Turyści z zagranicy na OC PL

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Re: Turyści z zagranicy na OC PL

Post autor: Żywcu »

A ja tylko przypomnę temat wątku "Turyści z zagranicy na OC PL". Jakiś czas temu wszelkie dyskusje o innym serwisie niż nasz, zostały przeniesione w inne miejsce i niech tak zostanie.
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Podziękował;: 83 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy

Post autor: Lza »

z moich obserwacji wynika. że zagranicą nie należy do częstej praktyki umieszcznie opisów skrzynek w zarowno języku ojczystym i po angielsku. zazwyczaj są tylko w jezyku ojczystym. natomiast w Polsce, większość keszy na GC ma opisy i po Polsku i po Angielsku. Kosmpolityzm? Nasz wieczny zachwyt zachodem? a może lepsze wykształcenie keszerów? może tradycyjna gościnność? Dosyć ciekawa kwestia. może ktoś się wypowie, dlaczego chciałby by jego polskie skryki były odkrywane przez gości zza granicy.

No i w zasadzie jakąś część, być może większość nawet keszy da się znaleść bez zapoznania się z opisem. (w razie braku możliwości przetłumaczenia) Na zachodzie zazwyczaj są wydeptane ścieżki prosto do kesza - tyle ludzi się w to bawi. Pod tym względem rodzime kesze są bardziej dziewicze przy zdobywaniu. niejednokrotnie znajdujemy skrytki, które mają około 3 lat, a zaledwie kilka, nie więcej niż 10 odkryć. Dzieki temu nie ma jeszcze wydeptanych ścieżek do nich i czasem jest trudno. je zlokalizowac bo przyroda zdąży sama je skutecznie zamaskować.

Tak, zagraniczny geocaching ma już początkujące o ile nie bardziej zaawansowane syndromy masowości. Gdy w polsce zabawa się bardzo spopularyzuje może stracić pewne jej uroki.
Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Post autor: Highlander »

Doc_with_the_dog pisze: Wybacz Macieju, szanuję Cię, ale piszesz pierdoły (sorry za wyrażenie, ale inaczej się nie da). Stosując Twoją retorykę mogę odnieść sie w ten sposób:
(...)
Wiesz.... kosztow jakie podałes mozna mnożyć bez końca... dodaj zatem koszt komuptera, łącza internetowego no i prądu....
(...)
Mówiąc o kosztach w przypadku OC i GC trzeba się jedynie skupić na róznicach związanych tylko i wyłącznie z serwisami, a nie całego cachingu.
Widzę że jesteś rozdarty - jednocześnie mnie szanujesz i publicznie obrażasz. Dla mnie to właśnie Twoja powyższa wypowiedź zdecydowanie bardziej kwalifikuje się do takiego określenia. Ja podałem rzeczywiste koszty dodatkowe które ponoszę bawiąc się w geocaching i które ponosi wielu aktywnych geocacherów, a ty piszesz o kosztach stałych które zwykle ponosi się niezależnie od keszowania albo podajesz jakieś abstrakcyjne podejście bezkosztowe typu uczenie się opisów na pamięć. Czyli pisanie dla pisania.

Sens mojej wypowiedzi to: aktywna zabawa w geocaching "na całego" wiąże się o dodatkowymi kosztami, przy których abonament GC jest mało zauważalny.

A serwisy są nieporównywalne w sposób obiektywny, ponieważ w obu masz dostęp do skrzynek za darmo, tylko że w jednym w Polsce a w drugim na całym świecie (z opcją dopłaty 8 zł/mc za wygodniejszy dostęp). Możliwe jest - z punktu widzenia osoby nie ruszającej się z Polski - porównanie subiektywne na korzyść OC, ale z mojego subiektywnego punktu widzenia osoby podróżującej jest ono fałszywe.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Post autor: Highlander »

Lza pisze:z moich obserwacji wynika. że zagranicą nie należy do częstej praktyki umieszcznie opisów skrzynek w zarowno języku ojczystym i po angielsku. zazwyczaj są tylko w jezyku ojczystym. natomiast w Polsce, większość keszy na GC ma opisy i po Polsku i po Angielsku. Kosmpolityzm? Nasz wieczny zachwyt zachodem? a może lepsze wykształcenie keszerów? może tradycyjna gościnność? Dosyć ciekawa kwestia. może ktoś się wypowie, dlaczego chciałby by jego polskie skryki były odkrywane przez gości zza granicy.
Dla mnie jest to prosta sprawa - nie jestem egoistą, skoro biorę to również daję. Biorę szukając jako turysta skrzynek zagranicą, w zamian zakładam skrzynki dla turystów odwiedzających nasz kraj. Starając się pokazać im ciekawe zabytki Pomorza.

Nie bez znaczenia jest również fakt że w wielu lokalizacjach w których zakładam skrzynki (Zachodniopomorskie i Pomorskie), zauważalnie większy ruch panuje na GC niż na OC. Skrzynka założona tylko na OC byłaby odwiedzana od święta, a tak przynajmniej ktoś ma częściej zabawę.

A opisu po angielsku wychodząc z założenia: mamy w Polsce tak mało keszy na GC, to chociaż pokażmy że się bardziej staramy od zachodniej masówki. I szukający to doceniają piszą miłe słowa w logach.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ivanhoe84
Bywalec
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Post autor: Ivanhoe84 »

Doc_with_the_dog pisze:Poza tym taki system wartościuje użytkowników. Na tych Premium i na tych "bleeeeee". Premiumowcy mają więcej bo płacą.... Ci "bllllleeeee" są poszkodowani. Gdzie tu równość? )
Jakbym czytał manifest komunistyczny, a NBA faworyzuje ludzi ze względu na wzrost, gdzie tu równość?
bebe pisze:Groundspeak [..] jedyne, co jak dla mnie robi, to wyłudza kasę za dostęp do danych, których nie jest autorem. Nie potrafię niestety sam siebie przekonać do finansowania czegoś takiego. :|
Bardzo pochopnie dobierasz słowa. Z tego co pamniętam to wyłudzenia dopuszcza się osoboba która podstępem lub siłą doprowadza inną osobę do niekorzystnego gospodarowania swoim mieniem, czegoś takiego u GS nie zaobserwowałem. Natomiast obserwuję na tym forum nakręcanie się spirali nienawiści w stosunku do wszystkiego co niedarmowe :)
bebe pisze:Wspólna zbiórka kasy z innymi serwisami na kampanię w mediach i/lub wrogie przejęcie spółki Groundspeak, w efekcie których Groundspeak samo zabiega o zintegrowanie z naszą bazą skrzynek lub zostaje zintegrowne, bo to nasza własność! :])
Spodobał mi się pomysł, ale jakim sposobem chcesz dokonać tego wrogiego przejęcia? Przez akcjonariat pracowniczy? Bo o ile się orientuję spółka nie jest notowana na giełdzie :)
Ostatnio zmieniony środa 27 października 2010, 14:23 przez Ivanhoe84, łącznie zmieniany 2 razy.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Thathanka
Wyjadacz
Podziękował;: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Post autor: Thathanka »

Ivanhoe84 pisze:
Thathanka pisze:Wspólna zbiórka kasy z innymi serwisami na kampanię w mediach i/lub wrogie przejęcie spółki Groundspeak, w efekcie których Groundspeak samo zabiega o zintegrowanie z naszą bazą skrzynek lub zostaje zintegrowne, bo to nasza własność! :])
Spodobał mi się pomysł, ale jakim sposobem chcesz dokonać tego wrogiego przejęcia? Przez akcjonariat pracowniczy? Bo o ile się orientuję spółka nie jest notowana na giełdzie :)
Proszę nie nie przypisywać mi cudzych wypowiedzi.
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 78 razy

Post autor: Krysiul »

może ktoś się wypowie, dlaczego chciałby by jego polskie skryki były odkrywane przez gości zza granicy.
Bo byłoby fajnie? To mój żelazny argument ;)

ZYR, trochę odjechałeś z tym euro i mówieniem po angielsku, akurat też bym tego nie chciał, ale nie łączę tego z keszowaniem ;P

Co do tego, dlaczego polskie skrzynki na GC mają wpisy po angielsku: w Polsce zwłaszcza na GC bawi się w to o wiele mniej ludzi, można powiedzieć, że jest to pod pewnymi względami elitarne grono oryginalnych ludzi.

Żywcu, zawsze byłem przeciwny sztucznemu ograniczaniu rozmowy i totalnemu zakazowi offtopowania ;) Zwłaszcza, jeśli wszyscy schodzą na ten tor. Robotą moderatorów jest wydzielanie wątków do nowych tematów. Jeśli jest z tym problem, to ja chętnie pomogę, byłem swojego czasu modem na kilku dużych forach.
Ostatnio zmieniony środa 27 października 2010, 14:49 przez Krysiul, łącznie zmieniany 1 raz.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ivanhoe84
Bywalec
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Post autor: Ivanhoe84 »

Thathanka pisze:Proszę nie nie przypisywać mi cudzych wypowiedzi.
Przepraszam, błąd naprawiony.

Odnośnie tematu, skoro bazy skrzynek wszystkich serwisów OC są zsynchronizowane, wystarczyłoby ujednolicić system logowania (uwspólnić bazy profili). Generuje to trochę problemów, dublowanie się loginów albo baner reklamowy google taki jak na OC.us. Narazie pozostaje nam półśrodek w postaci dwusystemowości.
Ostatnio zmieniony środa 27 października 2010, 14:51 przez Ivanhoe84, łącznie zmieniany 1 raz.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Podziękował;: 175 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Kontakt:

Post autor: Żywcu »

Krysiul pisze:Żywcu, zawsze byłem przeciwny sztucznemu ograniczaniu rozmowy i totalnemu zakazowi offtopowania ;)
To podobnie jak ja..., temat GC traktuję jednak wyjątkowo, nie chcę dawać powodów przedstawicielom handlowym tego serwisu do powrotu na nasze forum.
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Podziękował;: 42 razy
Otrzymał podziękowań: 115 razy
Kontakt:

Post autor: Doc_with_the_dog »

Maciej eŚ pisze: Widzę że jesteś rozdarty - jednocześnie mnie szanujesz i publicznie obrażasz. Dla mnie to właśnie Twoja powyższa wypowiedź zdecydowanie bardziej kwalifikuje się do takiego określenia. Ja podałem rzeczywiste koszty dodatkowe które ponoszę bawiąc się w geocaching i które ponosi wielu aktywnych geocacherów, a ty piszesz o kosztach stałych które zwykle ponosi się niezależnie od keszowania albo podajesz jakieś abstrakcyjne podejście bezkosztowe typu uczenie się opisów na pamięć. Czyli pisanie dla pisania.

Sens mojej wypowiedzi to: aktywna zabawa w geocaching "na całego" wiąże się o dodatkowymi kosztami, przy których abonament GC jest mało zauważalny.

A serwisy są nieporównywalne w sposób obiektywny, ponieważ w obu masz dostęp do skrzynek za darmo, tylko że w jednym w Polsce a w drugim na całym świecie (z opcją dopłaty 8 zł/mc za wygodniejszy dostęp). Możliwe jest - z punktu widzenia osoby nie ruszającej się z Polski - porównanie subiektywne na korzyść OC, ale z mojego subiektywnego punktu widzenia osoby podróżującej jest ono fałszywe.
Macieju, nie jestem rozdarty. Szanuję Ciebie osobę ponieważ.... 1) nie mam powodu by Cie nie szanować 2) robisz coś co mi sie podoba, a mianowicie chodziażby tutaj modujesz, siedzisz w "zarządzie" OC, który ma charakter non profit. Poświecasz swój prywatny czas na czynności administracyjne materialnie nic nie zyskując, i chwała Ci za to!. (tzn chwała za to że robisz bezinteresownie, a nie, że nic z tego nie masz :D ) Ja skrytykowałem wypowiedź, a nie Twoją osobę. Moja wypowiedź oczywiście w sensie dosłownym również jest "pierdołowata", ale to była odpowiedź z lekkim ironicznym zabarwieniem na Twoje argumenty. Ja mialem na myśli, iż koszty "cachingu", które podałes ponosi się bez względu z jakiego serwisu korzystasz, a więc w ostatecznym rozrachunku wychodzi na to, że GC pochłania 8 zł miesięcznie więcej. Jak sam to ładnie wyliczyłeś to koszt pudełka klipsowego :) Oczywiście masz rację, iż z punktu widzenia keszujacego po Polsce OC wygląda atrakcyjniej, a za granicą bez GC się nie obejdzie, tylko jak dla mnie opłata ta nadal jest niezrozumiała. No chyba, że wynika tylko i wyłącznie z faktu, iż niemożliwa by była zbiórka kasy od ludzi z całego świata. W co mi się nie chce wierzyć :)

Ivanhoe84 pisze: Jakbym czytał manifest komunistyczny, a NBA faworyzuje ludzi ze względu na wzrost, gdzie tu równość?
Nie.... NBA wybiera komu płaci za grę w jej lidze a komu płacić nie chce. Dokładnie tak jak pracodawca wybiera sobie pracownika

Wracając do tematu wątku....

Mnie ten problem nie dotyka w znacznym stopniu, ponieważ na terenie, na którym działam i tak rzadko spotyka sie obcokrajowców w celach turystycznych bądź keszowych :)

PS. chyba dołozyłem swoje 5 groszy do zwiększenia natłoku pracy moda tego wątku :)
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
bebe
Stały bywalec
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Post autor: bebe »

Ivanhoe84 pisze:
bebe pisze:Groundspeak [..] jedyne, co jak dla mnie robi, to wyłudza kasę za dostęp do danych, których nie jest autorem. Nie potrafię niestety sam siebie przekonać do finansowania czegoś takiego. :|
Bardzo pochopnie dobierasz słowa. Z tego co pamniętam to wyłudzenia dopuszcza się osoboba która podstępem lub siłą doprowadza inną osobę do niekorzystnego gospodarowania swoim mieniem, czegoś takiego u GS nie zaobserwowałem. Natomiast obserwuję na tym forum nakręcanie się spirali nienawiści w stosunku do wszystkiego co niedarmowe :)
Wybacz, ale IANAL, więc prawnicze łapanie się za słówka ani do mnie nie przemawia, ani mnie nie przekonuje. :P Jak dla mnie - Groundspeak warunkuje dostęp do danych, których nie jest ani autorem, ani właścicielem, domagając się za ów dostęp kasy, więc w moim prostym, nie-prawniczym świecie wyłudza pieniądze, koniec, kropka. :| Nie wiem, o jakiej nienawiści mówisz. Mi nie przeszkadza, że GC jest płatne. Ja tylko chcę zapłacić za coś, cokolwiek!, co GS faktycznie od siebie dołożył. Jak dla mnie - banalnie proste zapytanie SQL to nie jest produkt, za który jestem gotów płacić, nawet tak niewielkie pieniądze. Gdyby GS dołożył do tego zapytania cokolwiek od siebie - nie wiem, breloczek, koszulkę, aplikację na srajfona, co bądź - nie miałbym problemu z usprawiedliwieniem przed samym sobą takiego zakupu.
Ivanhoe84 pisze:
bebe pisze:Wspólna zbiórka kasy z innymi serwisami na kampanię w mediach i/lub wrogie przejęcie spółki Groundspeak, w efekcie których Groundspeak samo zabiega o zintegrowanie z naszą bazą skrzynek lub zostaje zintegrowne, bo to nasza własność! :])
Nie wiem, "kominarze" z "dziurkaczami"? :D Z akumulatorem na jajach jeszcze nikt nie odmówił sprzedaży spółki? ;D
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Podziękował;: 40 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Post autor: Stryker »

bebe pisze:Jak dla mnie - Groundspeak warunkuje dostęp do danych, których nie jest ani autorem, ani właścicielem, domagając się za ów dostęp kasy, więc w moim prostym, nie-prawniczym świecie wyłudza pieniądze, koniec, kropka. :|
Czyżby? A może po prostu sprzedaje informacje, które ktoś za darmo mu powierzył? Takie np. allegro pobiera pieniądze (i to nie małe) za rzeczy typu pogrubienie czy miniaturka fotki. Też nie musisz płacić - przecież możesz założyć swój serwis aukcyjny i tam za darmo wystawić co tylko Ci się podoba.

To nie jest wyłudzanie, to jest wolny rynek - nikt nie broni Ci sprzedać np. za 100zł ulotki, którą znalazłeś za wycieraczką. Nie trzeba być prawnikiem, wystarczy nie gubić się w brutalnej, kapitalistycznej rzeczywistości :)
bebe pisze:banalnie proste zapytanie SQL to nie jest produkt, za który jestem gotów płacić, nawet tak niewielkie pieniądze.
Twój wybór, ludzie płacą po kilka stówek za telefony/buty/chińskie zegarki a faktyczny koszt ich wyprodukowania to kilka dolarów.
bebe pisze: Gdyby GS dołożył do tego zapytania cokolwiek od siebie - nie wiem, breloczek, koszulkę, aplikację na srajfona, co bądź - nie miałbym problemu z usprawiedliwieniem przed samym sobą takiego zakupu.
A to już kwestia strategii firmy. Breloczki i inne gadżety możesz kupić gdzie indziej lub.. zdobyć zupełnie za darmo :)

PS. Tak, żyję z kupowania i sprzedawania, biorę też pieniądze za banalne selekty na nie moich danych.
Obrazek
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Podziękował;: 42 razy
Otrzymał podziękowań: 115 razy
Kontakt:

Post autor: Doc_with_the_dog »

Mam wrażenie, że rozmawiacie na dwa tematy. Bebe napisał co Mu nie odpowiada w GC, a mwoz stara sie bronić GC jakby jego twórcy byli przestępcami i w sposób literlany wyłudzali kasę :)
Nikt tutaj nie posądza GC o działalnośc przestępczą :)
mwoz pisze: Nie trzeba być prawnikiem, wystarczy nie gubić się w brutalnej, kapitalistycznej rzeczywistości :)
Hehehe... no własnie.... Twórcy GC pięknie się wstrzelili w niszę rynkową i za to mają mój szacunek :)
Jak dla mnie to poprostu komercyjna działalność. I pisząc te słowa uprzedam moich krytyków, że słowo komercja w tym przypadku nie ma zabarwienia pejoratywnego. Przecież caching to nie rodzaj sztuki, tylko spędzania wolnego czasu. Jedni płacą za wczasy, kręgle, piwo w knajpie, inni wolą zapłacić za membership. Ich wola, nie krytykuję, tylko nie wiem dlaczego ludzie płacący za to krytykują tych, którzy wolą wydać kasę na coś innego.
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Podziękował;: 40 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Post autor: Stryker »

Doc_with_the_dog pisze:Mam wrażenie, że rozmawiacie na dwa tematy. Bebe napisał co Mu nie odpowiada w GC, a mwoz stara sie bronić GC jakby jego twórcy byli przestępcami i w sposób literlany wyłudzali kasę :)
Nikt tutaj nie posądza GC o działalnośc przestępczą :)
Nie posądza? Ależ! Słowo "wyłudzanie" to określenie zdecydowanie pejoratywne, komukolwiek kojarzy się z uczciwością?
Nie bronię GC, nawet GC nie lubię, ale za interfejs pogmatwany, nie za to, że jest narzędziem do zarabiania pieniędzy. Bronię jedynie umiejętności zarabiania pieniędzy w nieco inny sposób niż te, do których wydaje się przywykł kolega bebe. No i uczciwości tychże sposobów.
Obrazek
Awatar użytkownika
formica
Stały bywalec
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: formica »

bebe pisze:Ja tylko chcę zapłacić za coś, cokolwiek!, co GS faktycznie od siebie dołożył.
W momencie gdy się wymieni funkcjonalności uzyskane będąc Premium Memberem (nie tylko "banalne" SQLe) od razu podniesie się krzyk, że przecież na OC to wszystko jest i jest za darmo. Dobrze, ale GC ma odrobinę większy zasięg niż OC i trzeba wziąć pod uwagę znacząco większą ilość aktywnych użytkowników, a co za tym idzie konieczność posiadania wydajniejszych serwerów (i oczywiście ich większej ilości). Koszt utrzymania tej struktury jest dużo większy niż u nas (OC starcza składka 20 osób i tyle). I właśnie dostęp do tych zasobów jest tym co GS od siebie dokłada. Nie płacimy przecież nic za podstawową zabawę w szukanie skrytek. Nikt o żadne składki nie prosi. Utrzymują się ze sponsorów i reklam. Wydzielenie funkcjonalności korzystających mocniej z zasobów (tak, te "banalne" SQLe, żeby były szybkie przy takich ilościach danych jakie oni utrzymują, wymagają ciągłej pracy nad bazami) jest moim zdaniem rozsądnym zabiegiem przy 4 milionach użytkowników.
...::: keep smiling :::...
ODPOWIEDZ