Najpierw otwieramy edytor tekstów, ja używam Openoffice, więc będę nim się posługiwał.

Po otwarciu zmieniamy format strony na A5 (domyślnie jest A4). Wybieramy Format/Strona (użytkownicy mniej intuicyjnych edytorów mają tę funkcję gdzieś indziej).

Format strony jak już pisałem, zmieniamy na A5. Oczywiście można też eksperymentować z innymi wymiarami, marginesami, ale uwaga, przy druku dwustronnym niekiedy druga zadrukowana strona czasami się trochę przesunie, więc nie radzę zmniejszać „na styk” (chyba, że ktoś ma super dokładną drukarkę, nabyłą aby drukować "Bilety Narodowego Banku").

Tak przygotowany plik wypełniamy stroną tytułową, jakimś tekstem na drugiej stronie (i tak tego nikt nie czyta), możemy wrzucić jakieś rysunki, zdjęcia i inne duperele. Jak pisał klasyk: „Cuda-wianki i ogólnie cepeliada, ale lud to lubi, to i kupi.”

Pierwsze dwie strony już mamy, pora ruszyć dalej. Wstawiamy tabelę: menu/wstaw

Wybieramy jedną kolumnę i 4 wiersze. Dlaczego 4 o tym za chwilę.

W pierwszy wiersz wpisujemy coś w stylu: „Kto znalazł, kiedy, gdzie itd”, zaznaczamy kolejne trzy wiersze, klikamy prawym przyciskiem myszy i z pojawiającego się menu wybieramy wiersz/wysokość.

Wpisałem 5,30 cm. Można eksperymentować z inną ilością wierszy i z inną wysokością lub zrobić np. drugi wiersz na całą stronę.

Tabelkę kopiujemy na czwartą stronę, a na trzeciej stronie wpisujemy info, aby pierwsi znalazcy mogli tam się wpisać i by podłechtać ich dumę, np. szarą, dużą czcionką piszemy FTF, STF, TTF.

Stało się, mamy 4 strony. Teraz kopiujemy tabelkę ze strony 4 na kolejne strony. Ważne, aby skończyć, gdy stron mamy n-1, gdzie n jest liczbą podzielną przez 4.
Na przedostatniej stronie warto wpisać prośbę o powiadomienie właściciela skrzynki, jeśli kończy się logbook. Na ostatniej stronie można wrzucić większą grafikę.

Możemy suwakiem w prawym dolnym rogu zmniejszyć widok i podziwiać wszystkie strony „dzieła”. Tutaj logbook ma w całości 12 stron, oczywiście może mieć dowolną ilość stron, ale pamiętajcie, aby ilość stron była wielokrotnością 4.

Właśnie, ale jak zrobić dwustronne strony?
Z menu „Plik” wybieramy „drukuj” (ważne, nie korzystamy z ikonki drukarki) i po pojawieniu się okna w zakładce „Układ strony” zaznaczamy opcję „Broszura”. Strony automatycznie zostaną poustawiane w kolejności jak w książce, po dwie na kartce. Pozostaje wybrać drukarkę i wydrukować, oczywiście dwustronnie.

Aby uniknąć niespodzianek, szczególnie na początku proponuję wydrukować do pdf, wtedy można jeszcze napawać się swoim dziełem przed poczuciem papieru w ręce. Lub, jeśli ktoś nie ma dwustronnej drukarki może drukować dwustronnie ręcznie - po jednej stronie i zadrukowując drugą stronę, powtórnie wkładając kartkę do drukarki.

Po wydrukowaniu składamy strony na pół, zszywamy zszywaczem lub nicią i logbook gotowy.
Oczywiście nie jest to jedyny sposób na drukowanie dwustronne....