Opencaching.com

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

u810
Wyjadacz

Re: Opencaching.com

Post autor: u810 » czwartek 09 grudnia 2010, 15:29

Huh.... łatwiej znaleźć skrzynkę w terenie niż zalogować ją w oc.com. Nie rozumiem dlaczego wypuścili takiego gniota na publiczny widok. Nie stać ich było na zatrudnienie kilkunastu hindusów jako beta-testerów ?
Cebulka pisze:Ponieważ nie podoba mi się wcale, że ktoś próbuje wykorzystać ugruntowaną już markę do celów komercyjnych, zamierzam bojktować ten serwis, co też innym polecam. O.
Nie koniecznie musi być źle. Serwis jest na licencji CC, API jest udostępniony nie widzę większego problemu. Weźmy taki Linux i zaangażowanie komercyjnych firm Red Hat czy Novell - bardzo pomogły w rozwoju. Garmin nie ma presji na zarabianie na tym serwisie a tylko do promocji swojego hardware - póki kod nie zostanie zamknięty nie będzie problemu z tym że Oc.com współpracuje tylko z ustrojstwem Garmina.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » czwartek 09 grudnia 2010, 15:31

pisze wyraznie że jest to wersja beta-skarpeta. więc nie ma się co dziwić. pewnie wszytko działało zanim się zwiększyła liczba userów.skrzynek.. zobaczymy jak będize dalej.

Awatar użytkownika
Cebulka
Wyjadacz

Post autor: Cebulka » czwartek 09 grudnia 2010, 15:35

u810 pisze:Serwis jest na licencji CC, API jest udostępniony nie widzę większego problemu. Weźmy taki Linux i zaangażowanie komercyjnych firm Red Hat czy Novell
Nie rozumiem, w jakim języku do mnie przemawiasz :wink:
Ale: promocja służy zarabianiu. I niech Garmin zarabia, i dobrze, w końcu to ich coraz lepiej dopracowane zabawki umożliwiają nam miłe spędzanie czasu. Tylko wk#*&a mnie, że bazują na renomie (i logo) opencaching.pl. Uważam to za niesmaczne.

u810
Wyjadacz

Post autor: u810 » czwartek 09 grudnia 2010, 15:51

Lza pisze:pisze wyraznie że jest to wersja beta-skarpeta. więc nie ma się co dziwić. pewnie wszytko działało zanim się zwiększyła liczba userów.skrzynek.. zobaczymy jak będize dalej.
Standardowe tłumaczenie nr.1 - "A u mnie działa !"

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » czwartek 09 grudnia 2010, 16:00

u mnie nie działa!

u810
Wyjadacz

Post autor: u810 » czwartek 09 grudnia 2010, 16:42

Cebulka pisze:
u810 pisze:Serwis jest na licencji CC, API jest udostępniony nie widzę większego problemu. Weźmy taki Linux i zaangażowanie komercyjnych firm Red Hat czy Novell
Nie rozumiem, w jakim języku do mnie przemawiasz :wink:
Ale: promocja służy zarabianiu. I niech Garmin zarabia, i dobrze, w końcu to ich coraz lepiej dopracowane zabawki umożliwiają nam miłe spędzanie czasu. Tylko wk#*&a mnie, że bazują na renomie (i logo) opencaching.pl. Uważam to za niesmaczne.
Licencja CC (Creative Commons) - to licencja pozwalająca na używanie czegoś za darmo ( w dużym przybliżeniu)
API - to sposób w jaki "strona" porozumiewa się ze światem zewnętrznym. Np. w API psa mamy komendę "siad!" po której pies siada ( pies w wersji beta tylko patrzy z zainteresowaniem) - znając API i mając podstawową wiedzę można pisać dodatki ułatwiające korzystanie ze strony.

Import krzynek z oc.pl działa całkiem dobrze. Gubią się ogonki i formatowanie.

Awatar użytkownika
Hern
Forumator

Post autor: Hern » czwartek 09 grudnia 2010, 17:54

Z tym importem to lepiej ostrożnie. Bo jak zaimportujemy naszą bazę, to se strzelimy w kolano .... ;-)
ObrazekObrazekObrazek
NIE wyhaczam, NIE zaliczam, po prostu znajduję. A reszta o drzewo ...

Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Kontakt:

Post autor: Doc_with_the_dog » czwartek 09 grudnia 2010, 19:41

Ten serwis pewnie się rozwinie, ale jak na razie nawigacja oraz funkcjonalnośc pod psem.....
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.

Awatar użytkownika
bacza
Nowy na forum
Kontakt:

Post autor: bacza » piątek 10 grudnia 2010, 12:20

filips pisze:Anyway, ich waypointy są już supportowane przez GeoKrety. Miłej zabawy!
good job!
znaczy nie korzystalem jeszcze, ale podoba mi sie czas reakcji :)

Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Kontakt:

Post autor: miklobit » czwartek 16 grudnia 2010, 15:02

Cebulka pisze:No niby tia. Ale skoro zawiaduje nim firma, czyli instytucja, której celem jest zarabianie pieniędzy, to znaczy, że nie robi tego dla hobby, tylko ma w tym swój interes. Czyli serwis jest komercyjny. Darmowy, ale jednak komercyjny.
Dla ilustracji tego tematu: Internetowa baza danych tytułów płyt/utworów ( CDDB ), stworzona przez miliony wolontariuszy - została w pewnym momencie skomercjalizowana przez właścicieli serwisu o następnie sprzedana firmie Sony za 250 mln $.
Serwis może być darmowy, ale dane które się w serwisie znajdują - zawsze mają konkretną wartość - i jeśli zarządza nimi podmiot nastawiony na zarabianie pieniędzy - to zawsze należy się liczyć z takim wykorzystaniem darmowego wkładu tysięcy czy milionów użytkowników.
W przypadku Garmina niebezpieczeństwo jest jeszcze inne:
tworząc ogólnoświatowy otwarty serwis, zapełni wielką lukę - serwery OC działają tylko w kilku krajach i niestety brak pomiędzy nimi elementarnej integracji. OC.com przychodzi do nas i od ręki załatwia te dwa postulaty. Kod serwisu zostanie w końcu dopracowany, a do tego czasu ilość skrzynek urośnie na tyle , że OC.com stanie się istotną alternatywą dla gc.com a przede wszystkim dla OC. Ja mam nadzieję że to będzie alternatywa, nie konkurencja.

Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Kontakt:

Post autor: Doc_with_the_dog » czwartek 16 grudnia 2010, 18:33

Jakoś sie o oc.pl nie martwię. Skoro i tak jesteśmy non profit, to dla nas nic się nie zmieni. Owszem. użytkownicy, którzy potencjalnie mogliby do nas dołączyć, dołączą pewnie do com. przywiedzeni reklamami serwisu. My możemy jedynie konkurować jakością skrzynek. Obawiać się może jednak GS. Im wydatnie może się biznes uciąć. Będzie dobrze. Przecież nikt nas nie zmusi do załadowania im baz swoimi skrzynkami.
Pamiętajcie o jednej rzeczy. Opencaching to nie tylko skrzynki, ale i ludzie. To własnie użytkownicy tworzą klimat serwisu. Jestem spokojny, że OC.PL spokojnie da sobie radę...
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Kontakt:

Post autor: Lza » czwartek 16 grudnia 2010, 19:32

Ja też się o OC nie martwię :-) natomiast może powstać kolejna przykra sytuacja, gdy grupa maniaków zacznie wyliczać wyższość jednego OC nad drugim i wzajemnie utrudniać sobie życie, tak jak to ma miejsce obecnie między ortodoksami gc i oc.

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Kontakt:

Post autor: Żywcu » sobota 18 grudnia 2010, 23:17

Lza pisze:Ja też się o OC nie martwię :-) natomiast może powstać kolejna przykra sytuacja, gdy grupa maniaków zacznie wyliczać wyższość jednego OC nad drugim i wzajemnie utrudniać sobie życie, tak jak to ma miejsce obecnie między ortodoksami gc i oc.
Myślę, że jestem postrzegany przez wielu jako, rzeczony maniak czy ortodoks :lol: , jednak z OCC nie zamierzam walczyć... Nawet chętnie bym swoje kesze tam zarejestrował (tylko system jeszcze nie jest dla mnie przyjazny). Może zagrożeń jeszcze nie dostrzegam ale wydaje mi się, że OCC może stać się "światowym serwisem" nie pozbawiającym mnie poczucia, bycia częścią "open" społeczności.
Jak Wy do tego podchodzicie, gdzie jest "haczyk" i jakie są Wasze obawy?
Jeśli jest to tylko obawa, że "nasze OC" może być zagrożone, to pytam jak i dlaczego? - zwyczajnie nie rozumiem i pytam 8) .
"jaki tu spokój, la la la la..., nic się nie dzieje la la la la... ;) "
Obrazek

Awatar użytkownika
Stryker
Forumator

Post autor: Stryker » sobota 18 grudnia 2010, 23:52

Wydaje mi się, że ludzie przywiązują się do marek, w różnym stopniu. Marek samochodów, butów, czekolady czy wódki. Są fanatycy starych mercedesów, którzy będą pukać się w czoło jak ktoś im zaproponuje przejażdżkę nowym mercem, albo - co gorsza - bmw. Są też tacy, którzy się przejadą i nawet kupią drugie auto, z zamiarem używania zamiennie ze starym, niezawodnym. Są również ci, którzy jak tylko pojawi się nowy model, sprzedają stare auto i kupują nowe.
Jednych boli, że wyprzedza ich maluch albo że sąsiad ma ładniejsze felgi, inni przechodzą wobec tego obojętnie lub cieszą się czyimś "szczęściem".
Jedziemy w tym samym kierunku i dopóki jeden drugiemu kłód pod koła nie rzuca to niech sobie będzie nawet pięć równoległych pasów tej samej drogi:)
Obrazek

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera

Post autor: brasia » niedziela 19 grudnia 2010, 16:59

Żywcu pisze: Jak Wy do tego podchodzicie, gdzie jest "haczyk" i jakie są Wasze obawy?
Jeśli jest to tylko obawa, że "nasze OC" może być zagrożone, to pytam jak i dlaczego? - zwyczajnie nie rozumiem i pytam 8) .
Wyobraź sobie: robię w piwnicy GPS-y, które rozprowadzam pod marką np. GARM1N, czy uważasz że jest to w porządku, co wtedy by się działo?
Mam takie same odczucia w stosunku do strony stworzonej przez Garmina. Bazowanie na pomyśle wymyślonym przez innych jest nie fair.
Obawiam się sytuacji, o której pisał miklobit: późniejsze skomercjalizowanie serwisu a następnie próba przejęcia innych stron opencaching pl, de, cz itd.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

ODPOWIEDZ