uzupełniacz fantów

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
shchenka
Moderator
Kontakt:

uzupełniacz fantów

Post autor: shchenka » wtorek 20 marca 2012, 01:31

Jak dobrze zmotywować geocacherów, żeby uzupełniali fanty w skrzynkach ? Jak wiem, że fanty to tylko dodatek, ale z drugiej strony zawsze przyjemniej jak są jakieś fanty, szczególnie jak się szuka z kimś. A sami wiecie, że z czasem fantów w skrzynce robi się coraz mniej i coraz są słabsze, a na końcu już same spinacze biurowe, kapsle i skasowane bilety zostają.

Czy macie jakiś pomysł jak można by pozytywnie zmotywować do uzupełniania fantów zamiast ich zabierania ? Może jakieś honorowe statystyki serwisowania skrzynek (chodzi mi o serwisowanie cudzych skrzynek, ale nie tylko wymianę notebooka itp. ale też uzupełnienie w nich fantów).

Niedawno znalazłem jedną z tych większych skrzynek Wojtka w Puszczy Kampinoskiej, nic już przy sobie nie miałem i aż mi się głupio zrobiło jak zobaczyłem takie duże puste pudło, które kilka lat temu było pełne fantów ... :(
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=972][img]http://www.opencaching.pl/statpics/972.jpg[/img][/url][img]http://geokrety.org/statpics/29.png[/img][url=http://www.geocaching.com/profile/?guid=7d375aa5-7415-4320-8f25-55df640ebdc7][img]http://img.geocaching.com/stats/img.aspx?txt=Opencaching+rulez&uid=7d375aa5-7415-4320-8f25-55df640ebdc7[/img][/url]

Awatar użytkownika
Stryker
Forumator

Re: uzupełniacz fantów

Post autor: Stryker » wtorek 20 marca 2012, 09:42

Uzupełniać można w nieskończoność, ale to sensu większego nie ma.

Problemem jest to, że ludzie fanty po prostu kradną. Szczególnie ci, którzy własnych skrzynek nie mają (bo jak się już ma to zna się to uczucie, gdy pełna skrzynka po pół roku jest pusta).

Wielgachne, edukacyjne etykietki w skrzynkach? robienie inwentaryzacji w każdym wpisie (może być krzywdzące, bo wszyscy się nie wpisują, a ci, którzy kradną tym bardziej..) ?
Obrazek

Awatar użytkownika
ori
Bywalec
Podziękował: 21 razy
Otrzymane podziękowania: 3 razy

Post autor: ori » wtorek 20 marca 2012, 23:49

To chyba pytanie z serii jak zmotywować ludzi żeby: nie wyrzucali śmieci na ulicy, żeby najpierw przepuszczali wysiadających z autobusu, żeby sprzątali psie kupy, żeby ustępowali miejsca rowerzystom na ścieżce, żeby nie rozmawiali głośno przez telefon w przychodni u lekarza...
Ale ja chyba z innego świata jestem, więc pozwólmy im na to.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi ori za post:
rredan

Awatar użytkownika
pan_ryba
Wyjadacz

Post autor: pan_ryba » środa 21 marca 2012, 00:12

@ori - zgodzę się w 100%! A śmiecenie to już w ogóle szczyt. Nie mówię tu o wyrzuceniu papierka po cukierku tylko takim wywalaniu, chociażby elektroniki na wszelakich polach, przydrożnych parkingach czy w środku lasu. A najzabawniejsze, że w Trójmieście (wysypisko Szadółki) elektronika jest przyjmowana za darmo (z tego co pamiętam).
Nie mam wielkiego doświadczenia w zakładaniu, ale skrzynki które zdobyłem i miały dużo fantów charakteryzowały się wyższym stopniem trudności albo odległością od miasta. I wydaje mi się, że może to jest sposób.
Obrazek Obrazek
Mówię stanowcze nie: zakopywaniu, workom oraz rdzewiejącym pojemnikom!

Awatar użytkownika
chinczyk
Wyjadacz
Kontakt:

Post autor: chinczyk » środa 21 marca 2012, 07:42

To temat rzeka, ja traktuję każdą założoną skrzynkę jako małą inwestycję bo wiem że w pewnym momencie jej życia będę musiał zrobić jej serwis i po prosto nadzwyczajniej w świecie dołożyć fantów. Też jestem przeciwnikiem pozostawiania w keszu biletów,kapsli itp. Wydaje mi się że ludzi którzy kradną fanty już kultury nie nauczysz nawet robiąc remanent i to często...
Obrazek

Awatar użytkownika
Murazor
Bywalec

Post autor: Murazor » środa 21 marca 2012, 09:09

Wczoraj znalazłem pięć skrzynek w Katowicach. Fakt, wszystkie były mikro, ale w żadnej nie było ani jednego fantu. A przecież nawet do mikro coś się może zmieścić, kolorowy spinacz, zagraniczna moneta, jakiś żeton czy w ostateczności nawet polski grosik. W czterech z owej piątki pozostawiałem takie drobiazgi, ale czy skłoni to kolejnych znalazców do wymian?
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
łowca
Forumator

Post autor: łowca » środa 21 marca 2012, 09:48

Skrzynki są dwojakiego rodzaju. Albo 'mikrusy' które mają nas zaprowadzić w ciekawe miejsce, albo normalne skrzynki, które oprócz tego służą do wymiany fantów/geokretów. I wciskanie na siłę do tych pierwszych śmieci (bo czym jest spinacz czy kapsel?) to brak szacunku dla innych poszukiwaczy.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.

Awatar użytkownika
Murazor
Bywalec

Post autor: Murazor » środa 21 marca 2012, 10:26

Jasne, że wciskanie na silę sensu nie ma, bo można pognieść log. Podobnie wkładanie kapsli zużytych kapsli czy chusteczek higienicznych źle świadczy.
Natomiast ładny, galwanizowany na kolor, spinacz albo mała moneta (np. stara słowacka korona) śmieciem zdecydowanie nie jest... Nawet w mikrusie da się nieraz swobodnie zmieścić coś ciekawego.
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Kontakt:

Post autor: lavinka » niedziela 25 marca 2012, 20:30

Ależ to właśnie z miejskich skrzynek fanty znikają najszybciej. Chociaż mam kilka wyjątków na stanie, sama się czasem dziwię, że niektóre moje skrzynki po roku nadal są wypchane na sztywno. to pewnie dlatego, że od jakiegoś czasu wrzucam rzeczy, które nikomu się do niczego nie mogą przydać a są kolorowe. :)
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
k.mil
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: k.mil » poniedziałek 26 marca 2012, 01:15

Osobiście mam o niebo lepsze wspomnienia z odnajdywania klipsiaka chociażby jedynie z logbookiem niż opakowania po musztardzie wypełnionego po brzegi fantami, które przy wyjmowaniu się tylko blokują.
I dlatego jeśli geocache jest określoną inwestycją to zdecydowanie preferuje aby autor wydał pieniądze na lepszej jakości pojemniki i pokazał kilka zapierających dech w piersiach miejscówek niż założył jedną wypchaną fantami w dodatku nie rzadko zalaną wodą lub zwilgotniałą. A i zamiast uzupełnić swoją rozgrabioną skrytkę wlał trochę paliwa do baku i wyruszył pokazać kolejne miejsce.
Oczywiście - jeśli kogoś stać na to i na to - to super.
Jednak jakaś odnoga "fantocaching" wywodząca się z geocachingu to powinna być drugo, trzecio, czy też x-rzędna sprawa.
- Born stupid?
- Try again!

Awatar użytkownika
pan_ryba
Wyjadacz

Post autor: pan_ryba » poniedziałek 26 marca 2012, 01:26

k.mil pisze:Jednak jakaś odnoga "fantocaching" wywodząca się z geocachingu to powinna być drugo, trzecio, czy też x-rzędna sprawa.
Kula w płot - akurat geocaching zaczął się od zostawiania fantów - to geneza zabawy, która później stała się mniej ważna.
Ja przyznam, że lubię skrzynki pełne fantów, ładnych fantów. Nawet jeśli nic nie wymieniam to lubię obmacać zwartość i po prostu pooglądać ładne rzeczy. Wyjątkowo dobrze wspominam OP111B, które jest duże i pełne fajnych gadżetów. No ale jest też daleko od dużych miast...
Obrazek Obrazek
Mówię stanowcze nie: zakopywaniu, workom oraz rdzewiejącym pojemnikom!

Awatar użytkownika
natasza&misiek
Bywalec

Post autor: natasza&misiek » poniedziałek 26 marca 2012, 11:19

Witam

Choć mam jeszcze mało znalezionych skrzynek na koncie, to zgadzam się , że w każdej można coś zostawić. Jedną z moich pasji to harcerstwo, więc w mikrusach nieraz zostawiam stary guzik ZHP lub miniaturkę krzyża lub lilijki.

Ostatnio postanowiłem, że zabierając jednego fanta pozstawiam dwa inne, aby skrzynki się napełniały a nie opróżniały.

W większości skrzynek postawiam też mojego woodcoina - geowolfa. Ostatnio pozostawiłem go w skrzynce Karta Rowerowa - http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=10598 .
ObrazekObrazek

ObywatelTomek
Nowy na forum

Post autor: ObywatelTomek » wtorek 27 marca 2012, 11:27

A ja zgodzę się z k.mil'em. Jeżeli kesz jest suchy i nie jest zbudowany z pojemnika po śledziach, na dodatek dziurawego, zaklejonego taśmą (miałem nieprzyjemność taki znaleźć), to mi się już ta skrzynia podoba. Przynajmniej jeśli chodzi o wykonanie. Osobiście traktuję fanty jako dodatek. Do swoich keszy, o ile nie są to mikrusy, wkładam przeważnie krety, czasem gitarową kostkę albo jakiś inny drobiazg. No i o ile to możliwe certyfikaty uwielbienia dla trzech pierwszych znalazców.
"nie chodzi o to, by złowić króliczka, ale by gonić go..."

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » środa 28 marca 2012, 23:18

Przy okazji przeglądu pozimowego pewnej naszej górskiej keszynki, okazało się że fantów od chwili założenia znacząco przybyło. :P

Awatar użytkownika
shkopek
Bywalec

Post autor: shkopek » czwartek 29 marca 2012, 12:51

Stryker pisze:Uzupełniać można w nieskończoność, ale to sensu większego nie ma.

Problemem jest to, że ludzie fanty po prostu kradną. Szczególnie ci, którzy własnych skrzynek nie mają (bo jak się już ma to zna się to uczucie, gdy pełna skrzynka po pół roku jest pusta).

Wielgachne, edukacyjne etykietki w skrzynkach? robienie inwentaryzacji w każdym wpisie (może być krzywdzące, bo wszyscy się nie wpisują, a ci, którzy kradną tym bardziej..) ?

Ostatnio pewna skrzynka (wielkość normalna) ,którą zdobyłem jako pierwszy była wypełniona fantami. Kilka dni później dowiedziałem się od założyciela ,że w keszu został tylko 1 fant (!) po dosłownie kilku znalezieniach. I można byłoby powiedzieć,że pewnie jakiś początkujący geokeszer nie zna naszych zasad,ale nie,było odwrotnie. Kesza zdobyli Ci,którzy mieli co najmniej jedną skrzynkę na koncie i ponad 100 znalezionych. Na szczęście cześć i chwała tym,którzy wrzucają do skrzynek rzeczy nie biorąc z nich nic. BTW tak wszyscy piszą o tych skasowanych biletach,a ja jeszcze się nie natkąłem na takowy fant :)
Obrazek

ODPOWIEDZ