Ręczne CB-radia

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
filips
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy
Kontakt:

Ręczne CB-radia

Post autor: filips »

Czołem,
zgodnie z sugestią ZYRa zakładam temat o CB. Chciałem się dowiedzieć, jaki zasięg - orientacyjnie - mają "ręczne" CB radia. Może macie praktykę w tym temacie?

Czy istnieją do nich jakieś antenty "turystyczne" - składane, teleskopowe czy tym podobne - lekkie i poręczne, coby można było w terenie użyć celem zwiększenia zasięgu?

Ja jestem w tym temacie lajkonikiem, więc czekam na Wasze uwagi i doświadczenia.
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

To ja dorzuce jeszcze jedno pytanie totalnego laika w tych sprawach - ile trzeba wydac na takie sredniej jakosci CB ?
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Najprostsze modele nie roznia sie od PMR - zarowno pod katem zasiegu, jak i wymiarow.
Zasieg zalezy glownie od "widocznosci" terenu i oczywiscie propagacji.
Na tym samym odbiorniku mozna miec kilkakrotnie wiekszy zasieg, jesli wdrapiesz sie zdecydowanie wyzej (np. parter # w wiezowcu na najwyzszym pietrze lub kotlina # solidne wzniesienie)
Zasieg to zwykle max. kilka km w terenie otwartym, wiec zadne cuda, ale dla grupy na danym terenie wystarcza. Tyle, ze to samo zapewnia o wiele tanszy i lzejszy PMR.
Antena to oczywiscie podstawa, ale przy dlugosci fali 11 metrow roznica w antenie o kilkanascie centymetrow nie bedzie odgrywac duzej roli (rozwiniecie do 11 metrow zapewnia np. cewka w antenie).

Niektorzy probuja wariantu: CB przenosne w teren, a w trasie podpinanie do anteny samochodowej. Wariant podwojnie niedobry:
1) malo poreczne w aucie + dodatkowe kable luzem (antenowy i np. zasilanie)
2) niebezpieczny dla recznego CB jesli antena samochodowa nalezy do najtanszych (tych bez mozliwosci regulacji) - zwykle bardzo szybko (jesli nie natychmiast) pali sie CB w takim zestawie ze wzgledu na duza moc powracajaca do CB. Takie anteny maja wysoki SWR. Odbiorniki typowo samochodwe maja uklady zabezpieczajace, ale reczne CB zwykle nie.
Osobiscie widzialem juz takie reczne CB w serwisie - klient nie zdazyl porozmawiac nawet minute.
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Ręczne CB-radia

Post autor: kwieto »

Bawiłem się tym, ale baaaaaaardzo dawno temu (kilkanaście lat).
Wtedy "ręczniaki" miały zasięg do kilku, max kilkunastu kilometrów (zależnie od terenu, pogody i innych tego typu czynników) - tyle co dzisiejsze porządniejsze walkie-talkie.
Przypuszczam, że nie zmieniło się to zbyt wiele do dziś, bo w końcu zasięg jest ograniczony mocą stacji - a ta w przypadku "ręczniaka" nie jest zbyt wielka.

Te których wtedy używaliśmy, miały z tego co pamiętam antenki teleskopowe, takie jak ówczesne krótkofalówki - ale pewnie dzisiaj jest już inaczej.
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
[color=gray]Geokärcher[/color]
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

ted69 pisze:ile trzeba wydac na takie sredniej jakosci CB ?
Trudne pytanie ;)
Najtanszy zestaw z montazem i strojeniem anteny (antena + uchwyt/magnes +CB) pewnie bedzie kosztowac ponizej 400zl, ale sa radia CB, ktore kosztuja ponad 2000, a i porzadna antena samochodowa tez moze kosztowac krocie (najtansza ok. 60zl)

Diabel tkwi w szczegolach.
Kazde auto ma kierownice i cztery kola, fotele, itd.
W CB warto zwrocic uwage na obecność i jakość filtrów ANL / NB, selektywność (liczbę i rodzaj filtrów p.cz. - lepsze są podwójne kwarcowe, w tanich radiach są pojedyncze ceramiczne), obecność regulatora RF-Gain, jakość stopnia w.cz (w tanich radiach dają bardziej szumiące tranzystory, w lepszych tranzystory FET)
(cytat)
Przeklada sie to zdecydowanie na komfort w czasie jazdy i warto te elementy rozwazyc PRZED zakupem.

Niektore odbiorniki sprzedawane w punktach montazu nie sa dopuszczone do obrotu w Polsce (zostaly oficjalnie wycofane i widnieja na wykazach) i mozna radio stracic w razie kontroli - tak przynajmniej mowia przepisy, choc nie wiem, czy ktos radio w ten sposob stracil...
Awatar użytkownika
Artix
Stały bywalec
Posty: 145
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Artix »

W terenie kiedy chodze z kapcia uzywam PMR, no dobra jeszcze na motocyklu jadac w grupie tez uzywam z wbudowanymi sluchawkami i mikrofonem w kasku. Sprawdza sie niezle do 100 km/h potem szum wiatru powoduje ze i tak nic nie slysze, na polach zasieg tak do 5 km w miescie bywa ze mniej niz kilometr. CB reczne, hmm nieporozumienie. Zasięg podobnie jak PMR, do tego wieksza cena, waga duzo wieksza. Samochodowe CB zasieg w zaleznosci od anteny, ja siegam do 30 km, domowe CB w zaleznosci od mocy, niehomologowany odbiornik 1000 W w pasmie CB i sporym dopalaczem na dachu zasieg okolo 350-400 km. Samochodowe CB nie moga przekraczac 5 W, mozna je jednak podkrecic do 10 W i zwiekszaja zasiag do 50 km.

Bas np Uniden 520XL stracil mozliwosc sprzedazy w Polsce, wystarczy miec jednak rachunek z data wsteczna, prawo nie dziala wstecz, wczesniej byl dopuszczony do sprzedazy, ale tez nie slyszalem jeszcze zeby komus radio zabrali.
[img]http://img486.imageshack.us/img486/2261/forumc1insieme34uo.gif[/img][img]http://www.opencaching.pl/statpics/1056.jpg[/img][img]http://img263.imageshack.us/img263/654/robalqi0.gif[/img]
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Artix pisze:np Uniden 520XL stracil mozliwosc sprzedazy w Polsce, wystarczy miec jednak rachunek z data wsteczna
Niby tak, ale nie do konca 8)
Radia CB marki Uniden model 510 XL i 520 XL nie spełniają wymagań normy... znalazły się na liście wyrobów niezgodnych z wymaganiami...

W odniesieniu do użytkowników, podczas kontroli, CB radio może zostać zabrane do depozytu celem przeprowadzenia badań i dalszego postępowania (wydanie decyzji o zakazie użytkowania w przypadku niespełnienia wymagań)
plus:
http://www.policja.pl/portal/pol/169/3001/CB_radio.html

to oczywiscie rozwazania teoretyczne...
Unideny maja sie dobrze, a President mial z czego skopiowac, zeby wyprodukowac swoje radia ;)

Co do mocy:
- to nie jest zdrowe
- zasieg 30km dla mobila w miescie typu Lodz (a mniejszym tym bardziej) skutkuje zbieraniem informacji o sytuacji na drogach wylotowych we wszystkich kierunkach i wszystkich pogaduchach w miescie na danym kanale, co nie jest pozadane. Na trasie wystarczy jechac 10 minut, zeby znac sytuacje na drodze na najblizsze 200km. Pozniej sytuacja jest aktualizowana na biezaco co zawsze mnie zdumiewa ;)

Tu chyba jest podobnie jak z komputerami: na poczatku chcemy miec jak najmocniejszy sprzet, a pozniej zalezy nam, zeby byl bezglosny i dawal komfortowe warunki pracy.
Dziku
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Dziku »

Co Wy chcecie od Unidena 520 xl? Bardzo dobre radyjko. Ma wszystko co potrzebne. Też nie słyszałem, żeby komuś zabrali. Najbardziej lękliwi wożą rachunek, albo ksero dawnego świadectwa homologacji (do wyszukania i pobrania z netu). Wcale nie mówię, że ręczne CB są lepsze od PMR, bo chyba... nie są. Jak dla mnie poważna zaleta to możliwość potraktowania w terenie samochodu jako "bazy" i posiadanie łączności z nim właśnie za pomocą CB. PMR nam tego nie da - musimy mieć kolejne urządzenie które zostaje w bazie. Moje dwa ręczne CB dostałem od kolegi. Są stare, duże i w sumie dość niewygodne. Dla mnie jednak wystarczają w zupełności. I tak korzystam z nich rzadko.
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Dziku pisze:Co Wy chcecie od Unidena 520 xl
Przydalby mu sie filtr NB, przydatne jest ASC, osobiscie preferuje SWR na wskazowce.
Nie umniejsza to jednak faktu, ze to jest dobre i tanie radio (kolejna zaleta), ktore znakomicie sobie radzi w aucie. Jak zreszta wspomnialem President mial sie na czym wzorowac ;)

Co do mocy:
- oprocz zdrowia wlasnego wazne jest, zeby nie utrudniac zycia innym. Praca na dopalaczach praktycznie wycina innych z eteru i powoduje zaklocenia.
W porownaniu z radiem 4W radio o mocy 1W powoduje 16 razy mniej skrosnych u sasiadow. Co sie dzieje przy tak kosmicznych mocach...
- udowodniono, ze przy dobrze zestrojonej instalacji antenowej do nawiazania porzadnej lacznosci wystarcza 0,06 W - w tym kierunku trzeba isc, bo liczy sie moc wypromieniowana przez antene, a nie do niej dostarczona. Niestety, najtansze anteny do auta w ogole nie maja mozliwosci strojenia.

Zasieg:
- urzadzenia przenosne zapewniaja lacznosc do 5km (na poziomie ziemi; z wiezowca do 25 km)
- przenosne CB zapewniaja lacznosc do 25km w AM i 60km w SSB (kto pracuje na wstegach w mobilu i ilu jest takich kierowcow, zeby przekazac komunikat?)
- w urzadzeniach stacjonarnych w AM mozna siegnac na 50km, a w SSB do 100km

I tyle mozna uzyskac w przecietnych warunkach.
Obszar lezacy poza horyzontem optycznym, a przed obszarem gdzie nie dociera jeszcze fala odbita od jonosfery tworzy strefe martwa (zgadnijcie skad ta nazwa). Natomiast fala odbita dociera do korespondenta oddalonego nawet o 3000km.

Lacznosci DX sa kaprysne i nie leza w standardowych polaczeniach...

Ja rozumiem, ze uzytkownicy CB maja niesamowite zasiegi na swoim sprzecie (wszyscy jak leci - ja pewnie tez), ale w duzej mierze dziala to jak opowiadania kierowcow o zuzyciu paliwa: moj pali 7.1; moj pali 6.5; moj pali 5.8;

OT:
w Szczecinie dopowiadaja:
- a moj pali 12.4
- 12.4 ?? Tak duzo? (pytaja inni)
- TAK, 12.4. Stac mnie na to 8)
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: zyr »

Hmm, ja też mam unidena 520XL i sobie chwalę. Wożę tak na wszelki wypadek świadectwo homologacji wraz z rachunkiem, a co mi szkodzi.

Na swojej, dość krótkiej antenie - 60cm mam zasięg rzędu 10km poza miastem, koło 5 w mieście. A i tak go skracam, bo za dużo rozmów w mieście.

W trasie i tak zagaduję jadących na przeciwko, i odległości rzędu 20-30km nie są mi potrzebne.

Co do ręcznych CB, to miałem okazję używać przez czas jakiś midlanda, i gdyby nie ważył tyle (zdrowo ponad 1,5 kg) i gabarytowo był mniejszy to nawet by się sprawdzał.

Także w aucie używam CB, w terenie PMR (rzadko, bo rzadko ale zawsze).
Mimo małego zasięgu - koło 800-1000m (motorola T5422) bo takowy mam realnie w terenie to sprawdzają się znakomicie. Okazja docenienia ich była w MRU.
tboniasty
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: tboniasty »

Bas pisze:2) niebezpieczny dla recznego CB jesli antena samochodowa nalezy do najtanszych (tych bez mozliwosci regulacji) - zwykle bardzo szybko (jesli nie natychmiast) pali sie CB w takim zestawie ze wzgledu na duza moc powracajaca do CB.
Antena CB bez mozliwosci strojenia (nie wliczam 1dB antenek nie wymagajacych regulacji), to sa takie?
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Niestety sa.
To te najtansze; z grupy- na magnes.
Sa oczywiscie anteny z uchwytem na magnes, ktore sa porzadne ;)
tboniasty
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: tboniasty »

Bas pisze:Niestety sa.
To te najtansze; z grupy- na magnes.
Sa oczywiscie anteny z uchwytem na magnes, ktore sa porzadne ;)
Do glowy by mi nie przyszlo zeby podpinac pod radio niezestrojoną antenę...
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Ja tez nie sadzilem, ze to w ogole jest mozliwe.
Na dodatek te anteny maja wysoki SWR (zwykle duze anteny do mobila wymagaja "kosmetyki", a rzadziej radykalnych krokow) - stad szansa na spalenie recznego CB podpietego do takiej anteny jest duza.

Inna sprawa, ze zwykle kierowca chce miec CB -> kupuje sprzet -> podpina -> jesli dziala, to OK (a o strojeniu juz nie wszyscy slyszeli i nawet slyszec nie chca, bo przeciez dziala)
Ja za to z radoscia kupilem swego czasu SWR miarke 8)
Awatar użytkownika
bio5
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Post autor: bio5 »

To i ja wtrącę swoje uwagi :wink:
Bas pisze:Najprostsze modele nie roznia sie od PMR - zarowno pod katem zasiegu, jak i wymiarow.

Mimo postępującej miniaturyzacji PMR ze względu na pasmo i moc zawsze było i jest mniejsze niż ręczniaki CB
Zasieg zalezy glownie od "widocznosci" terenu i oczywiscie propagacji.
Propagacja ma znaczenie jedynie w modulacji wstęgowej na CB. Jako że na codzień w CB używa się AM a w PMRkach modulacji FM, to w tej sytuacji to pojęcie nie ma tu zastosowania.
Artix pisze:Samochodowe CB zasieg w zaleznosci od anteny, ja siegam do 30 km, domowe CB w zaleznosci od mocy, niehomologowany odbiornik 1000 W w pasmie CB i sporym dopalaczem na dachu zasieg okolo 350-400 km. Samochodowe CB nie moga przekraczac 5 W, mozna je jednak podkrecic do 10 W i zwiekszaja zasiag do 50 km.


Kolejny mega mit.
Moc sygnału w CB zazwyczaj jest podawana w S.
1S więcej to 33W więc zwiększając moc nadajnika w paśmie CB z 5 do 10 W zasięg realny zwiększa się może o niecały kilometr.
Dopałki nawet 1000W jeśli są zamontowane na linii antenowej w rzeczywistości nie dają takie wzmocnienia sygnału na którym idzie modulacja. Więc zwiększa się tylko tzw fala nośna, któa nie zawiera informacji głosowej.
400 km na CB owszem przy 10 W i w modulacji wstęgowej przyziemnej. Przy fali odbitej od jonosfery w zależności od propagacji zasięg wzrasta nawet do 2000 km.

Więc jeśli chodzi o polecenie konkretnego modelu, to jeśli nie musi być nowy, to nieśmiertelny Alan 18 ewntualnie starszy brat Alan 28
To z tej tańszej klasyki.
A z nowych skoro Zyrowy Uniden już jest nielegalny to zostaje odpowiednij Presidenta.
Odradzam nowe Alany z wyświetlaczami LCD
A z anten to polecam z magnesowych ML-145 Midlanda, a z Presidentów to : Florida, Texas i New Alaska.

Co do ciekawostek z pasma CB, to pasmo w które podatne jest na różne anomalie.
Mając bazę na wysokości 9m w miejscu: N52°11'16.62", E020°36'55.34"
udało mi się robić łączności w AMie z Łodzią i Sierpcem
Natomiast udało mi się w modulacji wstęgowej zrobić łączność z tego samego miejsca do mobilka znajdującego się w okolicach tego punktu: N52°17'20.99", E006°55'36.77" a więc prawie 1000 km
Adrian i Doti
2022 Garnek GPSmaps 64s
2007 Holux i Mio on board
Obrazek
ODPOWIEDZ