Skrzynki "Dead Drop" uwagi , pytania , opinie

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
wikiyu
Nowy na forum
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Skrzynki "Dead Drop" uwagi , pytania , opinie

Post autor: wikiyu »

Sorry za odgrzebywanie trupa ;-)
u810 pisze:Z jednej strony nikt przy takich temperaturach nie biega z netbookiem po mieście a tymbardziej po lesie
Emm... sorry, z racji wykonywanej jakiś czas temu pracy robiłem to, netbook ma już 3 lata używania w każdych warunkach [wliczając mróz + opady śniegu, deszcze i jedno gradobicie] i ma się dobrze poza portem ethernet [padła sieciówka razem z routerem który dostał akurat przebicie]
omen1975 pisze:Co do odczytu zawartości Deadów to obracamy się po prostu w innym towarzystwie. W moim akurat przeładowanie ludzi mobilną elektroniką nawet w przypadku pójścia do sklepu po bułki urosło już do patologicznych rozmiarów
Właśnie zostałem zaliczony do patologii, a zawsze wolałem nazwę "entuzjasta technologii" ;-)
maryush pisze:Konieczny byłby przedłużacz. Czy takie utrudnienie byłoby wg Was uzasadnione zyskiem z ww. dodatkowej ochrony kesza?
Jak ktoś chodzi z lapkiem 24/7 to przeważnie jest [patrz wyjaśnienie quotke wyżej] już zboczony na tym punkcie i coś takiego jak przedłużacz nosi nawet w kieszeni garnituru ;-) więc raczej bezproblemowo da się to obejść
Ja bez przedłużki chyba bym nawet nei próbował się podpiąć do Deaddropa, ale ktoś inny...
Ja raczej bez Huba który by ratował port jeśli gdzieś byłoby zwarcie czy coś podobnie dowcipnego
omen1975 pisze:To wszystko, to oczywiście sucha teoria. Nie mam na przykład pojęcia czy pendrive ma takie same możliwości akceptowania innych formatów od FAT, NTFS czy EXT co zwykły dysk twardy. To również trzeba by najpierw sprawdzić - tak, czy inaczej pomysł jest do zrealizowania.
Na penie możesz mieć dowolną partycję, albo i kilka. Problem polega na tym że systemy z rodziny Windows [dość popularne swoją drogą] potrafią odczytać tylko PIERWSZĄ partycję na pamięci flash [pendrive], co ciekawe - zależnie od kontrolera, nie zawsze system widzi też inne niż pierwsza partycje na dyskach zewnętrznych.

Kwestia programu do zapisu plików - odcinamy się od telefonów, palmów, tabletów, itp z funkcją host USB, odcinamy się od innych niż Windows systemów, oraz ... odcinamy się od ludzi którzy boją się odpalać programy na swoich [zwłaszcza firmowych] lapkach.
Tutaj zaproponowałbym raczej pendrive z JEDNĄ partycją NTFS [systemy windows >=2000*, linux z jądrami od 2.6.20 bodajże, macOSXy, android, win7Mobile [z tego co wiem]]
* - bądźmy szczerzy - jak ktoś jest zboczeńcem noszącym lapka 24/7 to raczej nie ma systemu starszego niż XP [netbook] albo Vista [normalny lapek], to samo dotyczy linuksa gdzie aktualizowanie systemu jest czymś powszechniejszym niż na windowsach.

Idąc dalej w tą stronę - w Łodzi i okolicach znam kilka miejsc odpowiednich i według wymagań elektroniki i regulaminu - imho najlepsze będą właśnie takie jak Gdański DD - bunkry itp - zadaszenie, przewiew, łatwość spędzenia tam niezauważonym dłuższego czasu by go umieścić i zabezpieczyć. Sam w sumie myślałem nad tym żeby rozpocząć swoje tworzenie skrzynek od DD, miejsce mam upatrzone, muszę jednak poćwiczyć z pracami budowlanymi by było to zabezpieczone dobrze i solidnie.
Osobiście myślałem o zestawie: szklana płaska butelka ["małpka po wódce"] w środku pen z kablem - całość zalepiona w środku szczelnie [jeszcze w domu] pianką / sylikonem. Całość umieścić na miejscu i wówczas dopiero zamurować tak by wystawał koniec przedłużacza jedynie. Akurat miejsca które mam na oku pozwalają na umieszczenie czegoś naprawdę dużego w ścianie więc czemu z tego nie skorzystać. A z tego co czytam to największym problemem jest właśnie woda i temperatura więc takie zamontowanie sporo ułatwi życie.
Tylko mam jeszcze dylemat - czy skrzynki DD lepiej trzymać w mieście czy na "odludziu", wiadomo że w mieście łatwiej dostać się z lapkiem, na odludziu zaś to jest kwestia dźwigania kolejnej rzeczy. Za to na odludziu jest bezpieczniej dla takiego punktu bo i mniej osób się kręci postronnych, do tego większość środowisk "explorerskich" [bunkry, ruiny itp] ma podobne do keszerów podejście "nie niszczyć otoczenia" więc nawet jak znajdą to raczej nie poniszczą nam skrzynki, ewentualnie jacyś domorośli eksplorerzy/alkoholicy lubiący melanżować w takim miejscu mogą być niebezpieczni dla pena.
"Na rowerze się nie jeździ, na rowerze się za..." by pewien doświadczony kolarz

gogiel
Nowy na forum
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: gogiel »

A co z wirusami na takich penach? Ja o swój komputer się nie boję, ale ktoś z czystym Windowsem może się zrazić do takiej zabawy. Czy ktoś próbował myśleć nad zabezpieczeniami typu TrueCrypt?
Obrazek

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Podziękował;: 127 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy
Kontakt:

Post autor: lavinka »

gogiel pisze:A co z wirusami na takich penach? Ja o swój komputer się nie boję, ale ktoś z czystym Windowsem może się zrazić do takiej zabawy. Czy ktoś próbował myśleć nad zabezpieczeniami typu TrueCrypt?
Właśnie z tego powodu nie bawię się w szukanie tego typu skrzynki. Za duże ryzyko, komputerów używam do pracy i nie mogę sobie na to pozwolić.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Podziękował;: 112 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy
Kontakt:

Post autor: miklobit »

]
gogiel pisze:A co z wirusami na takich penach? Ja o swój komputer się nie boję, ale ktoś z czystym Windowsem może się zrazić do takiej zabawy. Czy ktoś próbował myśleć nad zabezpieczeniami typu TrueCrypt?
A co ma P do W ?
TrueCrypt jest do szyfrowania a nie ochrony przed wirusami. A co tu szyfrować jak każdy ma mieć dostęp ? I to anonimowo.
lavinka pisze: Właśnie z tego powodu nie bawię się w szukanie tego typu skrzynki. Za duże ryzyko, komputerów używam do pracy i nie mogę sobie na to pozwolić.
Dla wiruso-paranoików ( bez złośliwości... ) : startujemy kompa z płyty albo pena z linuxem i nie ma tematu.
Jak dla mnie jedyna wada D&D to jego przywiązanie do ściany. Ale rozumiem, że prawdopodobieństwo przetrwania pendrive'a ( lub karty SD ) luzem w skrzynce jest bliskie zero.

Awatar użytkownika
JohnDoe
Wyjadacz
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Post autor: JohnDoe »

miklobit pisze:... Ale rozumiem, że prawdopodobieństwo przetrwania pendrive'a ( lub karty SD ) luzem w skrzynce jest bliskie zero.
W pierwszej skrzynce, którą znalazłem była karta CF. Przeleżała w niej 7 miesięcy, w tym zimę. Kesz był zakopany. Karta dała się spokojnie odczytać.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Podziękował;: 120 razy
Otrzymał podziękowań: 403 razy

Post autor: krystiant »

miklobit pisze:Ale rozumiem, że prawdopodobieństwo przetrwania pendrive'a ( lub karty SD ) luzem w skrzynce jest bliskie zero.
Spotkałem się raz takim czymś (mikroSD + przejściówka na SD + przejściówka na usb) i jak teraz przeglądam logi to jeszcze jest (już ponad rok). I przy okazji bardzo pozytywna historia - ktoś gubi telefon przy keszu i po około miesiącu dzięki kolejnemu znalacy go odzyskuje :D Tak trzymać! I jeszcze w logu proszą o większy pojemnik, bo fanty przestają się mieścić...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Post autor: Żywcu »

Tak mi się przypomniał, mój "FotoKret", kiedyś Spider mi odpisał, że niby ciągle jest i będzie przemieszczony - chyba jednak do kopca, go zakopać muszę :(
Swoją drogą, dzięki za temat (nie lubię "nowych technologii") - pomysł mi się zrodził na serię keszy :D

oletka13
Nowy na forum

Post autor: oletka13 »

Witam,

Taka uwaga do trwałości pendrive po zimie. Mój dead drop przezimował właśnie pierwszy raz i wygląda na to, że jest w świetnym stanie. Minimalna temperatura oscylowała przy -20, więc chyba można powiedzieć, że to dobry wynik. Nie próbowałem go podłączać w czasie mrozów, tylko teraz, we względnym cieple.

omen1975
Bywalec
Podziękował;: 6 razy
Kontakt:

Post autor: omen1975 »

Moje też przetrwały. Zdecydowałem się sprawdzić jak zadziała podczas mrozów i też było wszystko ok. Zauważyłem jedynie trochę wolniejszą transmisję plików podczas kopiowania z/do kompa ale to być może dla tego że komp mrozu nie polubił zbytnio.
ObrazekObrazek

oletka13
Nowy na forum

Post autor: oletka13 »

Jestem świeżo po przeglądzie mojego dead'a. Dawno go nikt nie odwiedzał, więc sam postanowiłem :) I tak na żywo jedna uwaga. To, co powiem, nie jest absolutnie zarzutem do kogokolwiek! Otóż jakiś Szanowny Keszer podłączył się do skrzynki chyba jakimś nietypowym urządzeniem i okazało się, że: po pierwsze pojawił się chyba niechcący jakiś katalog "pirvate" z "dziwnymi" plikami, a po drugie "skaszaniły" się polskie znaki w logbooku. Może to niebawem poprawię, bo przy samej konserwacji nie zauważyłem - tylko pobrałem sobie zawartość.
W każdym razie zapraszam, nawet z kalkulatorami Brda 11U :)

Awatar użytkownika
JohnDoe
Wyjadacz
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Post autor: JohnDoe »

oletka13 pisze: W każdym razie zapraszam, nawet z kalkulatorami Brda 11U :)
Gdzieś powinienem go jeszcze mieć, nawet chyba na chodzie. Tylko międzmordzie trzeba by jakieś dorobić. :)
Obrazek Obrazek

pysiek
Nowy na forum

Post autor: pysiek »

Chciałbym założyć parę takich skrytek i mam parę wątpliwości.
Po pierwsze, czy to jest zgodne z regulaminem OC? Tam jasno pisze, że "W papierowym dzienniku skrzynki musi znajdować się identyfikator Założyciela w Serwisie."
Co to znaczy, że bez papieru jednak się nie obędzie?
Po drugie, zamiast wmurowywać pendrive chciałbym zrobić coś odwrotnego: elektroniczny logbook do którego dołączałoby się pendrive lub kartę SD.
Jest to znacznie poręczniejsze i bezpieczniejsze (ach te wirusy!).
Czy nie jest to sprzeczne z regulaminem?

Pozdro,
Pysiek

omen1975
Bywalec
Kontakt:

"W papierowym dzienniku skrzynki musi znajdować się identyfikator Założyciela w Serwisie."
W skrzynkach typu Dead Drop identyfikator może albo i musi znajdowac się w postaci elektronicznej. Zobacz sobie wzory logbooków !... przy okazji obejżyj kilka moich keszy - są tam między innymi standardowe szkrzynki z dziennikiem elektronicznym wewnątrz. Zastosowałem różne opcje. Pendrive-y i karty pamięci wraz z czytnikiem.
ObrazekObrazek

pysiek
Nowy na forum

Post autor: pysiek »

Ale masz wspaniałe skrzynki. chętnie bym odwiedził parę, choć to tak daleko.
Chętnie wybiorę się do Kostrzynia.
Niestety nadal nie jestem przekonany, czy tego rodzaju skrzynki są zgodne z regulaminem OC, który w punkcie 4.3 wyraźnie pisze:
W papierowym dzienniku skrzynki musi znajdować się identyfikator Założyciela w Serwisie.
W podobnym duchu jest też definicja logbooka:
Z większością skrzynek skojarzone są dwa dzienniki, w których poszukiwacze dokonują wpisów:
Dziennik papierowy (ang. logbook)
Dziennik internetowy (ang. log)
Wyjątkiem są skrzynki wirtualne, skrzynki webcam oraz wydarzenia, które posiadają jedynie dziennik internetowy.
Tak samo jest to opisane w definicji skrzynki nietypowej:
Skrzynka nietypowa to skrzynka, która nie pasuje do żadnej z pozostałych definicji typów skrzynek, ale posiada fizyczny pojemnik przygotowany i umieszczony przez autora w konkretnej lokalizacji. Pojemnik ten zawiera dziennik papierowy i/lub hasło do logu internetowego. Wskazówki dotarcia do niego mogą być różnorakie.
Wszędzie wyrażnie występuje słowo "papier".
Widać, że na OC ma miejsca na "gołe" wmurowane pendrive czy takie wspaniałe skrzynki jak Piratebox - OP4C9C. :cry:

Chciałbym odpalić właśnie coś podobnego do Pirateboxa, a nie chcę się nadaremnie napracować...
Proszę poprawcie mnie, bo bardzo chcę się pomylić...
A może ktoś podpowie jak objeść te "papierowe" wymagania?

omen1975
Bywalec
Kontakt:

Odp: Skrzynki "Dead Drop" uwagi , pytania , opinie

Przyjacielu. To jest tylko zabawa ktorej zasady tworzone sa DLA nas a nie przeciwko nam. Jesli na prawde masz az tak powazne watpliwosci to zwroc sie z tym konkretnym pytaniem do kogos z COG. Migiem otrzymasz odpowiedz i sprawa bedzie jasna.
ObrazekObrazek

ODPOWIEDZ