skoślawionym nacjonalizmem.
Wymaganiem znastwa języka od zagranicznego turysty jest pisanie logów w języku narodowym w skrzynkach geocache?

A na Zakaukaziu drogowskazy są tylko cyrylicą! I to jest w/g Ciebie śmieszne wymaganie, żeby przyjeżdżający tam podróżni znali coś więcej niż tylko zapis łaciński?

A jak jedziesz do Uzbekistanu, Tybetu albo na Syberię to spodziewasz że każdy napotkany pasterz wskaże Ci drogę biegłą angielszczyzną?

Dla mnie osobiście - byłby to przejaw braku szacunku dla dziesiątek prostych ludzi napotykanych w zagranicznej podróży - gdybym nie starał się nauczyć podstawowych zwrotów w ich języku. W czasie podróży staram się pamiętać, że to ja jestem gościem i muszę starać się postępować według reguł panujących tam gdzie jadę.

Chyba że pojmujesz turystę jako białko teleportowane samolotem z punktu A do B i nie potrafiące o odwiedzanym kraju powiedzieć nic, ani wskazać go na globusie. To przepraszam mylę podróżowanie z turystyką.
I nigdy jeszcze nie usłyszałem, że mam się pier... bo nie znam ich języka
A ja słyszałem nie raz. np. w Lotaryngii zostałem poinstruowany przez pewnego pana po angielsku, że zna i angielski i francuski, ale jesteśmy w Lotaryngii i ani po Francusku, ani po Angielsku nie będzie ze mną rozmawiał. Skrzywiony nacjonalizm? A może szacunek do własnej grupy etnicznej?

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » wtorek 03 kwietnia 2012, 23:41

miklobit pisze:
Jak zakładasz i ci zależy na odwiedzinach ludzi z zagranicy to starasz się dodać opis po angielsku.
Jak szukasz za granicą i chcesz żeby właściciel coś skumał z wpisu do logu to albo w rodzimym języku albo też po angielsku. Wtedy jeszcze inni skorzystają.
Raczej chodzi mi merytorycznie tylko o temat wpisów Polaków w polskich keszach po angielsku. \
etnamars pisze:A taka dyskusja (argumenty/kontrargumenty) nie ma za bardzo sensu.
Z pewnej perspektywy rzeczy głębokie i wielkie sensu nie mają, z innej proste powtarzalne dążenia mają głęboki sens i treść. Możemy nie prowadzić dyskusji, ale możemy ją prowadzić.
Jako tradycjonaliści pozostaliśmy przy angielskim, bo w tym języku pisaliśmy na GC od początku.
A to już jest jakiś argument. I wcale nie wyzbyty sensu. :)
Na OC piszemy po polsku. I już. Jak dotąd nikt nie protestował, a i my nie będziemy się obruszać jak ktoś nam napisze loga po elficku, albo w starocerkiewnosłowiańskim
Jeśli piszącym będzie elf, czy też "starocerkiewnosłowianin" - ok. lubię różnorodność i z pewną przyjemnością oglądam logbuki keszy, w których Niemiec pisze po germańsku, Czech po czesku a Japończyk katakaną. (jest w Kraku kilkanaście takich)

Tylko zawsze nurtuje mnie ta kwestia - dlaczego wpisy Polaków są po angielsku? Dlatego zadałem to pytanie i celowo później ukłułem igłą w czyrak - wątek nagle się ożywił. :D Daje to do myślenia - być może jednak narodowe kompleksy.

Awatar użytkownika
pan_ryba
Wyjadacz

Post autor: pan_ryba » środa 04 kwietnia 2012, 00:20

Lza pisze:Skrzywiony nacjonalizm? A może szacunek do własnej grupy etnicznej?
Wyobrażasz sobie, żeby francuz na wakacjach na pomorzu usłyszał piękną franszczyzną od kaszuba, że tutaj mówi się tylko po kaszubsku i on ma w dupie co mówisz do niego chociaż rozumie? Na prawdę? To nie jest szacunek do własnej grupy etnicznej, to jest ksenofobia, głęboka.
Obrazek Obrazek
Mówię stanowcze nie: zakopywaniu, workom oraz rdzewiejącym pojemnikom!

Awatar użytkownika
maryush
Forumator

Post autor: maryush » środa 04 kwietnia 2012, 00:53

Lza pisze:A na Zakaukaziu drogowskazy są tylko cyrylicą! I to jest w/g Ciebie śmieszne wymaganie, żeby przyjeżdżający tam podróżni znali coś więcej niż tylko zapis łaciński?
To że znaki są cyrylicą nie oznacza, że ktoś wymaga od przyjezdnych znajomości cyrylicy. Jak nie znasz to trudno, twoja sprawa, najwyżej się nie dowiesz co jest na znaku napisane.
Lza pisze:A ja słyszałem nie raz. np. w Lotaryngii zostałem poinstruowany przez pewnego pana po angielsku, że zna i angielski i francuski, ale jesteśmy w Lotaryngii i ani po Francusku, ani po Angielsku nie będzie ze mną rozmawiał. Skrzywiony nacjonalizm? A może szacunek do własnej grupy etnicznej?
Stanowczo skrzywiony nacjonalizm plus chamstwo zmieszane z pogardą dla innych języków/kultur - "zrobię ci łaskę i porozmawiam z tobą, ale tylko pod warunkiem, że nauczysz się mówić w moim języku. Jeśli go nie znasz to masz problem, bo mi nie zależy, żeby z tobą gadać na tyle, żeby używać angielskiego lub francuskiego, chociaż je znam. Ważniejsze jest dla mnie żebyś ty się do mnie dostosował, niż żeby się porozumieć". To nie jest szacunek dla swoich, tylko brak szacunku dla innych. Czyli właśnie skrzywiony i chory nacjonalizm.

Jest jeden wyjątek, ale to chyba nie dotyczy przytoczonego przypadku: są ludzie, którzy potrafią mówić w jakimś obcym języku, ale tego nie robią, bo, wiedząc że mówią słabo, nie chcą kaleczyć danego języka z szacunku do niego.

Awatar użytkownika
schron
Wyjadacz

Re: Język w opisie/logach:wydzielone z Gracze na wielu serwerach

Post autor: schron » czwartek 05 kwietnia 2012, 19:22

Jadąc gdzieś staram się nauczyć podstawowych zwrotów w tubylczym języku.
Nie wymagam tego od przyjezdnych bo najwyżej im nie odpowiem .. szczególnie jeśli mówią do mnie jezykiem od którego "krwawią uczy" :twisted:
ObrazekObrazek

Mar
Nowy na forum

Post autor: Mar » poniedziałek 16 kwietnia 2012, 16:34

Lza pisze:A na Zakaukaziu drogowskazy są tylko cyrylicą!
Tak mnie ta kwestia zafrapowała że aż zmusiłem się do delurkingu.
Tak więc niniejszym witam się i pytam: czy tam naprawdę rosyjskie wpływy wciąż są tak silne że drogowskazy są tylko i wyłącznie cyrylicą? Przecież Gruzini zawsze mieli własny alfabet, Ormianie takoż, a Azerowie ponoć niedawno przeszli z cyrylicy na łaciński.
Może po prostu pomyłka?
A może należy podejść do sprawy dialektycznie i popatrzeć od strony południowej, wtedy to w rzeczy samej - domyślam się że na tak rozumianym Zakaukaziu spotkać można tylko cyrylicę :mrgreen:

Awatar użytkownika
Karls
Forumator

Odp: Język w opisie/logach:wydzielone z Gracze na wielu serw

Post autor: Karls » wtorek 17 kwietnia 2012, 14:31

Niektórzy jak zobaczą takie "śmieszne wzorki" to od razu myślą cyrylica i się nie zastanawiają czy to faktycznie to ;-)

Wracając do tematu, to osobiście znam angielski w dosyć dobrym stopniu i gdybym wpisywał się w cachu którego autor nie jest polakiem to pewnie właśnie angielskiego bym użył. Jednak wpisywanie się do polskiego cacha, którego autor jest również polakiem po angielski uważam za jakieś dziwne skrzywienie. Argument że może to pomóc komuś z za granicy do mnie nie trafia bo komentarze nie są od spojlowania

Klepniętę z GT-I9001 za pomocą Taptalk v2
ObrazekObrazekObrazek

ODPOWIEDZ