Powołać RR

to głównie miejsce przeznaczone dla Was...

Moderator: Moderatorzy

tat11
Bywalec

Powołać RR

Post autor: tat11 » niedziela 15 kwietnia 2018, 14:07

a może powrót do starego ?
co myślicie ?

parlando
Forumator

Re: Powołać RR

Post autor: parlando » niedziela 15 kwietnia 2018, 15:12

Ale o co chodzi? Co Cię skłoniło do zadania takiego pytania? No i dlaczego nie w dziale opencaching?

tat11
Bywalec

Post autor: tat11 » niedziela 15 kwietnia 2018, 18:08

No tak mnie naszło ,
ja mam wrażenie że by się przydało (czasem) RR
no i ciekawy jestem czy ktoś myśli podobnie .
Bez żadnych podtekstów

parlando
Forumator

Post autor: parlando » niedziela 15 kwietnia 2018, 18:28

Ale jakie argumenty? Jesteś w COG, więc ciekawe jest jak sprawa wygląda z Twojej perspektywy.

kociewie
Bywalec

Post autor: kociewie » niedziela 15 kwietnia 2018, 18:51

tat11 pisze:
niedziela 15 kwietnia 2018, 18:08
(...) czy ktoś myśli podobnie.
Myśli, choć nie koniecznie w dawnej formie.
Pozdrawiam
Maciej /kociewie/

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » niedziela 15 kwietnia 2018, 19:42

A mógłby założyciel tematu napisać o co konkretnie chodzi - jakies postulaty - na czym ma polegać problem, którego rozwiązaniem miało by być jakieś tzw. rr?

Awatar użytkownika
deg
Forumator
Podziękował: 195 razy
Otrzymane podziękowania: 473 razy

Post autor: deg » niedziela 15 kwietnia 2018, 20:02

Z mojej perspektywy - brakuje kogoś / organu, który miałby nadzór nad pracą COG (tzn. w razie gdy COGowicz "zapomniałby" o swoich obowiązkach - ktoś by mu koleżeńsko przypomniał), który zajmowałby się sprawami ogólnopolskimi (obecnie brak jest osób odpowiedzialnych za współpracę np. z instytucjami, czy też stanowiłby organ odwoławczy od decyzji COG. Ale czy to powinna być RR? Czy grono wybrane z ramienia COG? Czy jeszcze inaczej? Sam nie wiem.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi deg za post (razem 5):
chinczyktat11TerianmaryushSebastian
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

kociewie
Bywalec

Post autor: kociewie » niedziela 15 kwietnia 2018, 20:39

deg pisze:
niedziela 15 kwietnia 2018, 20:02
Z mojej perspektywy - brakuje kogoś / organu, który miałby nadzór nad pracą COG (tzn. w razie gdy COGowicz "zapomniałby" o swoich obowiązkach - ktoś by mu koleżeńsko przypomniał), który zajmowałby się sprawami ogólnopolskimi (obecnie brak jest osób odpowiedzialnych za współpracę np. z instytucjami, czy też stanowiłby organ odwoławczy od decyzji COG. Ale czy to powinna być RR? Czy grono wybrane z ramienia COG? Czy jeszcze inaczej? Sam nie wiem.
Trochę mi czytasz w myślach. Mam nadzieję, że tylko tych, dotyczących OC ;)
Powinna powstać REPREZENTACJA, mimo, że działamy jako grupa nieformalna.
Pozdrawiam
Maciej /kociewie/

tat11
Bywalec

Post autor: tat11 » poniedziałek 16 kwietnia 2018, 00:53

Dawno dawno temu , podczas ostatnich wyborów do RR
prognozowałem że 4/5 najaktywniejszych CoCowiczów przejmie role RR.
Pomyliłem się - jest 2/3.

jak wiadomo do CoG trafiłem przypadkiem ,, zbiegło się to w czasie z moją b. małą aktywnością na OC.
choć oceniam Siebie jako przyzwoitego CoGiste ,, dawniejsze "uzupełnienia " wydają mi się lepsze .

inne okoliczności wymienił Deg

keram58
Bywalec
Podziękował: 56 razy
Otrzymane podziękowania: 11 razy

Post autor: keram58 » wtorek 17 kwietnia 2018, 20:21

Sam pomysł powrotu do RR wraca niemal od czasu, gdy ją zlikwidowano. Myślę, że jeśliby miała powstać, należałoby ściśle określić granice jej działania, tak jak ma to miejsce zarówno w przypadku COG jak i RT. Każda z tych, nazwijmy komórek, musi wiedzieć jaki jest podział kompetencyjny i wzajemna zależność. Ja mimo wszystko jestem zwolennikiem niezależności RR od COG czy RT i skłaniam się ku temu,aby była organem nadzorczym dla obu tych komórek. Niezaprzeczalnie jest nam potrzebna komórka, która byłaby odpowiedzialna za kontakty z szeroko pojętym światem zewnętrznym.

Ja w ostatnich trzech latach swego uczestnictwa w serwisie kontaktowałem się z dość dobrym skutkiem z kilkoma instytucjami zewnętrznymi i nawet dla ułatwienia tych kontaktów posługiwałem się swą wizytówką imienną z logo OC, ale jako szeregowy uczestnik upoważniony do działania przez COG (otrzymałem takie upoważnienie). Rozmowy były różne, ale generalnie spotkałem się z przychylnością tych instytucji, co zaowocowało miedzy innymi zgodami na założenie skrzynek na terenie KPN czy objęciem geościeżek Nieśmiertelni 39 i Szlakiem "Grupy Kampinos" AK patronatem przez Światowy Związek Żołnierzy AK .... Ten ostatni widziałby rozszerzenie współpracy w ramach tzw. Gry miejskiej. Udało się wraz z Elvisem7 przetrzeć szlaki, ale niestety zabrakło chętnych do współpracy i zakładania skrzynek na terenie np: KPN (dziękuję tu iwonia1999 i Fotoimpresje). Tak więc żadna komórka nie założy za nas skrzynek, nie załatwi zgód itp. Aby już skończyć ten przydługi wywód powiem tak -"RR" jest potrzebna ale pracować musimy wspólnie i przestać wsadzać sobie nawzajem patyki w oko.

Pozdrawiam

keram58

PS

Czeka do załatwienia temat geościeżki w Twierdzy Modlin. Wstępne rozmowy już były, ale dużo jeszcze wody w Wiśle przepłynie zanim temat dogramy, a jeśli tego nie uczynimy, zniknie ona z mapy OC.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi keram58 za post (razem 4):
Błękitna TeamstasiekmElvis7Sebastian
Obrazek

baloniarz
Stały bywalec
Podziękował: 3 razy
Otrzymane podziękowania: 52 razy

Post autor: baloniarz » wtorek 17 kwietnia 2018, 22:25

RR już zlikwidowano i jest ona historią. Czy powoływanie jej od nowa jest potrzebne - to zależy. Jeżeli RR ma być tworem nadzorczym nad poczynaniami COGu i odpowiadać za relacje OC.pl - świat zewnętrzny to można o tym podyskutować czy warto. W chwili obecnej mi osobiście brakuje możliwości odwołania się od decyzji COGowicza (przykład nieomylnego Wołka) i konkretnej osoby odpowiadającej za konkretne sprawy (jak odpowiada 16 osób to nikt w sumie nie odpowiada konkretnie). A może by tak częściej komunikować się z keszerami (szybka ankieta, referendum) i może zamiast powoływać RR w newralgicznych sprawach korzystać z opinii, doradztwa nieetatowych nazwijmy ich członków ligi starszych, mędrców czy jakoś tak. Są przecież ludzie z doświadczeniem, nieskonfliktowanych i bez uwikłania w konflikty.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi baloniarz za post (razem 3):
parlandodegSebastian

Azymut
Bywalec
Podziękował: 21 razy
Otrzymane podziękowania: 75 razy

Post autor: Azymut » środa 18 kwietnia 2018, 02:52

W pewnym uproszczeniu stan na dziś:
RT - to specjaliści od technikaliów dbający o działanie serwisu OC i modyfikujący/usprawniający nasz serwis.
COG - to bieżąca codzienna obsługa skrzynek i poza nielicznymi wyjątkami brak czasu na coś więcej, lub też naturalny brak zainteresowania czymś więcej. Co wcale nie dziwi i o co nie można mieć pretensji. Bo czym innym jest przecież praca na odcinku swojego lokalnego terenu, a czym innym np. dyskutowanie na forum jakiegoś grubszego zagadnienia typu podsumowanie roku, integracja serwisów OC, czy sprawa limitów przy zakładaniu geościeżek.
Dlatego mi osobiście brakuje takiego organu/zespołu, który:
- wsłuchiwałby się w oddolne głosy społeczności keszerskiej; zbierał do kupy przemyślenia/wnioski/pomysły i na ich bazie doprowadzał do wypracowywania (choćby poprzez dyskusję na forum) najlepszych propozycji dla różnych aspektów działania OC
- na podstawie punktu wyżej, określałby docelową wizję serwisu OC (jaki powinien być serwis za rok, dwa-trzy lata)
- ustalałby z RT kolejność prac technicznych w serwisie, pod kątem optymalizowania możliwości dochodzenia do wyznaczonych celów
- monitorowałby czy serwis zmienia się i podąża w określonym i zaakceptowanym przez społeczność kierunku (także poprzez bieżącą analizę statystyk)
- mógłby czasem animować pewne rzeczy (choćby nawet tylko poprzez inicjowanie wartościowych i rzeczowych dyskusji na forum, czy poprzez prowadzenie listy "fajnych działań", które przynoszą gdzieś regionalne pozytywy, a które nie mogą być dobrym wzorcem dla innych, bo nie są znane szerszej społeczności)
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi Azymut za post:
keram58

Awatar użytkownika
deg
Forumator

Post autor: deg » środa 18 kwietnia 2018, 08:38

@Azymut - wizja jaką nakreśliłeś jest bardzo ciekawa. Jedna tylko rzecz jest trudna do zrealizowania - kolejność prac technicznych RT.

COG zostaje powołany przez keszerów w określonym składzie, na określony czas i z określonymi zadaniami. Wypełnianie tych zadań to minuty w skali dnia.
RT "powołuje się sam" na podstawie umiejętności, wkładu pracy i chęci kandydata. Natomiast realizacja celów nie jest już taka prosta i oczywista jak w COG. Są rzeczy, gdzie siadasz i po godzinie są (taaa... najprostsze zadania zajmują około godziny - trzeba je przetestować, udokumentować, wrzucić do repozytorium itp). Ale wszystkie grubsze sprawy (czyli pewnie te które miałeś na myśli) to wiele dni, a czasami nawet tygodni pisania i testowania. To niewyobrażalne ilości czasu, których nie da się przyrównać do zadań COG. Stąd poszczególni członkowie RT realizują takie zadania w ramach ich wolnego czasu. Nikt z zewnątrz przecież nie jest w stanie powiedzieć "wiesz, Ty olej rodzinę i wszystkie Twoje prywatne/służbowe plany, bo to czy tamto jest priorytetem". Od pół roku naciskam na Kojoty w różny sposób, by napisał nowe Geościeżki. Ale wiem ile to jest pracy i dobrze wiem, że to do niego i jego bliskich należy decyzja kiedy poświęci dziesiątki (a może i setki) godzin na nową funkcjonalność.

Natomiast pytanie zostaje otwarte, czy nie dałoby się zrealizować celów opisanych przez Azymuta w oparciu np. o 3 najbardziej zaangażowanych COGowiczów, by nie wybierać kolejnego ciała? Patrząc w historię - konstrukcja RR często była przedmiotem tarć i niesnasków. Szkoda, gdyby ktoś np. miał zrezygnować z COG czy RT (tu została jedna aktywna osoba), dlatego, że ktoś inny usiłuje nim zarządzać. Nie neguję tego co Azymut pisze (wręcz przeciwnie! Jest w tym sporo racji), tylko dzielę się obawami.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoni de Rivarol
Obrazek

kojoty
Rada Techniczna

Post autor: kojoty » środa 18 kwietnia 2018, 10:00

Na razie tylko się wetnę ze sprostowaniem:
Szkoda, gdyby ktoś np. miał zrezygnować z COG czy RT (tu została jedna aktywna osoba)
Deg, oczywiście przesadza lekko:
- czarodziej jak najbardziej jest aktywny (obsługa tech. AKQ czy wyborów)
- TriPPer też coś czasem skrobnie
- koledzy zagraniczni są bardzo aktywni
więc pogłoski o wyludnieniu RT nie są takie oczywiste.

Trzeba by też wziąć pod uwagę pewne formalne zamieszanie jakie ma miejsce obecnie bo deg sam się z RT formalnie wypisał ale działa na polu prac technicznych b. aktywnie, do tego jest rapotek, a i inni coś tam czasem w jakieś dyskusję wniosą.

Awatar użytkownika
brasia
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował: 186 razy
Otrzymane podziękowania: 218 razy

Post autor: brasia » środa 18 kwietnia 2018, 10:13

deg pisze:
środa 18 kwietnia 2018, 08:38
COG zostaje powołany przez keszerów w określonym składzie, na określony czas i z określonymi zadaniami. Wypełnianie tych zadań to minuty w skali dnia.
Nie zgodzę się, bywa, że np. przez tydzień można zapomnieć, że jest się COGowiczem (bo nic się nie dzieje), ale bywa, że trzeba poświęcić całe popołudnie, bo akurat jest taka konieczność. Jeśli nic się nie dzieje można przerzucić aktywność na inne tory np. Wiki, nowe pomysły itp.
deg pisze:
środa 18 kwietnia 2018, 08:38
Natomiast pytanie zostaje otwarte, czy nie dałoby się zrealizować celów opisanych przez Azymuta w oparciu np. o 3 najbardziej zaangażowanych COGowiczów, by nie wybierać kolejnego ciała? Patrząc w historię - konstrukcja RR często była przedmiotem tarć i niesnasków. Szkoda, gdyby ktoś np. miał zrezygnować z COG czy RT (tu została jedna aktywna osoba), dlatego, że ktoś inny usiłuje nim zarządzać. Nie neguję tego co Azymut pisze (wręcz przeciwnie! Jest w tym sporo racji), tylko dzielę się obawami.
Pisałem tutaj w odpowiedzi na punkt 8 o koordynatorze (koordynatorach). Myślę, że jest to dobra rzecz do przedyskutowania formy i wprowadzenia w nowym COG-u. Jednak nie powinno to być ciało nadCOG-iem (nowa RR), gdyż z 3 osób łatwo jedną zmanipulować i przegłosować co się chce. Tylko nadzór a nie decyzyjność.
Użytkownicy, którzy podziękowali autorowi brasia za post (razem 2):
Elvis7keram58
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

ODPOWIEDZ