Ręczne CB-radia

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

tboniasty
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: tboniasty »

Umialby mi ktos wyregulowac Alana 28? Wala mi sie taki w piwnicy a ma takie objawy ze gdy wyreguluje go potencjometrami na to by odbieral wiekszosc kanalow to nikt nie slyszy tego co nadaje. Co ciekawe 19ke slychac na 20 kanale...

Sprzet dostalem od kolegi i zdaje sie ze jest po przejsciach :)
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

tboniasty pisze:1. Umialby mi ktos wyregulowac Alana 28?
2. ... to nikt nie slyszy tego co nadaje
3. ...19ke slychac na 20 kanale...
3. Chyba faktycznie jest po przejsciach.
2. wkladka mikrofonowa w gruszce jest dobra? Na innej gruszce slychac?
1. potencjometrow w srodku nigdy nie ruszalem...

Testy tak w ogole na zestrojonej antenie? Ta "wiekszosc kanalow" pasuje "przejsc" lub do anteny.
tboniasty
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: tboniasty »

Bas pisze:
tboniasty pisze:1. Umialby mi ktos wyregulowac Alana 28?
2. ... to nikt nie slyszy tego co nadaje
3. ...19ke slychac na 20 kanale...
3. Chyba faktycznie jest po przejsciach.
2. wkladka mikrofonowa w gruszce jest dobra? Na innej gruszce slychac?
1. potencjometrow w srodku nigdy nie ruszalem...

Testy tak w ogole na zestrojonej antenie? Ta "wiekszosc kanalow" pasuje "przejsc" lub do anteny.
Na fabrycznej (jako do reczniaka) ustawialem go w parze z cb'kiem wuja. Nawet rozmawialismy z kilometra. Pozniej sie okazalo ze wuj mial ustawiona jakas inna 40ke...
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

tboniasty pisze:Na fabrycznej (jako do reczniaka) ustawialem go...
Jako do reczniaka?
Alana 28?
To radio?
http://www.cbradio.pl/modules.php?name= ... le&sid=133
Dziku
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Dziku »

Też się zdziwiłem, ale jako że za eksperta od CB się nie uważam wolałem zaczekać na dalsze dane. Ponieważ w trakcie planowania zakupu CB przewinął mi się w planach i ten model ta antena od ręczniaka mocno mnie zdziwiła...
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Tez sie zdziwilem, bo jakos tak kojarzyl mi sie z CB nie_do_reki.
Ja tez jestem jak najbardziej zwyklym uzytkownikiem i choc staram sie, zeby opinie byly obiektywne, to glowy nie dam, ze takie wlasnie sa 8)
Dziku
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Dziku »

Właśnie... Alan 28 o którym ja myślę to dokładnie ten z linku który podałeś.
Poczekajmy co tboniasty napisze, bo moze po prostu źle go zrozumieliśmy.
tboniasty
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: tboniasty »

Przepraszam za wprowadzenie w blad. Mialem na mysli model 38 :oops:
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Jesli Alan 38, to chyba najlepiej bedzie oddac go w dobre rece do serwisu...
tboniasty
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: tboniasty »

Bas pisze:Jesli Alan 38, to chyba najlepiej bedzie oddac go w dobre rece do serwisu...
Tylko gdzie takowy? :]
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Jesli w Lodzi, to polecam serwis na Przybyszewskiego...
w innych miastach nie doradze.
Awatar użytkownika
Magnoom
Stały bywalec
Posty: 93
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Post autor: Magnoom »

Bas pisze:...tworzy strefe martwa (zgadnijcie skad ta nazwa)
Pewnie wszystko wzięło się z wojska. Oddziały będące w tej strefie bez łączności radiowej ginęły.
Pozdrawiam Damian Gałka
[b]GPS38[/b]; [b]Rino530HCX[/b]; [b]GPSMap 60CS[/b] + GA27C, Topo_PL_100, UMP-pcPL-topo oraz Okolice Bełchatowa
[b]Nuvi 760[/b], GPMapa 2007.3, CNE NT 2009, UMP-pcPL
Awatar użytkownika
SP2UKP
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 29 czerwca 2008, 00:30
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: SP2UKP »

bio5 pisze:Propagacja ma znaczenie jedynie w modulacji wstęgowej na CB. Jako że na codzień w CB używa się AM a w PMRkach modulacji FM, to w tej sytuacji to pojęcie nie ma tu zastosowania.
:shock: Litości!
Za PWN:
"propagacja
2. całokształt zjawisk związanych ze swobodnym rozchodzeniem się fal w jakimś ośrodku"
Pozdrawiam, Jarek

[size=84]60CSx, n770 + kilka map[/size]
Awatar użytkownika
bio5
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Post autor: bio5 »

Nie rzucam pustymi regułkami, tylko swoje słowa popieram praktyką.
Jeśli masz inne zdanie, powiedz proszę, jaka jest różnica w zasięgu na CB w modulacji AM przy "dobrej" i "złej" propagacji.
Adrian i Doti
2022 Garnek GPSmaps 64s
2007 Holux i Mio on board
Obrazek
Awatar użytkownika
SP2UKP
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 29 czerwca 2008, 00:30
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: SP2UKP »

Witam,
bio5 pisze:Nie rzucam pustymi regułkami, tylko swoje słowa popieram praktyką.
Na początek odrobina semantyki. Słowa których używamy mają swoje znaczenie. Znaczenie to jest oczywiście kwestią umowną, do czasu aż pojęcia do których się one odnoszą nie zostaną dobrze ugruntowane. Użycie słów które są dobrze zdefiniowane zobowiązuje do użycia ich w definicyjnym znaczeniu, chyba że autor wypowiedzi wcześniej określi jakiej definicji używa.
W swojej wypowiedzi użyłeś zdania:
bio5 pisze:Propagacja ma znaczenie jedynie w modulacji wstęgowej na CB.
Przytoczona przez mnie definicja pojęcia propagacja stoi w wyraźnej sprzeczności z tym stwierdzeniem.
Kolejne zdanie brzmiało:
bio5 pisze:Jako że na codzień w CB używa się AM a w PMRkach modulacji FM, to w tej sytuacji to pojęcie nie ma tu zastosowania.
W świetle tego, że pierwsze zdanie jest nieprawdziwe również to stwierdzenie jest nieprawdziwe. Pojęcie propagacji ma zastosowanie do każdego typu emisji radiowej - zgodnie z jego definicją.
bio5 pisze:Jeśli masz inne zdanie, powiedz proszę, jaka jest różnica w zasięgu na CB w modulacji AM przy "dobrej" i "złej" propagacji.
Propagacja nie jest wielokością mierzalną w sensie fizycznym. Można jednak porównywać jakościowo warunki propagacji w danym kierunku. Tak więc może być tak, że przy tych samych warunkach nadawania i odbioru (nadajnik, antena, moc wyjściowa, typ emisji itd. itp.) można uzyskać w jednym kierunku dobrą jakość połączenia na dużą odległość a w innym kierunku na małą. Przy zmianie warunków propagacji (np. pora dnia, aktywność słońca, pora roku, pogoda, położenie księżyca itp. itd.) sytuacja może się dowolnie zmienić.
CB się nie bawię, ale np. w pasmie 2 m (emisja FM) nadajnikiem o mocy wyjściowej 10 W i antenie podwójny kwadrat w zależności od warunków propagacji mogłem uzyskiwać łączności na odległość 50 km (przeciętna propagacja) 150 km (bardzo dobra) lub nawet ponad 300 km (wyśmienita). I to wszystko przy niezmienionej mocy, typie emisji, antenie i jej ustawieniu. Jak stąd widać propagacja ma znaczenie w emisji FM.

Nie obraź się, ale wygłaszanie opinii stojących w jawnej sprzeczności z faktami, nawet jeśli jest to pojedyncza opinia, osłabia siłę całej wypowiedzi (nawet jeśli cała reszta byłaby jak najbardziej OK). A forum służy wymianie informacji, rzetelnych informacji. W swoich wypowiedziach posługujesz się autorytetem krótkofalowca, a to przydaje Twoim wypowiedziom, na forum poświęconym innym zgadnieniom, charakteru informacji pewnej (wszak radioamator musi zdać egzamin by uzyskać świadectwo uzdolnienia :!: i następnie znak). Tym sposobem przekazując na forum błędne informacje rozpowszechniasz niewiedzę.
Stąd moja reakcja. Wiem coś na ten temat bo oprócz zabawy w krótkofalarstwo, moje wykształcenie wiąże się z zagadnieniami które poruszyłeś, a mój zawód z rzetelnym przekazywaniem wiedzy.
Jeśli czegoś nie wiem na pewno zawsze staram się ostrożnie wypowiadać czy nawet wprost zastrzegać że nie jestem pewien. No i posługuję się pojęciami których znaczenie znam i rozumiem. A mimo to często pojawiają się problemy z porozumieniem. Bo w łaczności istotny jest nie tylko nadajnik ale i odbiornik no i ... propagacja, o czym doskonale wiesz :).

73, Jarek
Pozdrawiam, Jarek

[size=84]60CSx, n770 + kilka map[/size]
ODPOWIEDZ